| aabaaab3278 a întrebat:

Ce reprezinta pentru voi notiunea de timp?

10 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Perioada scursa intre producerea a doua evenimente.

| T0T a răspuns:

Un instrument pe care ne coordoneaza viata si il tinem in spate toata viata asa cum broasca testoasa isi tine carapacea. Timpul determina executarea actiunii. Fara timp nu am putea exista. Insasi, existenta este inclusa de timp.

| Dariusuu a răspuns:

Timpul e inventat doar să nu înnebunim.

| RobertMoon a răspuns:

Pentru mine reprezinta infinitul.

| suffarstar a răspuns:

Este o caracteristica a spatiului 3d.

| Vvistula a răspuns:

Ce reprezinta notiunea de timp pentru mine? Timpul este o notiune creata de oameni pentru masura, ca el nu exista este alt lucru, el nu exista pentru ca totul este etern, traim intr un univers infinit si nu cred ca vreun om o sa prinda sfarsitul universului, noi nu suntem capabili sa realizam cat de mare e planeta dar sistemul solar sau galaxia sau eternitatea universului, timpul este un lucru care se materializeaza doar in viata noastra care nu e infinita si trebuie sa o masuram cumva, deci in concluzie, timpul pentru mine este ceea ce mi a mai ramas de trait si un termen care il folosesc cand vine vorba de istorie.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Un concept care a luat nastere din cauza transformarii materiei, fie evolutie sau degradare.Calitatea materiei este diferita la fiecare organism. Orice organism trece prin etape existentiale de baza, la final acesta cedand, moartea.Astfel oamenii au inventat timpul. Daca toti ar ramane la del, totul din jurul lor nu s-ar schimba, nu ar face reguli, nu ar fi posibila moartea, nu ar exista clasificarile temporale. Calitatea materiei a dat nastere "timpului".

| a3e6u9 a răspuns:

Timpul e o substanță care curge dinspre trecut spre viitor. happy

| AndyAnonim a răspuns:

Eu sunt de parere ca timpul exista doar in mintea noastra, cum a spus si einstein, timpul este relativ

| StefanKogut a răspuns (pentru AndyAnonim):

Einstein nu a spus ca timpul este relativa ci ca totul este relativ, dar asta nu inseamna ce ai spus tu, ca nu exista decat ca perceptie a observatorului, relativitatea fizica nu se refera la incertitudinea existentei fenomenului observat ci la faptul ca perceptia observatorului asupra lui difera in functie de contextul in care este facuta observatia.