| Steregoi a întrebat:

Ce rost are omul sa aiba copii cand de fapt tot singur moare in timp ce copiii servesc societatea sau sunt nascuti pentru societate pentru straini sau sunt daruiti societatii?

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Pe bune? Chiar nu vezi rostul copiilor? Trist.
Copiii iti dau un sens vietii. Altfel degeaba ai trait daca nu lasi pe cineva in urma ta.
Daca ai norocul si inteligenta necesara sa fii un mare inventator care isi ofera descoperirea omenirii, atunci da, poti spune ca ai avut un rost in viata chiar daca n-ai avut copii. Dar altfel, fara copii iti piere urma existentei tale pe pamant. Poate nu vei avea nici cine sa te ingrijeasca la batranete si sa te ingroape cand mori.

| Steregoi explică (pentru Lioana):

Multi oameni cu copii in strainatate mor singuri si fara ajutor financiar din partea lor.

De stramosii nostri nu stim nimic cum ii chema si cum aratau si ce au facut si asta privind urma din prezent inspre trecut. Referitor la urma in sens invers dinspre prezent spre viitor omul stie ca are copii ce ii vor continua urma de existenta dupa el si cand moare nu mai stie nimic si nu poate fi sigur 100% ca neamul lui va dainui in timp adica la un moment dat toti urmasii lui nu vor avea copii sau vor fi bolnavi sau se vor sinucide sau vor muri intr-o epidemie cataclism sau razboi sau cand Pamantul va fi topit de Soare potrivit oamenilor de stiinta. Dupa cum vezi pe termen lung este un fel de credinta sau speranta ca urma omului va dainui in timp prin urmasii lui.

Asadar apare din nou intrebarea: ce rost are un lucru ca de exemplu omul daca are un sfarsit?

Cati oameni se gandesc la cei care au fost inventatori? Foarte putini sau niciunii. Cel mult memoreaza niste denumiri dupa numele inventatorilor fara sa se gandeasca de fapt la cine au fost acei inventatori. In general oamenii doar folosesc inventiile in loc sa se gandeasca la cine le-a inventat. La fel procedeaza oamenii si cu fructele gustoase fara sa se gandeasca la cine le-a creat sau inventat sau conceput adica la Dumnezeu.

| Theo94 a răspuns:

Perpetuarea speciei, si este valabil la orice specie daca nu s-ar reproduce ar disparea.

| Romanul86 a răspuns:

Să construiască o lume umană mai bună.