| luminita_8938 a întrebat:

Ce s-a intamplat cu Iisus de cand s-a nascut si pana la varsta de 12 ani, cand s-a dus sa viziteze templul din Ierusalim? Nu am gasit nicio documentatie care sa vorbesca despre viata lui Iisus pana la aceasta varsta

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai dar de Decebal de dracu' nu va intereseaza ce a facut ma si tot faceti matanii evreului ala care nu este prea clar a existat sau nu, nu va mai autotampiti, ce treaba aveti voi cu istoria romantata a evreilor, voi nu va cunoaste-ti istoria voastra si va intunecati mintea aiurea. Stiti ca 90% din evrei acolo unde se presupune ca s-a intamplat toate povestile astea nu crede si nu are nici o legatura religia lor cu Isus si culmea la 1500 Km distanta Romania 90% crede in Isus. Ce lume mistica si ce capacitate uriasa de a se minti pe ei insisi si a crede in lucruri pe care nu le vad si le insusec fara nici un pic de analiza logica.

| Hombre a răspuns:

@ larix, mai bezna trebuia sa raspunzi mai intai la intrebare si apoi sa-ti bagi dinti in curu' meu, poti oricand sa faci comentarii la raspunsurile mele, nu ma deranjeaza dar fa dracu' comentariu la ce am scris si apoi daca "Luminita a pus o intrebare interesanta" tu ce ai raspuns? Cumva esti bolnav de ura statuta si de neputinta de a o exprima? Mai multa apreciere aveam fata de tine daca la raspunsul meu veneai in intampinare cu argumentele tale dar asa tu ai IQ mic si ma plictisesti.

April
| April a răspuns:

Fiindca aceasta curiozitate e omeneasca si i-a facu si pe altii sa se intrebe si chiar sa scotoceasca prin tot felul de scrieri vechi, s-au emis cele mai fantastice teorii, una dintre cele mai neverosimile fiind aceea ca ar fi fost initiat in India. Dar prin anii 50 s-au descoperit intr-o pestera din desertul de langa Marea Moarta niste manuscrise din care s-a aflat ca in acele locuri, unde avea sa se iveasca mai tarziu Iisus, ar fi trait o comunitate numita a essenienilor.Descifrarea scrierilor respective a condus la descoperirea unor credinte, obiceiuri si invataturi care se regaseau mai apoi in tot ceea ce propavaduia Iisus; de aceea unii invatati considera ca anii de copilarie, de formare a personalitatii sale, Iisus i-ar fi petrecut printre essenieni, mai ales ca in acele scrieri se vorbeste si despre un Invatator.Bineinteles ca nu exista nicio certitudine, dar ti-am spus exact ceea ce eu insami am aflat citind despre manuscrisele respective.De altfel, informatii despre ele poti usor afla, fiindca au aparut si in traducere romaneasca comentarii despre ele.Numai bine.

| mihaibrasov a răspuns:

Initial a fost un copil si apoi a constientizat ca e fiul lui Dumnezeu. Pana la 12 ani, cel putin, a fost un copil destul de obisnuit... Nu prea ar fi nimic de povestit.

| ramona30 a răspuns:

Am mari dubii asupra povestilor din biblie, dar totusi chiar daca ar fi existat isus fiul domnului, nu cred ca e o problema cu ce a facut pana la 12 ani, era doar un copil. Nu ca pana la sfarsitul vietii nu ar fi fost doar un om...si atat.

| Angel0 a răspuns:

In Egipt si India.
@Hombre
Luminita a pus o intrebare interesanta.
Daca nu stii sau nu vrei sa raspunzi de ce te bagi mereu in seama?
E deja plin TPU-ul de rahat nu mai contribui si tu. Si mai lasa-ne cu vocabularul ala de cocalar. Ce vrei sa demonstrezi?

| siwel a răspuns:

Traseul unui evreu era simplu pe atunci. Un rabbi (invatator) nu putea intra in scena inainte de 30. Episodul de la 12 ani e unul sporadic din copilaria lui povestita de doctorul Luca. Care s-a documentat detaliat si a inclus si episodul asta in Evanghelia lui, probabil incercand sa ridice un pic cortina si sa ne arunce o raza de lumina cu privire la auto-constienta precoce a lui Hristos la acea varsta vis a vis de identitatea si misiunea Lui. Ceilalti evanghelisti au inceput respectand cutuma evreiasca cu varsta la care ceea ce facea era relevant pentru un om care voia sa influenteze. Bineinteles ca aceasta perioada de tacere e confiscata copios de toti new agerii, illumintati si guru hindusi comerciali contemporani. Sunt gramezi de carti in care El a fost expediat ba in India, ba in Egipt, ba in Babilon, ba in Tibet, ba in nu stiu ce secte eseene, ba intr-unele gnostice, ba in niscai religii zoroastre si caldeene.
Dar cineva care are bunul simt sa citeasca Evangheliile si sa-L lase pe Iisus sa vorbeasca pentru sine se lecuieste de toate presupozitiile astea. Iisus e de o simplitate si frumusete inegalabila, nu poate fi inclus in grila altora, oricat ar incerca acestia. E de o radicalitate sublima: "cine nu e cu mine e impotriva mea si cine nu aduna cu mine risipeste". El nu aduna la carul nimanui altcuiva. Zice: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, nimeni nu vine la tata DECAT prin Mine!". El e fie cine spune ca e, fie un nebun bun de legat, fie cel mai mare mincinos care a batut pamantul asta! E de o intoleranta minunata care nu poate fi explicata decat de o copilarie normala de baiat evreu care pana la 12 ani trebuia sa memoreze Torah pe de rost si in nici un caz de escapade juvenile new age, hindu, gnostice sau esoterice.

| DorelSudoru a răspuns:

laughing ce face orice copil.probabil statea pe TPU.
@florinsandu De unde ai auzit aia cu extraterestilaughing?
@hombre Total de acord cu tine xD

| Kosuchin a răspuns:

Mda, foarte interesanta intrebarea...pana la urma nu se stie :/...
dar ai gasit vreo documentatie oficiala despre un om care a murit si pe urma a inviat?

| YourDailyApple a răspuns:

Cum? In biblie nu scrie asta? straight face
Ce scapare...

| Parmalat a răspuns:

Jidanii care au inventat povestile din biblie au vrut s-o termine mai repede si au inclus doar esentialul, ci speranta ca nu-si va pune nimeni intrebari asupra partilor omise.

| deeeeeebora a răspuns:

Eu cred ca era un copil de vislaughing

| kabaleon a răspuns:

Personal nu am gasit nici o documentatie cu privire la perioada asta. Insa se pare ca alta parte a vietii lui Iisus este mai importanta, si anume perioada intre 18 si 30 (cu aproximatie), cand se spune ca a calatorit pe rand in Egipt, India, Tibet (si cam atat imi amintesc, desi poate a avut mai multe destinatii). Pentru asta iti propun sa cauti un documentar numit "How Jesus Bacame a Christ". Este pe Youtube, deci e accesibil. Sper sa te ajute, desi eu nu te-am putut ajuta. Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai a avut grija sa nu fie o vedeta precum hana montana sa justin beiber, fiindca nu de asta s-a intrupat pe pamant.si inca atunci cand a facut prima minune a spus; inca nu a venit vremea mea.deci putem presupune ca facea ceia ce facea orice copil la vremea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta si citeste Evanghelia lui Pseudo-Toma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Larix e crestin...si cu asta am spus totullaughing

| florinsandu a răspuns:

Pai un timp a fost tinut ascuns pentru. ca se omorau tuti copii nascuti odata cu el, ca sa fie siguri ca l-au omorit, si varianta ne oficiala este ca a fost rapit de extraterestri, de acolo si puterile lui paranormale.