| Inferno a întrebat:

Ce s-ar intampla cu temperatura aerului dintr-o incapere adiabata daca usa frigiderului din interior (frigiderul fiind in priza) ar ramane deschisa?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nimic deosebit. Zona de racire e izolata termic din trei parti, si, fara ventilatie, temperatura va scadea cu 1-2 grade in fata frigiderului, nu mai mult decat atit.

| Inferno explică (pentru cristi202):

Ce se intampla cu temperatura globala a incaperii?
Scade, creste sau ramane constanta?

| cristi202 a răspuns (pentru Inferno):

Ramine constanta.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cristi va scadea cu 1, 2 grade daca in frigider intra aer fierbinte asa e, daca frigiderul are minus 5 grade si in el intra 40 de grade el va scadea doar cu 1, 2 grade cool

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Posibil sa fie asa, nu am experimentat, ca sa vad happy.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Creste nu cu mult dar creste, asta pentru ca tu introduci de fapt in sistem ceva si anume curent electric, care pune in fctie un motor, care se va incalzi.De racit nu poate fi vorba, atita timp cat caldura nu este evacuata din sistemul tau, din camera adica.Asa ca motoru ala tot mergand va incalzi aerul atita timp cit va fctiona, adica pana se va strica, motorul se va arde dupa o vreme.Deci temp va creste, dar asta pentru ca introduci in sistem ceva, camera ta nu mai poate fi numita adiabatica cum ziceai.Adiabatic nu are loc schimburi de substanta cu exterioru, iar curentul electric vine din exterior.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Nu ai cum raci un aer intr-o astfel de camera,racirea impune eliminarea calduri din acel mediu,iar daca camera este cum spune,nu exista schimburi cu mediu extern,ca urmare nu ai unde arunca caldura,ba mai mult eu spun ca temp in camera va creste pentru ca intervine totusi un factor extern si anume curentul electric,deci camera nu mai este cum spune el adiabata,s-a dus,deja ai introdus un factor nou extern,curentul electric care pune in miscare compresoru,care se va incalzi, deci curentul electric se transforma in tem, caldura, deci camera se va incalzi pana cand compresoru va crapa laughing nu poate fuctiona timp indenlungat fara racire, deci se va arde motoru si se va bloca compresoru, rezultatu va fi o camera cu ceva tem mai mare decat cea initiala.Vad Ray ala care m-a blocat spune ca se va raci, dar dupa el cum se priduce o racire aia nu trebuie explicat, vii si spui se raceste si gata ai rezolvat problema.Asa intelege el sa duci o discutie, din cauza asta ma si blocat ca veni vorba, daca ii ceri explicatii deja nu mai esti pe plac laughing adica cum vii sa imi ceri explicatii.Deci racirea are loc numa daca ai unde arunca caldura,dar sa o arunci afara din camera,altfel daca iei caldura dintr-un loc si-o pui tot in locul ala n-ai facut nimic,deci intial si eu am spus ca nu se va intampla nimic, dar omisesem introducerea unui nou element si anume curentul electric, deci asta vine de undeva din exterior, si va contribui la ridicarea temp, pentru ca de fapt asta face orice curent electric, incalzete spatiu unde se produce sau unde se desfasoara.Deci curentu electric este un producator de caldura asa general vorbind. Sper ca omu nostru nu ne duce mai stiu eu pe ce alte campii alea fizicii mai stiu eu de care,chestii cu temp uniforma,care cauta sa se egalizeze bla bla indif cum si unde, intr-adevar temp se pare ca se uniformizeaza sau nu stiu cum sa-i zic indiferent in ce spatiu este, cai inchis perfect sau nu, dar astea is alte chestii, deci asta spuneam ca nu vrea sa ne duca spre chestia asta, adica sa vina sa zica temp va fi ca cea de afara sau mai stiu eu ce.Ray asta mai e si campion laughing tare de tot, numa campioni pe aici laughing

| sabin89 a răspuns:

Fiindca nu sunt sigur de raspuns, ma leg si eu de o problema de "limba romana" happy
Dex-ul zice ca "adiabat" nu exista in limba romana. Exista "adiabata", dar ala e substantiv si inseamna o anumita curba; deci nu merge asocierea camera & curba. Adjectivul este "adiabatic", dar si asta zice ca se refera la fenomene (fizico-chimice), ori camera nu e un fenomen; e camera. Deci, cum iesim din incurcatura?

| RAY a răspuns:

Pai depinde de temperatura de afara, daca intra in frigider aer cald sau rece

| relian a răspuns:

Nimic

| Nilsson a răspuns:

Temperatura camerei ar ramane la fel deoarece un frigider, ca orice instalatie de racire, nu produce frig, ci absoarbe caldura din interior si o elimina prin gratarul din spate. Deci scaderea temperaturii aerului din partea interioara a frigiderului ar fi anulata de caldura eliminata de zona exterioara.

| Cyrano a răspuns:

Limita de separatie teoretica intre temperaturi.