| Vegeta07 a întrebat:

Ce se întâmplă cu pământul dacă este absorbit de o gaura neagra?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va fi ca si cum am intra intr-o masina mare de spalat.
La iesire vom fi mai spalati la creier decat acum, vom forma o masa plastica, care va lua o forma neprevizibila (inca).

| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand gravitatia exercitata de gaura neagra intr-o partea a planetei este cu mult mai mae decat cu cea din partea opusa asa ca pamantul se va transforma intr-o spageta care va fi absorbita de gaura neagra pana cand o sa devina parte din sigularitate.

| RAY a răspuns:

Exista ceva ce nu stiu romani ca sunt curios si eu

| gabicoo a răspuns:

Nimic!
Vezi cazul Românicăi. De 30 de ani suntem în gaură și nu s-a întâmplat absolut nimic! Cei aflați la butoane tot bogați. Noi restul cei care nu ne uităm unde punem ștampila tot săraci și "proști"!
Nota Bene!
Cele scrise de mine mai sus nu se referă ( doar ) la actualul partid de guvernământ. Toți sunt la fel!

| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

De când există pe lume proprietatea privată, au existat oameni săraci și oameni bogați. Dacă pui așa problema, hai să nu mai fie bogați, să fim toți la fel de săraci, ești comunist. Comunismul a fost testat și nu a mers. Așa că nici frustrarea ta, că nu ești bogat, nu rezolvă problema.

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sunt comunist! Am suferit destul pe vremea lor. Mă refer la frigul și foamea anilor '80!
Frustrarea mea se referă la averile făcute de unii în cei 30 de ani de "democrație". Averi făcute prin furăciuni pe seama banului public, prin evaziune și afaceri cu statul.
Am tot respectul pentru cei care s-au îmbogățit prin muncă cinstită. Dar din păcate sunt foarte puțini!

| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

Și dacă îi urăști, asta rezolvă ceva?
Un sistem politic și social le-a permis o serie de acțiuni, dta le numești furt, prin care s-au îmbogățit.
Și dta îi urăști ceea ce este un consum nervos. Și lor și sistemului nu le pasă. Iar dta îți consumi nervii în această revoltă inutilă. Consumând nervii mai mult decât e cazul, te îmbolnăvești mai ușor și îmbătrânești mai repede. Deci nici ceva bun nu poți să faci, dar îți și provoci ție însuți rău.

| Sekim a răspuns:

Salut
Daca asta se va intampla, pamantul va fi rupt in bucati.

Răspuns utilizator avertizat
| j1NNNx a răspuns:

Probabil o sa faca nana

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai1499 a răspuns:

În principiu, totul moare. Și e chiar mai ușor decât pare. O gaură neagră cât o minge e deja mult mai masivă decât pământul, deci dacă s-ar apropia destul de tare (ceea ce e foarte greu, pentru că se va mișca foarte repede), pământul ori va fi aruncat din orbită și ori înghețăm, ori ne prăjim, sau, dacă are viteză mai mică, pământul va începe să se rotească în jurul mingei ăsteia negre, și încet încet se vor rupe bucăți din el și vor fi absorbite. Este chiar posibil ca mingea să intre în Pământ și să îl devoreze din interior.

https://www.youtube.com/watch?v=8nHBGFKLHZQ

Dacă e mult mai mare, cam de mărimea lunii... Sau, chiar și a unei țări mici, va fi mai masivă decât soarele și va atrage spre ea, mai întâi atmosfera, apoi forța de frecare din interiorul pământului va crește (pentru că partea mai apropiată e "trasă" înspre gaură mai tare decât partea îndepărtată) până se va rupe în bucăți.

Dar nu-ți fă griji, distanțele în spațiu sunt extrem de mari și nu ajunge una pe aici câteva milioane de ani cu siguranță.