| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla dupa moarte? Vreau raspunsuri din orice punct de vedere...religios sau psihologic sau ce credeti voi.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nimic, si totul.
Nu avem de unde sa stim, nu are nimeni de unde sa stie, nici macar cei care au avut "experiente de dupa moarte" sau cum s-or numii acele lucruri.
Daca esti aproape de moarte ori, esti indus in coma/esti lasat inconstient intr-un anume fel, de exemplu in sala de operatie cand ti se face anestezie totala, se intampla uneori (nu stiu daca mereu), ca, creierul tau sa elibereze anumite substante, care se poate sa te faca sa "vezi lucruri".
De aceea exista tot felul de oameni care zic "Oh, dar l-am vazut pe Dumnezeru cu mine in sala de operatie" sau "Un inger m-a salvat de la moarte, l-am vazut, avea aripi mari, si asa, si asa.".
Posibil sa fie adevarat, posibil sa nu, acum nu ne putem baza pe orice tampit care zice ca l-a vazut pe Dumnezeu sau nu stiu eu ce entitate superioara noua.

Nu se stie ce este dupa moarte, si intrebarea asta este de multe ori un subiect prostesc de discutat din moment ce nu duce nicaieri, castiga cel care are o imaginatie mai bogata.

Raspunsul realist e destul de simplu. Dupa moarte tot ce este legat de corpul tau se opreste, ulterior, in timp, te descompui, si gata.
Acum, ca exista spirit, sau suflet, si dupa ce mori se duce in rai sau in iad, sau ia parte la vreo judecata, sau ceva de genul, asta nu stiu, nu stie nimeni, nu ne putem lua dupa ce spun altii si nici dupa ce scrie intr-o carte veche de mii de ani care se presupune ca-i sfanta si care mai mult ca sigur a fost modificata de oamenii care tineau neaparat manipularea maselor.

Asa ca nu-ti bate capul cu asa ceva. Daca nu ti-a dat nici o divinitate un raspuns propriu, inseamna ca poate nu ne este dat sa stim, si din moment ce tu esti inferiorara, ca si fiinta, si Dumnezeu este superior, daca el nu doreste ca tu sa stii ce se intampla dupa moarte, nu o sa stii.

Acum, daca vine un popa si-ti spune ca stie el 100% ca a citit in biblie ca dupa moarte tu ajungi in rai sau in iad, e decizia ta daca vrei sa crezi tampeniile pe care le spune sau nu.

Asa cum am spus, nu tine de noi, si daca Dumnezeu voiam sa ne lase sa stim ce se intampla dupa, ne lasa.

Poate ce-i in biblie e adevarat, ajungi in rai sau in iad, dar asta nu e o certitudine.
Asa ca in loc sa te tot intrebi si sa devii vulnerabila la tampeniile pe care sigur o sa le auzi ori in biserici, ori la scoala, ori la tv, sau oriunde, mai bine nu te mai gandesti la asta, lasi lucrurile sa decurga cum vrea cine vrea, si atat.

In cazul in care ti-e frica sa nu ajungi in iad, daca exista, e simplu. Faci fapte bune. Daca exista viata de dupa, ai facut bine si ajungi in rai, daca nu exista nimic dupa, tot n-ai pierdut nimic facand bine, deci e "win - win" pentru tine.

| MarianWLF a răspuns (pentru MenInShadow):

Asa e, nu poti fi sigur de ce e in Biblie, pentru ca multe lucruri au fost ascunse din ea, sa nu mai zic ca lipsesc 18 ani din viata lui Iisus din ea, scrie ca s-a nascut, apoi se reia de unde s-a botezat, dar in timpul ala cat a crescut ce a facut? Unde a locuit el in astia 18 ani, unde a fost, ce a facut, stia de mic misiunea lui sau Dumnezeu i s-a adresat abia dupa Botezul Lui? Doar una din multele intrebari, dar un lucru e cert, nu sunt eu prea credincios dar am avut ocazia sa cunosc o persoanda dedicata 100% credintei, si spun aici credinta in Dumnezeu, asta inseamna ca nu credea in nici o religie gen ortodox/catolic etc, pentru ca Biblia nu a lasat o religie anume, acea persoana mi-a spus un lucru, si anume ca e foarte posibil sa fie si lucruri false in Biblie, dar odata ce inima ti-e dedicata total lui Dumnezeu si ai credinta puternica El iti va descoperii tot ce trebuie sa stii, te va indruma, iti va descoperii care sunt minciunile si iti va arata adevarul, iti va vorbii cu adevarat, dar prin diverse metode, nu cum vorbim noi unul cu altul. Sincer cred in ce a spus, dar spiritual sunt prea slab si nu prea am credinta puternica incat sa inteleg acele lucruri, si probabil fara credinta multi nici nu le cred. Dar apoi mi-am adus aminte de un verset, nu stiu cum mi-a venit in minte pentru ca exact cum am spus eu sunt destul de pacatos, dar mi s-a dat, acel verset care spune "Eu sunt calea, adevarul si viata", atunci mi-a vorbit pentru prima oara, deci pana si mie care fac pacate zi de zi si mi-ar fi rusine sa stau in fata Lui. Deci ce inseamna asta? "Eu sunt calea, adevarul si viata", adica Biblia nu e suficienta, citirea ei nu iti va aduce mantuirea, pastorul tau e Iisus, adica El e adevarul, fara El nu vei fi capabil sa distinzi raul de bine, Biblia te ajuta, dar fara El nu vei face nimic, Iisus iti va descoperii adevarul si iti va vorbii prin Biblie.
Calea asta spirituala imi pare foarte grea, pentru ca iti trebuie o credinta de fier, dar omul ala avea ceva special in jurul lui, nimic vizibil, dar ceva simteai. Greu, foarte greu, prima oara a fost credinta, apoi au aparut religile si totul a cazut intr-o confuzie imensa.

| MenInShadow a răspuns (pentru MarianWLF):

Ai dreptate, ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni sanatosi la minte, nu numai tampiti care cred tot ce li se spune.
Am intalnit si eu, ca si tine presupun, tot felul de religiosi idioti, nu credinciosi, ci oameni care credeau ca religia lor este mare si tare si ca ce scrie in biblie este adevarat 100%, ca e imposibil sa se fi schimbat ceva. Chiar si tata crede asta, desii el este alt tip de om religios, crede numai in ce spune biblia, nu oricine, si stie sa faca diferenta intre ce-i bine si ce-i rau.
Totusi, am intalnit, ca si tine, cateva persoane credincioase, cu capul pe umeri, care credeau in Dumnezeu si care nu aveau nici o religie, care au depus frumos acte unde a trebuit astfel incat sa iasa din religia in care au fost botezati si sa nu mai apartina nici unei religii.
Sunt de ceva timp prieten cu o persoana a carei viata s-a schimbat complet din cauza credintei, si chiar daca este incredibil de credincioasa acea persoana, a fost capabila sa citeasca biblia cu putin scepticism, si mi-a tot spus, si inca imi spune, de tot felul de pasaje in biblie menite sa manipuleze.
Mi-a aratat intr-o carte de teologie o fraza care m-a facut sa-mi fie scarba de biserici "Sa crezi si sa urmezi mereu ordinele bisericii si a preotului, indiferent cat de mult iti displac, pentru ca numai biserica te poate indrepta inspre calea cea buna".
Am ramas cu gura cascata de asemenea tampenii.

Da, multe lucruri au fost schimbate, multe adaugate, toate pentru manipularea. Este cam imposibil sa crezi ca biblia nu a fost schimbata pana acum, pana si eu am puterea asta, iau un creion, tai un rand, scriu altul, nu-i mare greutate, trebuie doar sa ma gandesc putin cum as putea sa influentez pe cineva cu ce scriu eu, si gata, ca's destui tampiti in lume.

Parerea mea este ca un lucru care manipuleaza foarte mult, sau cel putin care a tampit si inca tampeste omenii, sunt cele 10 porunci. De ce? Pai e imposibil sa le urmezi. Nu ai cum sa minti, chiar si la varsta cand esti considerat "pur", minti, ca esti capabil sa rationalizezi si sa-ti dai seama ca daca pui "Da, eu am facut" ai probleme, si daca spui "Nu, el a facut" frate-tu isi ia omoru si tu scapi, asa ca minti.
Si prin chestia asta suntem noi pacatosi de cand ne nastem. O mare tampenie, suntem pacatosi ca sa ne ducem la biserica, unde sa urmam ordinele popei care dupa program se duce acasa si se face manga (nu in toate cazurile, am gasit preoti demn de tot respectul).

Asa ca religiozitatea este o mare tampenie si putini stiu sa faca diferenta intre credinta si religie. Am intalnit o persoana de vreo 60 de ani, din straintate, care si-a petrecut o buna parte din viata prin biserici. O chestie interesanta, din care am vazut ce minte praf de religie are, a fost cand o persoana a cerut ajutorul, a cerut un sfat cu ceva, si in loc sa ajute acea persoana cu un sfat adevarat, a inceput sa-i spuna cum trebuie sa creada in Dumnezeu, cum biserica il poate ajuta, si cum daca se caieste o sa fie primit in imparatia cerului.
Ce treaba avea asta cu a te increde in oamenii care te-au ranit? Ca despre asta era vorba. Nici una. Dar omul credea ca zice lucruri bune, ca asta a auzit el la biserica de vreo 40 de ani, asa zicea el.

Lucrurile astea mi se par tampite, si daca cele 10 porunci nu au fost inlocuite, tind sa cred ca macar au fost schimbate, ca "Sa nu minti" ar fi fost macar "Sa nu minti cu buna stiinta si in scopuri rele, ca sa-ti ranesti aproapele", sau "Sa nu poftesti la sotia aproapelui" sau cum era aia, macar sa fi fost "Sa nu lasi pofta pentru sotia aproapelui sa te faca s-o indrumi spre pacat si sa-ti ranesti astfel aproapele", si tot asa, macar sa aiba ceva logica, altfel ar insemna ca suntem toti pacatosi si ca meritam sa ne ducem in iad. Atunci de ce sa ne mai chinuim? Evident, pentru ca biserica ne poate ajuta daca-i urmam ordinele asa cum sunt, si nu apelam la dreptul nostru de gandire, noi nu avem voie sa gandim, doar biserica are -.-.

Dar asta e lumea in care traim. Personal, cred in Dumnezeu, dar nu sunt deloc religios, ultima daca cand m-am dus la biserica la o "slujba" a fost acum vreo 6 ani, si nici atunci ca am vrut eu. Am mai fost la inmormantari ale rudelor, dar asta pentru ca s-au tinut ai mei de capul meu, ca altfel nici acolo nu mergeam.

Prefer sa cred ca a fi credincios inseamna a face diferenta intre bine si rau, a crede in Dumnezeu, si a nu face lucrurile evidente pe care El nu vrea sa le faci. Nu furi, nu ucizi, nu faci rau, etc.
Prefer sa cred ca Dumnezeu pretuieste mai mult faptul ca ajut cand pot persoanele din jurul meu, fie si cu putin, mult mai mult decat ar aprecia daca mi-as petrece ore intregi din viata rugandu-ma si atunci cand mi se cere ajutorul m-as face ca nu vad.

Sunt multe lucruri cu care nu sunt de acord, gen picturile din biserici si felul in care sunt reprezentate anumite lucruri, gen ingeri, arhangheli, etc. Parerea mea - zici ca mai au putin si mor.
Asta ar trebui sa ne faca pe noi sa ne simtim in siguranta in fata fortelor "raului"? Niste schilozi a caror oase le ies prin piele?
Sunt destul de sigur ca daca ingerii, arhangelii, si tot ce mai este prin cer, ar fi toate reprezentate in alt fel, asa cum ar trebui, mai multa lume ar venii la biserici macar pentru desenele alea.
Adica sa fim seriosi, ingerii care se lupta cu legiuni intregi de draci si ne asigura noua pacea, arata ca si cum sunt bolnavi de cancer.
In ziua in care ingerii or sa fie reprezentati intr-un mod interesant, adica puternici, fara frica, si gata sa te apere pe tine de fortele rului, cand o sa vad pe pereti ingeri in armuri, cu sabii cat ei de mari, in fata unei armate de draci care vor sa faca rau, o sa fie ziua in care ma duc la biserica, si de acolo nu mai plec.

Dar astea sunt doar parerile mele happy

| MarianWLF a răspuns (pentru MenInShadow):

Ai dreptate, ca ai adus vorba chiar mi-a mentionat despre ingeri, mi-a spus ca asa e, Iisus are toata puterea dar nu trebuie sa ignoram sfintii sau mai ales ingerii. M-a intrebat "Stii ce se intampla la o intalnire de rugaciune?", evident am raspuns ca se intalnesc sa se roage, dar scopul nu il stiam, apoi mi-a spus ca intalnirile de rugaciune sunt speciale, aici fiind vorba de cei cu inima curata eliberati de orice religie care sa-ti incuie mintea, cei care se intalnesc nu se roaga pentru ei, se roaga pentru intreaga omenire, iar ce se intampla in spiritual cand aceste rugaciuni incep sa se auda e incredibil, demonii pandesc deasupra noastra, a spus sa sunt o armata intreaga de demoni care ar intuneca cerul daca s-ar vedea, iar noi prin fapte rele ii atragem cu miile pe pamant, dar o intalnire de rugaciune de 10 persoane poate alunga mii de demoni, mi-a spus ca rugaciunile catre omenire rostite cu inima curata fac ca cerurile sa se deschida, o armata de ingeri vin si gonesc acei demoni, dar cum noi oamenii suntem atat de rai ei continua sa vina.
De asta e atata rau in lume, iti dau si un exemplu la intrebarea "de ce e atunci asa mult rau in lume?", te invit sa vizionezi acest clip interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=w_PTe4Ui_7o

| MenInShadow a răspuns (pentru MarianWLF):

Nu stiu cum functioneaza lucrurile, si video-ul l-am vazut acum ceva timp.
Tot ce stiu este ca daca exista un Dumnezeu, atata timp cat nu ne-a fost dat sa stim ce si cum, probabil nu vrea sa stim ce si cum, sau poate pur si simplu nu a consider ca trebuie sa stim, asa ca nu vad de ce ne-am interesa noi.

Asta, ori exista lucruri pe care noi nu le mai stim, pentru ca frumoasa religie, sau mai bine zis frumoasele religii, au distrus ani si ani de siinta si informatie din cauza credintei idioate.

Citeste despre inchizitie si o sa vezi cate lucruri au fost eliminate, cata informatie distrusa, si toate aceste lucruri din cauza unor oameni prosti care se credeau superiori, si care lupta "in numele Domnului".

Prefer sa fac bine cand pot si sa evit sa fac raul, orice altceva, prefer sa las deoparte. N-o sa ma chinui sa inteleg moarte, cum actioneaza demonii, de ce, si alte lucruri care poate nu ma privesc.

Daca o sa mi se ofere o sansa sa stiu, sa invat toate aceste lucruri dintr-o "sursa sigura", chiar daca nu stiu ce ar insemna asta, si daca as si putea ajuta cu ceva, atunci da, dar pana atunci, prefer sa-mi vad de treaba, si sa nu ma chinui sa gasesc un adevar printre mii se mii se minciuni, un adevar pe care poate nu ai cum sa-l depistezi.

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Hai ma ma duc sa vad si iti zic.