| anonim_4396 a întrebat:

Ce se mai aude de COVID 19?
Este un virus precum gripa si raceala?
Ma refer aici, ca sa il previi, daca mananci usturoi, ceapa si tot felul de antioxidanti, ajuta?
Sau nu au efect asupra acestui virus?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu combați covidul cu usturoi...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vreau sa aflu cu ce reactioneaza..medicamentele acelea din ce sunt facute? ca medicii vad ca-i trateaza cu ceva pe bolnavii de covid.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Medicamentele alea sunt facute din niste substante active, banuiesc sintetice care oricum nu se gasesc in concentratiile alea in alimente

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti si al draq de norocos, poate iesi bine. Mai devreme am vb la telefon cu un prieten. ~50 de ani, probleme cu inima, fumator. Testat pozitiv, internat in spital. Simptome usoare, luat tratament vreo saptamana, trimis acasa ca se umplea spitalul. De prevenit nu ai ce preveni - mai devreme sau mai tirziu tot il iei. Ce poti face e sa lucrezi ca sa iti intaresti imunitatea - miscare, cit mai putin tutun si alcool, vitamine, alte alea.
@1900s: Sintom? Nici febra si nici tusea nu sunt obligatorii. Universal valabila pare sa fie pierderea mirosului si/sau a gustului.

| LPCTSTR a răspuns:

Ce-ai man? Este ca gripa?! Ca raceala?! Absolut nu, este mult, mult mai rau.
Nu previi virusurile cu nimic, nici cu usturoi, nici cu ceapa si nici cu oricare alta imbecilitate de leac babesc. Nu au efect asupra niciunui agent patogen existent si non-existent pentru ca nu il opresc sa intre in tine, ci influenteaza, la nivel molecular, comportamentul celulelor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ajuta! Si mai ales consumate zilnic. Dar pe lângă usturoi si ceapa sunt recomandate si morcovul, pătrunjelul, sfecla roșie, țelină etc. Cu alte cuvinte este bine sa devina omul vegetarian total sau vegan. Pe lângă cele de mai sus este recomandat si propolisul. Eu folosesc tinctura de propolis. Fac 2 sau 3 cure pe an. Si nu răcesc si nu fac gripa niciodată.

| WhiteLife a răspuns:

Usturoiul si ceapa nu previn nici macar raceala. Antioxidantii scad efectele radicalilor liberi (poti citi despre asta si despre ceapa, despre antivirale si vaccinuri pe net). Virusurile intra intr-o celula, pe care o fac sa produca si mai multe virusuri (astfel devine ca un fel de fabrica pentru ele). Din aceasta cauza pot supravietui foarte putin in afara organismului, sunt greu de studiat in laborator si nu pot fi practic distruse. Medicamentele antivirale opresc pur si simplu sinteza materialului genetic antiviral intr-un anumit punct (de exemplu, celula nu mai raspandeste virusurile in exterior), dar asta inseamna ca celule sunt inca infectate (ar trebui distruse ele ca sa se distruga virusul). Vaccinul este cel mai eficient. La bacterii e mult mai simplu, sunt substante care opresc sinteza membranei celulare, sau a peretelui, sau a organitelor, si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Eu inteleg logica cu care ai spus-o dar atunci care este efectul? mereu cand m-a durut in gat si am avut stari de raceala, am mincat lamaie si usturoi si mereu mi-a trecut, sau e vorba ca am imunitatea mare si trece rapid boala/virusul respectiv? care e explicatie de mereu mi-a trecut in maxim 3 zile orice viroza si raceala?

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de unde sa-ti spun asta, dar ma indoiesc ca niste legume si fructe pe care atata lume le consuma in nod obisnuit ar avea un efect asa de miraculos. E adevarat ca ceapa are proprietati antibacteriene, dar nu la nivelul asta. Pe tata, de exemplu, cat am fost mica, nu-mi amintesc sa-l fi vazut bolnav sau sa-i fie rau (desi nu avea grija, nu spala fructe, legume bine, nu se spala pe maini tot timpul, manca si alimente expirate, tot timpul m-am mirat), asa e de felul lui. Cred ca e vorba si de imunitate si de organismul fiecaruia.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru WhiteLife):

Daca așa stau lucrurile, atunci poate fi numit "un altfel de cancer". Si celula canceroasa se înmulțește la fel si distruge organele afectate.

| WhiteLife a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Celulele canceroase sunt celule care nu mai mor (apoptoza). Nu este ceva strain care intra in celule, ci ele o iau razna si nu mai mor, doar se multiplica.

| Panamax a răspuns:

Astia la TV induc panica de parca ar fi murit jumatate din populatie
pentru o chinezarie de virus.In 5 luni au murit 2400 persoane.
Daca continuam in ritmul acesta in 3000 de ani o sa murim toti de covid.

| Nilsson a răspuns:

Deja nu prea mai pune nimeni botul la vrăjeala mass-mediei, cu excepția unei minorități de fricoși ipohondri speriați moarte.

| goguPatent a răspuns (pentru Nilsson):

Din fericire totusi lumea devine usora usor mai constienta si se protejează cat de cat. Cei ca tine sunt in scadere totuși

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori eu nu cred ca cei cu imunitate nu sunt afectati, asta pentru ca stiu 2 oamenii de peste 50 de ani, care sunt la spital datorita virusului acesta, insa ei au trait o viata sanatoasa, nu au fumat, nu au baut, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Validati-mi va rog, oamenii cu imunitate ridicata nu sunt afectati? sau ataca un anume tip de organisme, se bazeaza pe tipul de sange, etc?

| Michaeel a răspuns:

Nu este un virus ca o răceală. Nici măcar medici nu știu ce este din moment ce mult așteptatul antidot nu a apărut. Nu au efect nici usturoiul și nici ceapa. E asemănător cu pulmonia, la începutul asta se credea ca este. Este ca o răceală foarte grava, principalul sintom fiind febra peste 36 de grade și tusea continua.

| Lucian4 a răspuns:

Dupa 6 luni de cand e in Romania, ce parere iti dai? Vezi daca il ei vei avea boala conspirationita

| Cksihja a răspuns:

E o boală necunoscută și e un virus adică nu are tratament iar cel mai simplu mod e să-ți întărești organismul ca să poți lupta cu boala iar pentru asta ai nevoie nu numai de ceapă și usturoi ci și de alte alimente. Practic toată piramida alimentară cu excepția alimentelor dulci sărate.