| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sens si ce scop are viata?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa te minti mereu ca vei reusi si ca vei fi fericit cand de fapt scopul este moartea,suna trist dar ata e adevarul,dincolo de un scop biologic ceea ce e traim e doar o amagire,iluzie,false sperante,cei care traiesc afara din matrix sunt depresivi restul se mint ca sunt fericiti ca au un scop, omul e singura fiinta care se minte non stop ca are un scop/sens in viata asta, toate cartiile astea de gandire pozitiva te mint ca va fi si mai bine dar dezamagirile vin unele dupa altele, scopul, sensul fa ce isi doresti, traieste clipa momentul in groapa nu pleci cu nimic

| doctorandus a răspuns:

Viata nu are un sens pe care-l primesti cadou la pachet. Vietii tale tu esti cel care trebuie sa-i dea sens.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca exista un raspun la aceasta intrebare. Fiecare dintre noi trebuie sa-si gaseasca singur scopul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca tu crezi ca poti sa ai un scop esti intr-o ceata. Stapanii sunt cei care au scopuri cu tine - https://www.youtube.com/watch?v=phDk48Kip2E

| Cameliapantiru a răspuns:

Sa traiesti demn si frumos si sa lasi ceva semnificativ in urma, sa ramana, dupa tine, lumea, un loc mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are sensul acelor de ceasornic, iar scopul este ca limba mare s-o intalneasca intr-un punct pe cea mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are sensul si scopul celui care a creat-o adica Dumnezeu creatorul cerurilor si al pamantului. Evolutionistii ignora aceasta intrebare de parca nu ar exista aceasta intrebare sau nu ar avea sens sau nu si-ar avea rostul sau ar fi o intrebare stupida. Stim ca evolutia se bazeaza pe hazard pe intamplare si o multitudine de coincidente unificatoare. Astfel cand omul crede in hazard automat intrebarea: "Are viata un sens?" nu isi are rostul sau raspunsul este: "Viata nu are sens. La fel nici moartea nu are sens. Viata sau moartea nu reprezinta un bine sau un rau pentru ca acestea sunt efectul purei intamplari supervizate de mediu schimbator. Ce cauzeaza schimbarea mediului nu se stie: probabil tot hazardul sau pura intamplare aleatorie." O astfel de gandire sau necredinta duce de multe ori la depresie si chiar nebunie in randul evolutionistilor. Credinciosii sunt feriti de o astfel de nebunie cauzata de necredinta.

| Elide a răspuns:

Suntem ca niște pietricele de nisip în tot universul... poate contăm pentru Dumnezeu!

| Rimidalvv a răspuns:

Citesc intrebarile si observ ca majoritatea raspunsurilor au ceva cu sufletul...am si eu o intrebare pentru voi, puteti sa imi definiti in cuvintele voastre "suflet"?

intrebarile tale se pot reduce la una singura," de ce suntem noi aici"
Raspunsul meu este unu mai simplu fara sa implice puteri nevazute sau lucruri abstracte cum ar fi sufletul sau dumnezeu. Pur si simplu eu cred ca noi suntem aici pentru a inainta, benificia superorganismul (civilizatia) din care toata lumea face parte.

Inainte aceasta evolutie a superorganismului era in totalitate bazata pe evolutia genetica, acum parerea mea este ca am trecut de aceasta faza a evolutiei genetice deoarece regula "supravietuirea celui mai adaptat" nu mai este valabila, acum oricine poate sa supravietuiasca, nu trebui sa mai ai o anumita putere sa poti sa mergi sa vanezi ca sa poti sa traiesti in continuare. Acum genetica a fost inlocuita de Memetică.

Daca vrei sa intelegi mai bine cu ce se ocupa memetica : https://ro.wikipedia.org/wiki/Mem%C4%83

Răspuns utilizator avertizat
| Nefarius a răspuns:

Depinde ce sens ii dai tu vietii si spre ce scop tinzi. Iar intrebarea ta este subiectiva, pentru ca fiecare percepe evenimentele din viata sa diferit, se dezvolta pe baza acestor evenimente diferit de altii, mai pe scurt fiecare isi concepe o proprie imagine asupra vetii, si pe baza acestei imagini ii da un sens si apoi tinde spre un anumit scop.
Niciodata sensul vietii si scopul ei nu vor fi aceleasi pentru toti.

| AlexFTW3 a răspuns:

Sens denotativ cu scopul de a fi traita.

| anor a răspuns:

Are ca scop formarea sufletului prin incercarile vietii si emotiile care te duc spre bunatate (cel putim asa cred) dar dup mine are nu siu daca chiar are

Răspuns utilizator avertizat