| joe_8939 a întrebat:

Ce simbolizeaza  valul pe care-l poarta femeile musulmane pe cap si pe chip?

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Se pare ca allah le-a poruncit sa poarte val, deoarece femeile sunt niste ispititoare si sa nu isi arate fata fermecatoare catre barbati. Imediat cum intra in pubertate (le vine prima menstruatie) incep sa poarte val pe care nu au voie sa il scoata decat in casa, in prezenta familiei restranse, nu daca au invitati. Unele femei musulmane il considera jignitor si lupta pentru dreptul de a nu-l mai purta (in special cele care sunt minoritare in tari democratice), altele il considera ca facand parte din traditie si il poarta ca pe un simbol al respectarii poruncii lui allah.

eileen
| eileen a răspuns:

Pentru multe femei musulmane este un test al religiei sa iti acoperi capul, arata cat de devotate sunt credintei lor.
Aceste femei poarta hijab care inseamna nevazut, pentru ca Allah le-a poruncit sa faca asta in Coran.
Un alt motiv este modestia femeilor dar si a barbatilor. Ambii trebuie evaluati dupa inteligenta si aptitudini decat dupa look si sexualitate.
O femeie musulmana care isi acopera capul face o declaratie cu privire la identitatea ei. Oricine o vede stie ca este musulmana si are un caracter moral bun.

| Cryss a răspuns:

Http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6425.html

Acolo este o idee : Allah a ordonat femeilor musulmane, credincioase sa poarte val.Nimeni nu stie ce este mai bine pentru oameni in afara Creatorului lor, Allah.

| sese a răspuns:

Se numeste "hidjab" si are scopul de a arata supunere fata de Alah dar si pentru a ascunde chipul privirilor strainilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, in primul rand se numeste hijab, iar Dumnezeu le-a poruncit femeiilor sa il poarte, pentru femeile musulamne hijab-ul e protectie, toate femeile arata la fel nu atrag barbati sa le faca rau, nu ispitesc pe nimeni etc. Si in religia ortodoxa si alte religii se cere asta, insa femeile din aceste religii cred ca trebuie purtate doar atunci cand merg la biserica.happy. mie personal mi-ar placea sa vad cat mai multe femei de genu prin Romania, decat pe toate mai mult dezbracate decat imbracate!

| anonim_5440 a răspuns:

Nu e valul e voalul