| gemeni6226 a întrebat:

Ce stiti despre trecerea in cea de-a cincea dimensiune?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 explică (pentru lplostonyou):

Multumesc cel mai mult imi place ideea:
4) Oamenii tind sa fie mai draguti oriunde te duci.

Cand incepem sa vibram in constiinta 5D, vom incepe sa vedem fructele muncii noastre fiindu-ne reflectate inapoi de oamenii pe care ii intalnim in fiecare zi.

Vibratia noastra energetica scoate la iveala aspecte spirituale ale celor cu care venim in contact. Lumea pare a fi, dintr-o data, un loc mai bun.

34 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Concepțiile astea sunt pentru oamenii paraleli cu conceptele de dimensiune și știință.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca să adaug un răspuns despre topic strict științific că văd că suntem pe lângă. Cred că percepi spațiul tridimensional. Asta înseamnă că ai intrat cândva în el? Nu. El este specific, caracteristic tuturor obiectelor. Nimic nu iese sau intră în el. Spațiul cu 4 dimensiuni include timpul. Vrei să zici că ai intrat în timp? E absurd. Și el este caracteristic obiectelor din univers căci se află într-o continuă evoluție. Dimensiunile reprezintă simple mărimi, coordonate pe care le are orice obiect existent. E o proprietate fizică și matematică a obiectelor. Conceptul de dimensiune a 5-a a fost introdus de Kaluza și dezvoltat, îmbunătățit de Klein în celebra teorie KK(Kaluza-Klein). Culmea e că teoria asta nu se referă la niciun aspect spiritual sau psihic ci la aspecte strict matematice și fizice. S-a adăugat o nouă dimensiune ca să se poată face o unificare a teoriei gravitaționale și electromagnetism. Are un impact imens asupra lumii științei căci știința mereu a evoluat pe baza acestor teorii unificatoare. Deci poți să o numești ca o descoperire comparabilă cu a lui Einstein, Maxwell, Newton sau încă ceva mai nou, o teorie de unificare a electromagnetismului cu forțele nucleare slabe a lui Glashow, Weinberg  și A. Salam(nu Salam-ul nostru). În cadrul teoriei gravitaționale a lui Einstein, câmpul gravitațional a putut fi geometrizat adică i s-a asociat un caracter metric. Același lucru trebuia făcut pentru câmpul electromagnetic. S-a adăugat condiția cilindrului pentru a 5-a dimensiune unde mărimile sunt invariante în mare. Aceste aspecte au determinat că a 5-a dimensiune are aspect cilindric și este insesizabilă. Implicațiile sunt mult mai profunde însă ce trebuie să se înțeleagă e că dimensiunile sunt asocieri existente obiectelor din univers. Nu e corect să zici că intrăm sau nu intrăm într-o dimensiune căci ea deja e acolo, existentă, așa cum legile fizicii sunt aici pentru toate și pentru toți, indispensabile nouă. În ziua de azi se vorbește în cadrul teoriei M de 11 dimensiuni. Existența acestor dimensiuni are o implicație masivă în lumea științei(este printre cele mai importante scopuri ale științei) pentru descoperirea teoriei totului.

| gemeni6226 explică (pentru T0T):

Normal daca am adaugat raspunsul la stiinta si filozofie m-i s-a raspuns stiintific.Eu nu ma gindeam cum intram sau iesim fizic intr-o dimensiune sau alta ci ca posibilitate de evolutie spirituala.Stiinta e foarte buna celora care nu simt dincolo de barierele corpului fizic pe care oricum il parasim mai devreme sau mai tirziu.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu există evoluție spirituală fără o evoluție a raționamentului științific. Spiritualitatea pe la antici s-a legat de știință, adică dacă cineva era filosof automat era și matematician, astronom etc. sau viceversa. Omul a ajuns într-un punct în care caracterul spiritual nu mai intră în calculele științifice căci nu este dovedit ca entitate unică, reală ci doar filosofică sau metaforică, ca și caracter al propriei minți. Acum dacă ne gândim la evoluția spirituală ne gândim la evoluția propriei noastre minți, gândiri. Știința vine cu dovezi și demonstrații, pe când chestiile filosofice de genul sunt doar concepții care să îi ungă puțin pe cei care vor să spere că există ceva mai măreț în condiția umană, ceva care culmea nu prezintă niciun fel de dovadă. Știința e obiectivă în mare.

| gemeni6226 explică (pentru T0T):

Minte,gindire,toate astea exista impreuna cu corpul fizic si ceea ce spui tu e perfect pentru corpul fizic.Eu ma gindeam la altceva dar nu mai scriu aici pentru ca nu se simte nu se intelege la ce ma gindesc eu si nu doresc conversatii interminabile in materie de stiinta si corp fizic oricum ai dreptate dar eu m-am gindit la altceva pe care tu o sa negi asa ca hai sa raminem la ideea ca ai dreptate in tot ceea ce priveste lumea materiala dar eu nu la asta m-am gindit.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu te condamn că crezi într-o lume nematerială însă conceptul de dimensiune am vrut să arăt că e strict științific deci nu trebuie să vorbim de el în cadrul acestor aspecte imateriale. Fiecare crede în ce vrea însă crede în absența științei. E ok să pui întrebări despre lume așa cum o vezi tu dar mi se pare mai bine să nu incluzi termeni științifici.

| gemeni6226 explică (pentru T0T):

Sti m-am gindit la acei fizicieni si filozofi la care nu i-am retinut numele dar care cercetind fizica cuantica ajungind la ideea ca atomul e gol etc etc au ajuns la concluzia ca totul e o iluzie, exista o simulare 3 D pe Pamint si m-am mai gindit si la foarte popularul The secret esti ceea ce gindesti, modifici lumea exterioara prin ceea ce gindest atragi ceea ce esti etc. citesc astfel de lucruri si imi place tot ceea ce tine de blow your mind si iese din tipare.Si pentru ca exista fizicieni ce au ajuns la aceasta concluzie cred acest lucru chiar daca nu sunt eu acela intru in acea tabara de idei.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Atomul nu e gol ci e format într-o proporție mare din spații libere care totuși nu sunt așa libere căci acolo se desfășoară forțe extrem de puternice, forțe nucleare. În rest atomul are nucleu, electroni, protoni, așa cum ai învățat la chimie și fizică. Faza cu iluzie ține mai mult de metafizică, care nu e știință. Fiecare om de știință are voie să aibă orice părere vrea dar fii convinsă că comunitatea științifică nu i-o va lua în calcul fără dovezi. Aia e o opinie strict personală, opinie ce diferă de la un om la altul.

| gemeni6226 explică (pentru T0T):

Toata stima pentru tine, ti-am urmarit raspunsurile si te stimez pentru ele nu numai ce mi-ai dat mie dar de cand vreo doua luni iti urmaresc raspunsurile si imi place de ele.Dar imi rezerv dreptul sa ma orientez cu convingerile mele unde ma duce intuitia.Stiu ca nimeni nu le va lua in calcul dar sa stii ca au fost si vor fi mereu descoperiri stiintifice contestate sau tinute in ascuns pentru ca nu se doreste revolutionarea stiintei.Nu dau un alt exemplu decat romanele lui Jules Verne cu aparate care pe vremea lui pareau de domeniul fictiunii si la ora actuala descoperirile stiintei au depasit cu mult fictiunea din cartile autorului sus amintit.Da, are electroni atomul dar ce e in nucleu? Si cum se comporta electronul in anumite situatii? Ce e in interiorul protonului? Fizica subcuantica.Eu port discutii cu cineva care are doctorat.Nu te pun la punct prin raspunsul meu ci te invit cand ai timp bineinteles sa studiez fizica subcuantica.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Știința e într-o continuă evoluție, e și normal să depășească anumite așteptări după un anumit timp. Mulți au prevăzut unde se va ajunge cu știința și mulți au scris cărți. Intuitiv poți prevedea anumite lucruri.
Nucleul este format din nucleoni, adică protoni și neutroni, adică are sarcină pozitivă. Electronii orbitează în jurul lui și au sarcină negativă. Ei sunt așezați pe straturi și comportamentul lor este influențat de proprietățile atomului, de temperatură. Nucleonii sunt formați din quarcuri sau quarci. Quarcii sunt particule elementare. Vorbim aici de un nivel cuantic. Teoretic se consideră că particulele elementare sunt cele mai mici părți componente ale materiei. Nu știu la ce te referi vorbind de fizica subcuantică însă știm că simpla observare la nivel cuantic influențează comportamentul particulelor deci le face să aibă alt comportament asta pentru că la un nivel cuantic și cea mai mică influență din exterior(observarea) poate modifica radical unele chestiuni. Deci nu e așa ușor de înțeles fizica cuantică, deci mă întreb la ce te referi tu prin fizică subcuantică. Sunt anumite teorii însă nu au fost probate decât teoretic, nu experimental. Cum am zis fizica cuantică e greu de probat experimental și eu consider că suntem departe în a vorbi de ceva la nivel subcuantic. Dacă am proba asemenea lucruri păi am avansa enorm în știință, că tot vorbeam de acea teorie a totului sau unificatoare care în condițiile astea ar fi mult mai aproape de a se materializa. Însă nu suntem așa aproape, cred eu.
Oricum ce treabă are asta cu spiritualitatea? Și ce treabă are cu topicul întrebării? Cu acel prieten al tău vorbește despre aceste dimensiuni, să vezi ce sunt și ce susține știința că sunt. Dacă asociază bălării spirituale acestor dimensiuni e clar că nu studiază fizică ci altceva. Eu ce ți-am explicat aici e că nu are nicio treabă dimensiunea pe care o văd eu pe internet și la televizor cum că e una ce ține de un aspect spiritual cu dimensiunea științifică. Însă dacă vrei să pătrundem în alte ramuri ale fizicii, e ok, însă nu prea îndeplinește topicul căci fizica nu are nicio treabă cu spiritualitatea și de asemenea nu sunt dovezi recunoscute de comunitatea științifică. Însă putem vorbi căci sunt curios ceea ce știi și cum asociezi tu ceea ce știi cu spiritualitatea.

| T0T a răspuns (pentru gemeni6226):

Am văzut că ai premiat un răspuns în care se spune că dimensiunile sunt vibrații. Eu am specificat în primul răspuns că sunt simple mărimi, deci cum mama lor pot vibra? Mai se spune acolo că este o stare de conștiință. Asta e o prostie și mai mare căci dimensiunile astea există independent de noi. Adică dacă mâine ar da un meteorit peste noi și am muri cu toții acele dimensiuni tot ar exista, tot în număr de 4, 5, 11 sau câte sunt ele. Asta e ideea. Dimensiunile sunt cum am zis simple mărimi care formează un spațiu, un spațiu care este caracteristic a tot ce există.

| gemeni6226 explică (pentru T0T):

Nu intelegi femeile, nu intelegi nimic.Eu ti-am specificat ca te stimez, dar lasa-ma sa cred ce vreau eu. Daca vrei sa dovedesti ceva du-te si dovedeste la un cerc de oameni stiintifici du-te la o comisie foarte riguroasa de oameni experti de la Nasa si acolo dovedeste ce sti nu unei femei ce tinde spre metafizica si romantism.Am dat funda sa pun capat atacurilor venite la persoana mea.Ca nu se intelege ca eu nu sunt comisia stiintifica de la Harvard sau Yale sau Nasa nu dau premii in dolari sau euro.Te rog sa dovedesti acolo unde esti premiat pentru si nu folosi instrumentele mintii tale sa ma ennervezi sa spui ca sunt proasta.Multumesc pentru afirmatia asta stopez sa te mai stimez. Punct.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Tu vorbesti despre vreme iar tipa vorbeste despre dzeu, cam ceva de genul asta se intampla pe aici, doara ca tu asa de bagat in problema esti ca nu ai observat asta.laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru gemeni6226):

Ai punctat, aici, de 10+

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru T0T):

"Fiecare om de știință are voie să aibă orice părere vrea dar fii convinsă că comunitatea științifică nu i-o va lua în calcul fără dovezi"
Mi-ai amintit de teoria acceptata, referitoare la "black hole". Mi-a placut argumentul tau, mentionat de mine intre ghilimele. Salutari din groapa marianelor!winking laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Ca probabil vine dupa a patra... Eu as fi curios prima data cum se ajunge in 4D, si doar mai apoi in 5...

| gemeni6226 explică (pentru CuriousStuff):

Citeste,despre a patra stiu am stiut si despre a cincea dar am fost curioasa ce stiu membrii de aici despre acest subiect.

| CuriousStuff a răspuns (pentru gemeni6226):

Singurele lucruri pe care le gasesc despre a 4a dimensiune sunt legate de matematica, despre cum ar arata un obiect 4d proiecat in 3d, ce inseamna, forme geometrice in 4d: Tesseract... Chestii interesante de altfel, dar nu cum sa si ajungi/treci acolo.

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Asta e o dimensiune strict matematică care se referă la corpuri ca Tessarectul folosind logica primelor 3 dimensiuni. Dacă ajungi însă și la implicații fizice pentru 4D, ajungi la teoria relativității a lui Einstein deci după ea trebuie să te uiți și cauți lucruri pe internet dacă ești curios sau Curious laughing. Tu ești matematician convins, oricum și recunosc că mi se par interesante reprezentările grafice ale corpurilor 4D însă în fizică(care se bazează și ea pe matematică dar nu e strict matematică) lucrurile se complică și se inovează raționamentul lor.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

Nu am ajuns cu curiozitatea atat de departe incat sa citesc mai in amanunt despre reprezentarile grafice ale obiectelor 4D si fizica implicata in ele... Cred ca ma depasesc putin, am citit si vazut doar cateva lucruri si inca ma chinui sa-mi "infasor mintea in jurul lor" ca sa le pot intelege, sunt convins ca daca o sa incep sa caut amanunte o sa fiu nevoit sa-mi schimb si orientarile in ceea ce priveste cariera laughing. Sunt destul de interesante incat sa-mi rapeasca niste timp, insa daca ajung sa aloc timp special pentru studiul teoriilor din jurul acestor concepte nu o sa mai am timp de nimic, si nici asa nu stau foarte bine cu timpul... happy

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ce te pasionează?
PS: M-am exprimat greșit, nu mă refeream la reprezentări grafice, adică pe grafic ci ce țin de partea grafică, gen cum se mai învârt ele în spațiu. Asemenea concept 4d cel mai probabil nu este palpabil cu realitatea însă e interesant. Ce e palpabil cu realitatea e ce a spus Einstein.

| CuriousStuff a răspuns (pentru T0T):

Da, stiu la ce te-ai referit prin reprezentare grafica, am vazut si eu tessaractul, aia e reprezentarea grafica a unui obiect 4d in 3d.
Momentan medicina ma pasioneaza si nu prea mai am timp de altceva din pacate. laughing

| T0T a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am înțeles. Ce pot zice, păcat din punctul meu de vedere. Ești un tip cu aptitudini! Oricum avem nevoie de medici/doctori buni, poate vei ajunge să salvezi și vieți.

| WaterDrop a răspuns:

Sincer sa fiu, intre a 5 a dimensiune si o betie crunta, nu exista nici o diferenta.

In ambele cazuri: Nu ne mai cercetam alegerile ci mergem orbeste unde vedem cu ochii. Nu ne mai pasa daca ceea ce se intampla in jurul nostru a fost noroc sau sansa. Toate persoanele pe care le intalnim ne par foarte dragute si vrem sa vorbim cu ele. Simti ca ceva s-a schimbat in legatura cu realitatea ta insa te gandesti ca mai ai nevoie de cateva paharele.Si nu in ultimul rand, oricat de mare ar fi o rana produsa in aceasta stare, nu o simti si ai impresia ca esti invincibil si te poti autovindeca dupa inca o sticla.

Ok, acum, se presupune ca deja suntem in aceasta dimensiune de cativa ani, lucru care se presupune ca ar fi trebuit sa afecteze intreaga omenire insa nimic din ceea ce se petrece in jurul nostru nu vine in sprijinul acestei teorii. Poate doar partea in care tehnologia va cunoaste o inflorire, desi la ora actuala si aici au ajuns intr-un impas.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"mintosii" secolului XXI nu au suficienta intelepciune ca sa accepte ca filozofii antici aveau mai intai trairea unor "evenimente" si mai apoi emiteau teorii care au inceput a se confirma doar dupa inventarea aparatelor de masura, care si ele au fost pentru inceput "vizionate"/gandite/simtite!winking laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un mic amendament: nici dracu nu vibreaza si nimeni nu-si poate modifica "vibratia". Doar ne putem creste nivelul de intelegere al universului inconjurator! Orice alte aprecieri ale Sfertodoctilor, chiar exprimate prin articole ezoterice sunt nule si neavenite.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ Constientizarea Constiintei nu este o Piftie adusa la petrecere de un Bolnav de Parchinson, care sa VIBREZE in mainile acestuia in functie de gravitatea bolii!winking laughing laughing laughing

| DavidoffUser a răspuns:

A cincea dimensiune e o ipoteza, inca se dezbate daca exista sau nu.Nimeni nu stie nimic, mai ales tu, TPU sau NASA.
Si chiar daca ar exista, nu poti "trece" cum treci strada, trebuie incalcate toate legile fizicii, trebuie sa fii capabil de o viteza peste cea a luminii, sa depasesti orice rezistenta a gravitatiei si a caldurii si risti sa fii prins intre timp(a patra dimensiune) si spatiu (pe care-l cunoastem cu totii si-n care traim), intr-un univers paralel cu alte reguli sau sa fi prins in bucle interminabile ale aceluiasi eveniment.
Fizica cuantica nu e spiritualitate, nu cunoaste bine sau rau, nu se preocupa cu "intelegerea altor popoare si sa fie bine in familie ", cunoaste reguli si calcule matematice complexe.

| csty45 a răspuns:

A cincea dimensiune nu este un loc unde poți călători, ci mai degrabă o stare de conștiință.

| Cazan_Adita_1998 a răspuns:

Sa fiu sincer nimic