| Criticul a întrebat:

Ce sunt procesele psihice?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Procesele psihice sunt interactiuni proprii raportului dintre individ si realitatea inconjuratoare.
Procesele psihice sunt impartite in trei categorii: procese psihice cognitive (de cunoastere), procese psihice afective, procese psihice reglative (involuntare si voluntare).
Din categoria proceselor psihice cognitive fac parte senzatiile, perceptiile, reprezentarea, imaginatia si gandirea. Toate aceste procese psihice formeaza intelectul.
Procesul psihic cognitiv superior (intelectual) prin intermediul operatiilor de analiza si sinteza, abstractizare si generalizare obtine produse sub forma ideilor, conceptelor si rationamentelor se numeste gandire.
Maximus

2 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Vezi intrebarea de deasupra, cea cu diavolul, se incadreaza perfect la "delir".

| Resource a răspuns:

Procesele necesare punerii în joc a percepţiei, gândirii, planificării, dorinţelor şi luării de decizii sunt evenimente conştiente. Acest proces de auto-observaţie este denumit introspecţie. Evenimentele trăite se fixează în memorie, de unde pot fi din nou aduse în conştiinţă. Această activitate este denumită retrospecţie. În felul acesta omul are posibilitatea cunoaşterii propriilor sale acte şi poate, nu numai să-şi controleze comportamentul personal, dar să înţeleagă şi comportamentul altora în interacţiunea socială.
Procese psihice. Tipuri.
procese psihice senzoriale: senzaţia, percepţia şi reprezentarea
procese psihice cognitive: memoria, atenţia, limbajul, gândirea, imaginaţia
procesele psihice afective: afectivitatea, motivaţia şi voinţa