| RedRose1 a întrebat:

Ce sunt visele? Au vreo semnificatie?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Daca stai cu ochii inchisi vei vedea ca si atunci cand nu dormi se desfasoara interior o sumedenie de imagini. practic acea insiruire de imagini are loc incontinuu. nu doar in vis. in momentul in care o anumita imagine declanseaza un atasament emotional, apare visul acela pe care unii il considera a fi "ceva". Nu se poate spune ca nu are deloc o insemnatate insa nu este asa de important de cele mai multe ori precum pare.
activitatea constienta a unei persoane este de aproximativ 12%, restul pana la 100% are loc inconstient, automatizat.
activitatea creierului presupune o continua prelucrare a imaginilor, sunetelor, senatiilor tactile si olfactive si gustative, exact ceea ce primeste de la cele cinci simturi cu care suntem inzestrati. deoarece vazul este cel mai folosit simt, in general acesta este preponderent in vise. oarecum logic.
ce inseamna aceste imagini depinde de la persoana la persoana, dar exista si o linie generala dupa care te poti ghida. la facultatea de psihologie exista si niste cursuri care au ca tema dezlegarea insemnatatii viselor. cauta un profesor de psihologie si roaga-l sa-ti ofere niste informatii despre cum poti intra in posesia lor.
sa spunem ca ai visat o vacuta. pentru tine in special vacuta are o anumita rezonanta specifica deci o insemnatate aparte. totodata exista si o insemnatate comuna a acestei fiinte pentru toti oamenii. depinde si de contextul visului. vacuta poate insemna asadar un aspect matern, pasiv deoarece acest animal ofera oamenilor la modul pasiv, detasat hrana esentiala care este laptele. reprezinta latura blanda a personalitatii tale, instinctele materne.
un alt exemplu, sa spunem ca te visezi smulgandu-ti sprincenele. acest lucru are legatura cu imaginea de sine, asadar, creierul, in momentul visului opera asupra imaginii tale despre tine deoarece tu, in ultima vreme, cu siguranta esti preocupata de felul in care altii te percep.
nu este corect sa spunem ca visele aduc informatii despre viitor ci mai degraba ce este posibil sa se intample daca nu intervii asupra unor procese. mai clar subconstientul tau poate la un moment dat sa spuna: uite redrose1, daca nu intervii sa-mi dai niste instructiuni despre cum ar trebui sa actionez in cutare situatie sa stii ca eu nu am alte variante si va trebui sa se intample cam in genul acesta conform stilului tau de viata.
in final nu este corect sa spunem ca visele nu au nici o insemnatate dar nici sa afirmi ca visele inseamna ceva anume, concret, ce poate fi gasit intr-un dictionar. un dictionar bun de vise poate folosi in mod orientativ, ca sa te ghideje putin si atat.
asadar visele reprezinta activitatea subconstientului tau la un moment dat si iti ofera informatii despre ce se petrece acolo.

banuiesc ca ai cunostinte de engleza

http://www.dreammoods.com/

http://www.dreamtation.com/default.htm

15 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Cred ca poti cauta pe google dar tu vrei pareri de la oameni, ok...
Visele fac parte din sub'constientul nostru si au semnificatie pentru noi si ceea ce simtim, nu cred ca visele prevad viitorul sau profetii cum spun altii si etc... definitia a visa inseamna sa dormi si sa te gandesti prin sub'constient la ceea ce iti provoaca sentimente puternice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerile cercetatorilor sunt impartite si se cunoasc putine lucruri despre vise.
Dar multi sunt de acord ca in vis poti sa calatoresti in viitor sau trecut.
Iar timpul este relativ.
Deci totul este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VIS s. n. Faptul de a visa; imagini și procese psihice care survin în fazele mai puțin profunde ale somnului.

Visele contin imagini date de subconstient. Adica nu poti sa le dai semnificatii. Tot ce visezi provine din creierasul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele sunt procesari-continua a informatie pe care o deti in subconstient. Daca au vreo semnificatie, d-au dar e subiectiva si in NICIUN caz o premonitie. Iti sugerez sa citesti urmatoare carte:http://carti.itarea.org/......iselor.pdf

| Exaizo a răspuns:

Sunt niste porcarii. Sentimente false.
Creierul tau genereaza ceva, iti ofera niste emotii care nu au nici o legatura cu viata ta.

| mihaituneup a răspuns:

Visele apar in faza REM (adica atunci cand ochiul se misca foarte repede). Visele reprezinta imaginatia involuntara data de subconstient.
Visele nu sunt niciodata premonitii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaituneup):

Dar, activitate data de subconstient are la baza amintiri si emotii din trecut.

| mihaituneup a răspuns (pentru anonim_4396):

Cateodata da visele se leaga de trecut dar in cele mai multe cazuri sunt doar pura imaginatie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaituneup):

Nu neaparat, subcontientul nu se opreste din lucru, acesta proceseaza informatiile, le amesteca pana cand numai au sens.

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Orice lucru care exista pe lumea asta are o semnificatie dar visele exprima ceea ce gandesti in timpul somnului.

| nechiforboss a răspuns:

Din punctul meu visele se impart in 2 categorii(cel putin in cazul meu):1. visele care rememoreaza momente din trecut; 2.vise revelatoare adica acele vise in care ti se arata cum ar trebui sa faci anumite lucruri pe viitor sau intamplari care se vor petrece ulterior.Dar ca sa te lamuresti iata un link, citeste aici http://www.mediafax.ro/......m-11822278

| qMaduTzuu a răspuns:

La nivel fizic, sistemul nervos central intra intr-o stare activa, iar corpul si creierul au anumite reactii specifice. Din punct de vedere psihologic insa, lumea viselor ramane in continuare un mister pe care omenirea cauta sa il dezlege, pentru a intelege mai bine natura creierului.
Visele sunt impresii vizuale, sonore si emotionale care au loc atunci cand dormim. De-a lungul istoriei, a existat o adevarata fascinatie fata de lumea misterioasa care ia nastere in timpul somnului. De exemplu, in Grecia Antica visele erau considerate o modalitate de a intra in legatura cu zeitatile. O alta conceptie stranie pe care o aveau grecii despre somn era ca o persoana adormea atunci cand creierul se umplea cu sange si se trezea atunci cand acesta se golea de sange. In secolul al XIX-lea filozofii considerau ca somnul incepea in momentul cand mintea era golita de ganduri stimulatoare.

Indiferent de explicatiile care au fost create pentru vise de-a lungul timpului, acestea reprezinta un proces biologic prea putin inteles chiar si in ziua de azi. Teoria care a dat startul unei oarecare intelegeri a acestui fenomen a fost formulata de Sigmund Freud, la sfarsitul secolului al XIX-lea. Acesta a fost primul care a spus ca o componenta imensa a mintii noastre este subconstientul. Mintea noastra inregistreaza absolut tot, inclusiv dorinte si perceptii de care nici macar nu suntem constienti. Visele reprezinta modalitatea prin care creierul scoate la suprafata aceste aspecte ascunse pana si noua.

| Adrian_Stancu_1994 a răspuns:

Visele sunt in unele cazuri amintiri din trecut dar pot fi si eventuale evenimente ce pot aparea in viitor.Ele apar chiar inainte sa te trezesti.

| MihaiAvd a răspuns:

Visele pot fi premonitii, dar mai rar.De obicei sunt amintiri vechi sau nu inseamna nimic, plus ca peste 70% din vis nu ti-l mai amintesti cand te trezesti.

| 55ss55ss a răspuns:

Deci foarte putini oameni au ajuns sa stie ce inseamna cu adevarat sa visezi. Sunt 8 faze posibil si 9 dar nu sunt sigur, ale visului. Marea majoritate a oamenilor adica aproape toti oameni se situiaza in primele 3 si din ce in ce mai putini oameni ajung si pe celelalte faze. Daca vreti sa stiti mai multe despre aceste faze si care sunt ele, astept mesaj pe adresa de mail starflayer_97@yahoo.com