| InAnotherLife a întrebat:

Ce suntem noi de fapt? Tot ce vedem in jurul nostru este energie? Este doar o iluzie? Uneori stau și mă gândesc la faptul că, totuși, pot vedea imagini și simți lucruri/fenomene, dar eu nu mă pot vedea pe mine însumi, simt cum sunt închis în propriul trup, de aceea cred că adevărata formă se afla înăuntru (adevărata energie).

Această energie poate fi considerată ca fiind energia universului? (energia întunecată)?

Noi suntem într-adevăr "marionete" prin simplul fapt că ne folosim de această formă de viață, o formă trupească. Dacă ar fi să iau în calcul acest fapt, ne-am putea, teoretic, reîncarna, energia refiind utilizată într-o altă formă de viață, ciclul acesta continuând până la "moartea universului", momentul efectului reversibil.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ce suntem noi de fapt? - Homo sapiens sapiens. spiritual esti ce vrei. ai o plaja destul de mare de alegeri cam la fel de irelevante

Tot ce vedem in jurul nostru este energie? - la chestia asta a raspuns Einstein acum ceva vreme, energia e materie, materia e energie trebuie doar sa te pui sa studiezi putin

Este doar o iluzie? - Depinde pe cine intrebi si ce vrei sa crezi, si fizicienii cocheteaza cu ideea asta dar inca nu s-au pus de acord

Uneori stau și mă gândesc la faptul că, totuși, pot vedea imagini și simți lucruri/fenomene, dar eu nu mă pot vedea pe mine însumi, simt cum sunt închis în propriul trup, de aceea cred că adevărata formă se afla înăuntru (adevărata energie). - Descartes care sti tu, depinde care consideri ca e acel "tu" ca in mare parte esti o adunatura de neuroni, nu e o imagine prea frumoasa, suna mai bine poezia ta cu energia. Din pacate nu am auzit de acea energie adevarata, inseamna ca restul sunt false?

Această energie poate fi considerată ca fiind energia universului? (energia întunecată)? - Toate energiile sunt ale universului dar intunecata sigur nu ai in tine ca te studiau toti fizicienii, acum ai fi planat prin LHC.

Noi suntem într-adevăr "marionete" prin simplul fapt că ne folosim de această formă de viață, o formă trupească. - De obicei marioneta nu prea se foloseste de nimic, e folosita, argumentul tau nu prea are sens.

Dacă ar fi să iau în calcul acest fapt, ne-am putea, teoretic, reîncarna, energia refiind utilizată într-o altă formă de viață, ciclul acesta continuând până la "moartea universului", momentul efectului reversibil. - Daca revi la ideea cu energia de mai sus ar avea sens dar nu ai numi-o reincarnare.e mai mult o reciclare de materie care intr-o masura foarte mica poate ajunge in alt organism la un moment dat.

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Suntem unitati decizionale. Dumnezeu decide peste deciziile oricui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu m-am gândit uneori: cine suntem noi, de fapt? Vagabonzi de pe uliţă? nu. Zavragii? nu. Căuzaşi? nu. Până la urmă am găsit răspunsul: Suntem cetăţeni, suntem onorabili. happy