| Daniyell a întrebat:

Ce tema interesanta, captivanta imi puteti recomanda pentru un discurs de citeva minute la Filosofie?

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Poti vorbi despre radacinile filosofiei, ce este filosofia si cine a inventat-o, etimologia cuvantului...;
poti discuta despre un subiect care te pasioneaza, o intrebare pe care o ai tu in cap si nu o intelegi legat de realitatea in care te afli;
poti vorbi despre moarte (tranzitie) smug sa sperii copii tongue uite o carte steve rother - pretending to be a human
poti vorbi despre originile omului ca fiinta universala uitete peste Prisma din Lira

| Inferno a răspuns:

Dumnezeu.
Morala.
Omul.
Spiritul.
Universul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei o tema frusta, as discuta despre materialism si idealism, despre religie si ateism, dar cel mai mult mi-ar place sa se filozofeze asupra conceptelor de fizica si metafizica, sau mai grav despre transcendent.In cateva minute poti gasi o propozitie concentrata in informatii, incat sa 'intepeneasca ' auditoriul.Gandeste-te!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Decalotarea la suine.

| Sethu a răspuns:

Pai, o chestie la care ma gandesc si eu:traim in era informatiei, avem aproape orice informatie disponibila si totusi nu stim sa raspundem la intrebarile pe care omul si le pune de la bun inceputbig grine unde venim? Cine suntem? Si unde ne indreptam?