| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de personalitate aveti? Ma refer la cele 16 tipuri de personalitate stabilite de Carl Gustav Jung si anume : INTJ, INTP, INFJ,INFP, ISTJ, ISTP, ISFJ,ISFP, ENTJ, ENTP, ENFJ, ENFP, ESFJ,ESFP,ESTJ, ESTP.

Răspuns Câştigător
| TombRaiderfan a răspuns:

Eu sunt ENTJ. Am trecut prin mai multe faze cu testul in care prima data mi s-a zis ca sunt ENTJ, a doua ESFP, a treia ESFJ si tot mai multe ori prin care mi s-a tot zis ca sunt ESFJ, dar de fapt am aflat ca sunt ENTJ.
Tu ce tip de personalitate ai? Chiar sunt fericita sa mai gasesc pe altcineva interesat de acest test, e ca o mica comunitate aici pe TPU si e chiar misto. tongue

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Eu sunt ESFJ.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Cine mai e interesat de testul asta in afara de tine?

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Au mai fost cateva persoane care au intrebat pe aici de test de-a lungul vremii, dar cel mai recent acum vreo 1-3 luni eu si cu cateva persoane ale caror nume nu le mai stiu din pacate, doar pe un singur utilizator al carui nume e Mayar il mai cunosc si m-am hotarat cu el ca vrem sa punem bazele unui grup pentru pasionatii de MBTI pe Discord.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Da si tu un link ceva cu profilul lui Mayar asta.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine ti-l trimit in privat fiindca mi se pare de prost gust sa il postez asa de fata cu toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Da,sigur. mersi.

52 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ok trebuie sa intelegeti o chestie cu testele astea de personalitate pentru ca sunt foarte multi fani care le fac fara discernamant.

Ideea cu ele ca nu spun cum este persoana ci de cele mai multe ori cum ar vrea sa fie persoana, chiar daca testul e unul bun. (treaba care nu e valabila la MBTI)

La o intrebarile pentru gen. extraversiune/introversiune.
"Imi fac usor prieteni." depinde in primul rand ce inseamna sa imi fac prieteni.
-Inseamna ca suntem prieteni pe Facebook?
-Inseamna ca am baut o bere/ un suc?
-Inseamna ca ma pot baza pe pe persoana aia la orice ora din zi si din noapte?

Nu mai tim minte daca la la MBTI era constiinciozitatea printre tipologii dar la intrebari gen "Sunt o persoana organizata." calitatea organizarii depinde de ce intelegi tu prin cuvantul organizat.
-Imi fac ordine pe birou
-I'm curat des casa/apartamentul?
-Imi rezolv sarcinile la timp si cu un grad superior de calitate.

Din cauza ca pentru fiecare dintre noi intrebarea e raportata la alte standarde este aproape imposibil sa zici ca rezultatul e unul valid si prezice modul in care omul va reactiona.

In plus MBTI-ul e facut pe baza teoriei lui Jung care a fost un bun povestitor insa cu lacune in partea stiintifica si de niste doamne care nici macar nu au studiat formal psihologia.

Testul e bun ca si truc de petrecere dar complet irelevant cand vine vorba de practica psihiatrica/psihologica, angajare sau consiliere in cariera pentru ca asa cum a zis si persoana care a primit distinctia pentru cel mai bun raspuns..Rezultatele tind sa difere de la aplicare la aplicare chiar daca durata dintre aplicari nu este asa mare.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru RoCkKiD):

Legat de asta sa stii ca ai foarte mare dreptate. Eu tot nu ma regasesc in testele astea. Mi s-a det rezultatul de multe ori ca ori sunt ESFJ sau chiar ENTJ, dar tot nu ma pot categorisi asa. Fiecare individ e unic si nu e bine sa ne punem eticheta cum ca am fi asa ceva. Pana la urma tot nu stiu ce tip de personalitate am si nu imi pasa. Am chestii mai importante de facut decat sa imi pierd timpul cu testele astea. Chiar ai foarte mare dreptate si oficial ai respectul meu.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Si mie mi-a iesit de cateva ori ca sunt ESFP sau ISFJ o data, asta pentru ca schimbam raspunsul la intrebari. Probabil asta ai facut si tu dar pari a fi mai degraba ENTJ dupa reactii.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mai e si asta. Am tot trecut prin niste evenimente mai neplacute in special in aceasta perioada si cam de-asta par ca sunt ENTJ. Ideea e ca incerc sa ma temperez si de-asta par asa. Pe internet e mai diferit ca in viata normala. Stiu sigur ca de fapt sunt ExFx, dar ma comport ca un ENTJ doar pentru ca asa simt in perioada aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Ok. userul ala de care ziceai ce tip de personalitate are? ala al carui profil ziceai ca mi-l dai in mesaj.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu sigur ca e INFJ. Si nu s-a trimis profilul? Eu chiar credeam ca s-a trimis. O sa mai incerc sa ti-l trimit inca o data.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Nu, e ok, nu mai trimite. nu mai e nevoie dar mersi pentru ca mi-ai zis.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahh, nu pot sa iti trimit mesaj. Zice ca "statusul de membru junior nu permitem trimiterea de mesaje acestui utilizator". Stai, incearca sa ii cauti numele la bara de cautare si daca apare numele Mayar intr-o conversatie, du-te la conversatie si intra pe profilul ei. Sper ca merge asa.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, bine atunci. Cu multa placere! laughing)

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Pentru putin.

| anonimg a răspuns:

"Tipul tău de personalitate este ISTJ" asa imi scrie pe www.iqelite.com
Introvertire - Ai tendința de a fi tăcut și rezervat.
Senzorial - Ai tendința de a fi mai degrabă concret decât abstract.
Rațiune - Ai tendința de a face aprecieri pe criterii obiective și mai puțin pe cele personale.
Judicativ - Ai tendința de a-ți planifica activitățile și de a lua decizii în avans.

| Sn4k3 a răspuns:

Cica ENFJ, dar sunt la misto testele astea, majoritatea intrebarilor sunt prostesti sau interpretabile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai era si inteligenta emotionala si tipul de personalitate in dragoste. Ce scor aveti la testul de inteligenta emotionala si ce tip de personalitate in dragoste aveti? Eu tot pe iqelite am facut restul testelor.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, dar acum ma apuc sa le fac si pe acelea big grin.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Ok.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, sa fiu sincera n-am mai ras la asa ceva de foarte mult timp. Inteligenta emotionala 120, iar personalitatea in dragoste e EML? La cel cu dragostea recunosc ca am pus totul la caterinca. tongue?

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Lasa caterinca. Alea is lucruri serioase.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Ti-a iesit eros mania ludus?

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, exact asta.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu caterinca presupun ca ai dreptate. Aseara chiar nu mai gandeam deloc fiindca eram obosita si asa m-am apucat sa zic numai tampenii. Ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana acum avem un ENTJ, un ESFP, un ENFJ, un ISTJ, un INTJ, un ESFJ adica eu, un magar pierdut pe TPU si o cearta intre un INTJ si un ESFP.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt ENTP )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt intj

| pagliaci a răspuns:

Mai bine intrebai ce zodie suntem.

| uanna29 a răspuns:

ESFP-T
Animator

"Sunt egoistă, nerăbdătoare și puțin nesigură. Greșesc, îmi pierd controlul și uneori sunt greu de suportat. Dar dacă nu poți să mă suporți când sunt dificilă, cu siguranță nu mă meriți când mă simt cel mai bine."
C am așa e?

| uanna29 a răspuns (pentru uanna29):

"?" Trebuia să fie un emojicrying

| anonim_4396 explică (pentru uanna29):

Daca zici tu...

| anonim_4396 explică (pentru uanna29):

Stiu. Mi s-a intamplat si mie.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru uanna29):

Presupun ca da laughing). Citatul acesta al lui Marilyn Monroe nu se va invechi niciodata tongue. Voi in ce masura va regasiti in rezultatele primite?

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

Eu testul l-am facut si pe iqelite.com. Si acolo sunt teste de personalitate.

| anonim_4396 explică (pentru TombRaiderfan):

N-am analizat in ce masura ma regasesc in rezultat decat o data. Oricum, ma regasesc.

| TombRaiderfan a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fiu sincera nici eu nu prea am analizat in ce masura ma regasesc, dar la fel ca in cazul tau, ma regasesc cumva. Nu sunt 100% ca in rezultat, dar tot aia ma simt ca sunt.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru uanna29):

Probabil o sa mai cresti si o sa te maturizezi.
Daca deja esti crescuta, tu incerci sa iti motivezi comportamentul pueril si prostesc gasind scuze ca ai "momente", dar sigur esti una care crede ca i se cuvine totul. Deci ceilalti care "nu te merita" oricum nu pierd nimic.

| uanna29 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cu siguranță voi mai crește.Și cu siguranță mă voi maturiza mult mai mult.
Am schimbări de comportament foarte bruște, nu am nici o scuză, așa sunt eu, asta e firea mea..fiecare om are caracterul și firea lui.Și Nu înțeleg de ce ai băgat "sigur" când ai zis "dar sigur ești una care crede că i se cuvine totul"..Nu mă cunoști ca să spui așa ceva și să fii atât de sigur.
Consider că mi se cuvine fix cât merit.Și ca tot omul, nu sunt perfectă, nu sunt vre o specială sau cea mai sfântă ca să mi se cuvina totul, am orgoliile mele, răutatea mea, furie, nepăsare.dar am și bunătate, chiar prea multa în unele cazuri, tocmai de aceea mulți oameni mă calcă în picioare după ce se folosesc de partea aceea bună, iar după apar părțile acelea de care am zis...orgolii, răutate, etc, depinde și de ceea ce mi-a făcut persoana aia.că na, știu să și iert.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru uanna29):

Nu inteleg de ce ai intrat pe "daca". Fiind mica, nu ti se adresa.
Ti se adresa doar daca aveai de la 17-18 ani in sus si aveai gandirea ca ai un comportament defectuos, dar cei din jurul tau trebuie sa ti-l accepte asa.
Mai pe scurt, daca ajungeai la varsta respectiva si credeai ca problemele sunt la cei din jur, nu la tine, atunci sigur ai esuat pe undeva.

| uanna29 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dap, ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Certati-va in alta parte si raspundeti doar la intrebare aici. Ok?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi rezerv dreptul de a nu incuviinta neplacuta oferta ce mi-o adresezi, mademoiselle.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica-s INTJ. Dar nu mi se pare deloc greu sa manipulez intrebarile astfel incat sa obtin oricare dintre personalitati.

Spre exemplu, erau intrebari legate de ce ai alege dintre: o iesire cu familia, o iesire cu familia in cluj, o plimbare singur pe munte. Si-i evident ca din aceste 3 posibile alegeri o sa iasa 3 personalitati diferite.

Asa ca nu-mi prea par de incredere testele astea.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Chiar ca esti INTJ : )

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te face sa fii asa de sigura?

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Experienta de viata.

| anonim_4396 explică (pentru uanna29):

Da-mi un Facebook in privat te rog.

| BlackRose03 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si eu tot intj sunt

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru BlackRose03):

De cand am lasat ultimul raspuns aici si pana acum, am ajuns la concluzia ca n-are sens impartirea in cele 16 categorii de personalitate, caci personalitatea nu e ceva cu care te nasti si nu mai poti schimba.

Depinde mult de mediu. Daca faci parte dintr-un grup care incearca sa te ridiculizeze, e destul de clar ca te inchizi in tine, de unde si faptul ca ajungi introvertit. Sau daca, din contra, ceilalti te lauda, rezultand in a fi o persoana deschisa.

Probabil ai ajuns la raspunsul meu datorita intrebarii lui LovedByGrace. Am mai facut o data testul cand i-am vazut intrebarea si mi-a iesit ISTP. Sunt o gramada de intrebari la care as putea raspunde in ambele extreme, ca de exemplu:

- "De obicei nu începeţi o conversaţie." - depinde cu cine

- "De obicei faceţi planuri de călătorie bine planificate." - uneori fac, alteori nu

- "De obicei este dificil să vă raportaţi la sentimentele altora." - daca le-am simtit si eu, atunci nu mi-e deloc greu sa ma raportez la ele, altfel imi e.

- "Un joc video sau o carte interesantă este adesea mai bun(ă) decât un eveniment social." - depinde de evenimentul social. O seara cu persoane care-mi plac e mai buna decat o seara singur.

Exemplele continua, dar ce vreau sa subliniez e ca, in functie de ce raspund la asemenea intrebari ambigue, primesc o personalitate diferita.

| BlackRose03 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu am facut de 5 ori testul pe parcursul a 3 ani si am primit acelazi rezultat. Intr-adevar, rezultatul poate fi influentat si de anumiti factori precum mediul in care ai crescut. Totusi, o persoana introvertita va ramane la fel indiferent de prietenii care il/o inconjoara. Va prefera sa petreaca mai mult timp singur/a. O persoana care se orienteaza spre succes va lasa mereu emotiile deoparte, chiar daca a crescut intr-o familie iubitoare. Adevarata ta personalitate ramane aceeasi in ciuda acestor factori. Te pot influenta astfel incat sa ai impresia ca personalitatea ta e altfel decat cea reala, dar adevarul, tu ca persoana ramai la fel. Exista oameni care au fost in mod permanent inconjurati de oameni sociabili si iubire, dar sunt introvertiti iar asta se observa. De asemenea sunt altii care si-au luat bullying si au suferit abuzuri, dar sunt pozitivi si extravertiti. Si invers. Acesti factori te schimba intr-o masura mica doar. In urma abuzului poti deveni mai rezervat, intr-adevar, dar daca esti extravertit vei simti in continuare nevoia sa comunici. In cazul meu, nu mi-am luat bullying dar am fost mereu un outsider pentru ca nu m-a interesat sa comunic cu multe persoane. Mi-a fost de ajuns sa am 3-4 prieteni buni. Si INTJ sunt considerati a fi cei dati deoparte in grupuri sociale, ceea ce cazul meu. De ce m-ar face asta un INTJ? Poate e ceva in neregula cu mine de oamenii ma evita. Nu. Pur si simplu nu am simtit nevoie de a socializa mult, nu mi-a pasat. Atat. Testul nu te determina ca persoana ce-i drept si poate fi eronat pentru multi. Secretul este sa te gandesti la ce simti cu adevarat, sa te pui in diverse situatii in propria minte si sa te intrebi daca raspunsul ar ramane acelasi. in cazul meu s-a potrivit bine