| Suck a întrebat:

Ce unitate de masura corespunde sentimentelor?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Intensitatea

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Activitatea in anumite portiuni ale creierului, care se poate vedea la scanarea acestuia, atunci cand individul vede diverse poze care exprima diverse stari sufletesti, sau filmulete, etc. Mai poate fi numita si empatie, aceasta capacitate de a avea sentimente. Cum am spus, se observa la scanarea creierului - daca activitatea e redusa sau nu, corespunde unor zone albe. Ai youtube, e asa greu sa te uiti la un amarat de documentar?

| T0T a răspuns:

Nu există o asemenea unitate sau nu o știm noi, vorbind atât filosofic cât și științific.

| Copac13 a răspuns:

Taganometro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hormonometrul big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o poza care pe mine m-a impresionat foarte mult :
http://postimg.org/image/mo0y4gwyz/
Si ca raspuns : prin culoare se masoara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Culorile alea arata unde sunt simtite in corp diferite emotii ( cei care au facut experimentul le-au desenat asa), dar nu exista un aparat care sa le vada ori sa le masoare. Chiar daca ar fi existat asa un aparat, sa zicem ca ar fi putut arata ce emotie simti, dar nu ar fi putut sa zica cat de puternice sunt, adica nu s-ar fi chemat aparat de masura si nici nu ar fi avut unitati de masura.

| Dendoris a răspuns:

| clickkcilc a răspuns:

Centimetri laughing

| Woosprit a răspuns:

Sentimetrul.

Ce intrebare e asta?
Sentimentele tale le raportezi la fiinta individuala, doar tu ai o unitate de masura, nu poate fi o unitate de masura care sa se aplice la mai multi oameni, una universala.

| ChireacMarinus a răspuns:

Unitatea de masura pentru sentimente sunt cuvintele bune/rele venite de la persoane apropiate, prieteni/parinti/bunici sau de la dusmani/necunoscuti