| cRISS_5944 a întrebat:

Ce v-a determinat sa nu credeti in Dumnezeu si ce va determinat sa credeti in El?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Necunoasterea m-a determinat sa cred in povesti cu zei (deh aveam 7-8 ani), iar apoi logica si ratiunea m-au facut sa inteleg ca d-zeu este o creatie a omenirii. Multi oameni incep sa inteleaga ca zeii sunt fiinte mitologice, create, dar, din pacate, in Romania avem multi oameni mari cu mintea ramasa la varsta de 7-8 ani cand credeau in mos craciun. Sunt foarte multi din acestia, ei conduc aceasta tara, dovada ca avem cea mai credincioasa tara din UE si totodata cea mai saraca.

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pot raspunde aici, pentru ca am fost in ambele tabere, si ateu, pina la 20 de ani, si credincios, pina la 40, cit am acum. Ce m-a determinat sa nu cred? Necunoasterea. Nu stiam ceea ce trebuie stiut pentru a crede. Ce ma determina sa cred? 1) Biblia - in 20 de ani, multe din cuvintele ei s-au implinit in viata mea. E o carte adevarata care spune f multe cu privire la viata noastra de zi cu zi, si care poate fi verificata. 2) Experientele altor credinciosi: multe din ele se aseamana intre ele, de aceea a putut aparea o stiinta - teologia. 3)Experienta mea personala: am putut vedea din imprejurarile vietii ca Dumnezeu e viu, ca ma ajuta si sustine la greu. De mai multe ori am scapat cu viata din situatii fara iesire, o data chiar, bolnav fiind de o boala terminala si cu care m-am chinuit trei ani, crezind ca nu mai scap, am fost totusi scapat. 4) Intoarcerea unor atei catre credinta: au fost oameni cu mintea deschisa care au vrut sa distruga prin argumente crestinismul, si au inceput sa caute acele argumente. Au sfirsit prin a deveni credinciosi. De ce? Si de ce vei gasi o multime de atei care au ajuns sa creada, dar nu vei gasi vreun credincios care sa fi devenit ateu. Vei gasi credinciosi care sa fie suparati pe Dumnezeu pentru ca ingaduie raul, sau care sa isi fi pierdut din aceasta cauza increderea in El, insa nu vei gasi credinciosi care la un moment dat sa zica ca Dumnezeu nu exista. Si aceasta pentru ca El devine o fiinta reala in viata credinciosului atunci cind credinciosul incepe sa creada.

| cristi202 a răspuns:

IceShadow:
Eu ma intreb ce fel de crediciosi au fost aceia care au devenit atei. Daca ai doar o lista cu porunci de facut si niste reguli in care sa crezi, e usor sa devii ateu. Insa daca aqi experimentat acea prezenta vie in viata ta, care, de exemplu, vine atunci cind esti in necaz si iti miingiie sufletul dindu-ti putere si motivatie sa mergi mai departe, si poate mai puternic decit inainte, atunci cu siguranta nu poti ajunge ateu. De ce? Pentru ca ai in urma experienta care spune mult in viata ta, nu poti explica unele lucruri fara acea prezenta. Si aceasta pentru ca credinta e mult mai mult decit un set de reguli, e o relatie cu Cineva care este viu si se implica in viata ta, si, odata ce ai descoperit ca El exista si e viu, nu te mai poti intoarce la a crede ca El nu exista. E ca si cu un orb din nastere care are posibilitatea de a vedea cindva. Orb fiind, poate spune ca in lumea aceasta nu exista nimic colorat, insa cind incepe sa vada, nu mai poate spune ca culorile nu exista. Poate deveni orb din nou, insa el niciodata nu va contesta existenta culorilor pe care el le-a vazut cu ochii lui.

| MeScorpion a răspuns:

A mai fost intrebarea asta ieri sau alaltaieri.
1. @ Laurentiu nu dzeu a zis cine nu e cu mine e impotriva mea ci Hitler.
2.Gandirea logica ne impiedica sa credem.
3.Societatea te determina sa crezi si asa numita carte sfanta. Pentru ca daca tu ai fi nascut pe o insula pustie si nu ai fi auzit de dzeu nu ai crede in nimic, probabil ai crede in ploaie sau cine sti ce bazaconi ar mai nascoci creierasul tau.

| Pomar a răspuns:

Stiinta m-a determinat sa nu cred in dumnezeu, realitate si maturizarea. Mi se pare de-a dreptul penibil ca in secolul 21, in stadiul in care am ajuns si cu inventiile si descoperirile pe care le-am facut care sunt uimitoare inca o mare parte din oameni sa se inchine la zei si alte creaturi mitice; este chiar jignitor.

| Pomar a răspuns:

@cristi202 eu cunsoc credinciosi care si-au dat seama ca dumnezeu nu exista si acum sunt atei...de unde ai tras tu concluzia asta?

| Pomar a răspuns:

@madalina00 asta e spiritul! laughing
@cristi 202 nu stiu cat de mult credeau acele persoane in dumnezeu dar oricum stiu ca erau crestini si au devenit atei dupa ce au realizat cat de prosestesti sunt sceste povesti.
Exact asta ii face pe multi oameni sa creada in dumnezeu: se intampla ceva la care nu te astepti sa scapi de o boala grea,sa nu iti moara copilul in urma unui accident etc... si imediat zic "Gta dumnezeu exista fiindca n-am murit eu"si asa mai departe. Exemplul cu orbul este la fel de util si de partea ateilor,adica cine ar fi asa de prost ca dupa ce a realizat cat de penibile sunt povestile cu dumnezeu sa se mai intoarca la ele?
@laurentiu incalzirea globala este un fenomen real, demonstrat stiintific si care spre deosebire de toata credinta ta puerila are dovezi clare, solide nu aberati si povesti despre dumnezei cristosi si alte aberatii.Restul sunt mituri si povesti exact asa cum, este si dumnezeu si credinta. Oricum te las sa traiesti in "Adevarul adevarat" laughing dmne unde ai facut cls a II-a? ca oricum probabil ca nu mai exista nici o speranta sa revii la realitate...winking
@ramona ca de obicei ai perfecta dreptate happy

| laurentiu a răspuns:

Ce te determina sa nu crezi este satana!
fiindca Dumnezeu spune cine nu este cu mine este impotriva mea!, iar daca analizam putin impotriva Lui inseamna ca suntem de partea satanei!

| laurentiu a răspuns:

MeScorpion mare este intunericul!
frate daca iti dau explicatia nu vei accepta sau intelege fiindca asa ceva nu se poate dar poate e cineva care va intelege profunzimea lucurilor,inainte de toate gandirea logica a fiecarui a dus fiecare individ la prapastie,saracie,necazuri etc, fiindca gandirea unui om necredincios ii aduce numai necazuri din pricina pacatului si ii va aduce toata viata fiindca nu il accepta pe Dumnezeu si Isus Cristos si mai mult decat atat va fi judecat si aruncat in jazul cu foc si pucioasa!

tu ai dat din puf in balta de ce ai mai pomenit pe hitler? Isus Cristos a spus asta prima oara cine nu este cu El este impotriva lui! adica impotriva lui Dumnezeu, impotriva adevarului si daca nu esti de partea asta inseama ca esti de partea intunericul si de aici rezulta tot felul de gandiri logice pe care omul poate sa le aibe!
-Societatea nu are treaba cu Cartea Sfanta punct!
dar cum se face ca va incredeti in oameni in tot ce spun ei (minciuni) voi da cateva ex: sfarsitul lumi 2000, incalzirea globala, gripa porcina, 2012 etc, lista continua...asa ceva nu s-a intamplat fiindca au fost niste minciuni! iar adevarul adevarat fiind refuzat fiindca nu se accepta de noi fiindca viata pe care o traim nu este in adevar!
ce am scris pare o nebunie pentru majoritatea dar e adevarul care nu va fi acceptat de majoritatea!

| NoKidding a răspuns:

Ma bucur ca mai exista oameni care gandesc sanatos, bravo ramona, iceshadow, madalina...

| dollydee a răspuns:

Cred ca educatia... faptul ca am facut religie la scoala si am fost invatata in familie ca acolo sus, undeva e cineva sau ceva de care deinde existenta noastra. Oamenii pot crede in orice daca li se impune asta de la o varsta fageda. De exemplu rasismul promovat de nazisti...Hitler a impus sa se predea in scolile din Germania raseologia si oamenii au crescut indoctrinati cu credinta ca rasa ariana este cea mai buna si toate celelalte trebuie dispretuite.

| Alysée a răspuns:

Stiu ca exista o forta buna si una rea.si cred pentru ca uneori am vise cu un fel de ingerasi f rar si m-am trezit cu lacrimi de bucurie in ochi si parca tot ce conta era sa fiu mai buna.nu pot sa explic daca incepi sa te rogi si sa cauti inauntrul tau o sa descoperi.parca plutesc uneori cand ma invaluie credinta.trebuie doar sa vrei si asa vei incepe sa descoperi.mi-e mila de cei care nu cred dar sunt tare incapatanati...

| Epurean a răspuns:

Dumnezeu exista cu siguranta.Crede si nu cerceta

| aLyN_4462 a răspuns:

In primul rand cine crezi ca a creat pamantul si toate animalele?
In al doilea rand eu cred ca u nu crezi in Dumnezeu deoarece te rogi u asa din cand in cand dar mai mult pierzi lucruri decat sa castigi dar nu uita : Domnul a luat Domnul a dat.
P.S. Asta o stiu de la ora de religie fundita?

| madalina00 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu pentru ca atunci cand ai unele intrebari la care nimeni nu iti poate raspunde logic iti tranteste un crede si nu cerceta. Eu nu vreau sa fiu o naiva, sa cred orbeste in ceva prostesc. Traiasca stiinta care aduce dovezi si explicatii logice nu vorbele...

| silviu_5499 a răspuns:

Vai da grea intrebare ai pus nu stiu ce sa iti zic nu vreau sa supar pe nimeni sau sa deranjej eu nu stiu sigur daca dumnezeu e numele celui carea are grija de noi dar fi sigur ca ceva acolo sus exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba mea!

| purplestar9494 a răspuns:

Uita`te in jur si pur si simplu iti dai seama ca o forta mult mai puternica decat noi a creat toata lumea asta si mai gandeste-te daca nu Dumnezeu a facut lumea asta atunci cine? mie una mi se pare foarte ilogic sa cred de exemplu ca pamantul s`a facut singur sau ca noi ne tragem din maimute pai daca ar fi asa cine a facut totusi maimuta aia?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Emilutzu_1786 a răspuns:

Pai Dumnezeu a creat pamantul...animalele si pe noi...du-te si tu la biserica ca vei afla o gramada de informatiibig grin

| nilatac a răspuns:

Credinta te nasti cu ea sau o dobandesti pe parcurs. Nu credeti in biblie, cele 10 porunci sau in biserica in general nu credeti in religie. Doar credinta te face sa ajungi la cer. Crede si nu cerceta pe cel ce tea regenerat!