| anonim_4396 a întrebat:

Ce va deranjeaza la societatea in care traim?

36 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Tot.

| sappy a răspuns:

Neputinta oamenilor de a se schimba in bine si de a invata bunul simt!

| neutrino a răspuns:

Scoate prea multi pui fara sa aiba grija de ei.

| Jipa95 a răspuns:

Oamenii

| zurick a răspuns:

Prostia.

| sublime89 a răspuns:

Ma deranjeaza toleranta cu care este tratata ignoranta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca NESIMTIREA si ANALFABETISMUL si INCOMPETENTA in mijlocul exploziei tehnologice.E fascinant!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Explozia tehnologica ne lasa in urma, nu putem sa ne tinem dupa ea.ramanem in urma si ne uitam la acea explozie de tehnologie ca curca la nori.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca ne referim la 'societatea in care traim', as spune ca ma deranjaza 'linsajul mediatic'.Nu termenul ci consecintele.Asta duce catre reintrarea in sugrumarea libertatii de exprimare. Opinii unilaterale dirijate. Oamenii sunt usor de influentat, nu pentru ca sunt 'oameni simpli' ci doar ca luand din zbor o idee (in afara contextului )si-o adapteaza aparent interesului. In realitate, mie nu-mi pare sa duca la scopul scontat. Daca condamnam si 'linsam' mediatic, criminali de drept comun, mai inteleg(dovediti). Daca insa vrem sa ne inlaturam presupusii dusmani prin contaminarea publicului, prin a convinge pe ceilalti ca dusmanul meu e dusmanul tuturor. Ceea ce niciodata nu este adevarat!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Lenea, rautatea, prostia, ''smecheria'' si lipsa de educatie.

| ElenaSA a răspuns:

Multa minciuna in incercare de a ajunge in posturi cheie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As zice tot, dar prostia si hotia sunt pe primele locuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostia.

| Buresbista123 a răspuns:

Ignoranta

| Happyjump a răspuns:

Oamenii, aici inta prostia, discriminarea, nesimtirea etc.

| CVane a răspuns:

Ce e aia Societate? Exista?

| anonim_4396 explică (pentru CVane):

Asa ne place sa credem.

| CVane a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca Exista,acum nu Există,cel putin eu asta cred,si ca sa iti raspund la intrebare.
O urasc pe ea,suntem "fortati"(nu toti) sa facem parte din ea, din acest mars al inculturii, al prostiei, al negativului. Si totusi facem parte din ea, eu sunt "mandru" tu nu?

| anonim_4396 explică (pentru CVane):

Cea mai "mandra".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CVane):

Sigur ca exista, numai ca pare degenerata uneori sau mai mereu.

| unknøwn a răspuns (pentru CVane):

Cine te forteaza sa faci parte din societate?
Poti sa-ti iei o casa pe munte si sa nu mai iei contact cu societatea niciodata.
Doar ca un om dpdv individual e cam zero. Abia cand intra societatea in functiune, cand are un sistem de valori la care se raporteaza, abia atunci incepe sa capete forme si culori.
Ca idee, uita-te cam cat s-a scris despre psihologia individuala, si cat s-a scris despre psihologia sociala. N-ai cum sa vorbesti despre un individ fara sa implici societatea.

| dge18 a răspuns:

Pai pe mine ma deranjeaza comportamentul oamenilor. Numai sunt respectuosi. In ziua de azi daca esti prost toti te considera cel mai tare, asa am observant eu cum sta treaba pe aici happy

| Anonymous999 a răspuns:

Mincina
Prostia
Prefacatoria
Rautatea.

| Atlas33 a răspuns:

Nimic mai mult decat realitatea cruda a faptului ca inca nu ne ridicam la standardele pentru care am fost creati. suntem prea putin pentru un univers asa mare, si-atat de ieftini in gandire privind capacitatea extraordinara a creierului..si toate astea stii de ce? din pricina societatii in care traim, ne-a educat, ne creste si ne controleaza..noi pentru anumiti insi..pentru ca eu tind sa cred ca suntem controlati de anumiti oameni sau ce-or fi ei, trebuie sa traim fara ganduri ce dupa parerea lor nu sunt de seama noastra.

| AnonimulxD112 a răspuns:

Anturajul si discriminarile. Toti ar trebui sa fim la fel!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AnonimulxD112):

Să fim la fel? Ce plictisitor sună.

| MEduard a răspuns:

1. Statul fură de peste tot şi nu le pasă dacă o ducem rău. Contează doar să se simtă ei bine.
2. Faptul că avem liber la exprimare şi eşti arestat dacă spui ceea ce te deranjeaza vis-a-vis de şeful statului.
3. Mintea oamenilor deja depăşeşte orice regulă. Nu au scrupule. Femeile nasc copii şi îi abandonează. Altul îşi omoară familia etc.
3. Există închisori, asta nu suport. Au dreptul şi acolo şi trebuie să plătim pentru ei că vor alea alea. Consider că trebuie legați de picior şi puşi la muncă sub supraveghere.
4. Mă mai deranjează faptul că oamenii care au reprezentat țara când avea cea mai mare nevoie sau care ajută țara ( Gică Popescu, Dan Voiculescu ) sunt închişi fără motiv.
5. Faptul că ăla care e cu mâna sus pentru piticul chel aşa-zisul ŞEFUL STATULUI, este iertat şi susținut pentru că face rău.
R.I.P Antonescu!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimaaa01 a răspuns:

Falsitatea, nepasarea, cruzimea, discriminarea, hotia si multe altele.

| anonim_4396 explică (pentru anonimaaa01):

Intr-un cuvant prostia.

| lTudyl a răspuns:

Muzica house, manelele, cocalarii si pitipoancele care asculta genurile astea de muzica, indiferenta oamenilor si mai ales PROSTIA!

| MorphineGirl a răspuns:

Manelele,subcultura,ipocrizia,indiferenta,ignoranta,prostia,indivizii astia new age cu hainele si tendintele lor ciudate faptul ca nimeni nu da 2 bani pe istoria si cultura tarii noastre lipsa de respect pe are o au tinerii fata de profesorii si batrani ( am 17 ani sa nu se inteleaga altceva). Dorinta asta de a fi cel mai bun cel mai "smecher" manifestata prin comportamentul grotesc si atitudinea mizerabila.Si multe altele!

| deea9707 a răspuns:

Oare nu va dati seama ca si noi facem parte din aceasta societate? Cu ce va credeti mai speciali?

| anonim_4396 explică (pentru deea9707):

Daca faci parte dintr-un grup, trebuie sa fii de acord cu tot ce se intampla in el, tot ce fac membrii lui? N-ai dreptul la opinie, nu ai voie sa fii deranjat de anumite lucruri? E ca si cum ai intra intr-un grup de prieteni, toti fumeaza si te indeamna si pe tine. O faci? Esti de acord? Nu e vorba de cine-i mai special ca cine, e vorba ca se cer oi, iar unii spre deosebire de altii, considera ca au propria minte si nu pot fi prostiti, influentati, manipulati de societate. E vorba de multe lucruri ilogice si imorale care se intampla in societate, dar care nu pot fi oprite pentru ca nu are cine sa lupte cu oile. E trista discutia si discutabila.

| lung10 a răspuns:

Societatea din vremurile noastre se axează pe lucruri superficiale. Oamenii cred ca la TV se prezinta doar adevărul, dar nu este asa. Toate mijloacele media au rolul de a influenta gândirea oamenilor. In concluzie, acestea ne 'hipnotizeaza', iar noi nu suntem atenti la lucrurile importante ( esenta vietii).

| MariucaCares a răspuns:

Nu am destule caractere