| AvalohAlyn a întrebat:

Ce va sperie mai mult decat moartea?

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cred ca nimic.

| SilentRain a răspuns:

Izmenele lui bunica

| aXy99 a răspuns:

Viata.

| mentholinks a răspuns:

Faptul ca as putea fi un om de nimic.

| Darkmagic a răspuns:

Mi-e lene sa scriu... big grin
Pe scurt:
Omul se naste cu doua "frici".
Cea de cadere in gol (sau de inaltime), si frica de zgomote puternice.
TOATE celelalte, (cu exceptia fobiilor si anxietatilor care sunt disfunctionalitati psihice), sunt temeri educate, "frici" care evolueaza in complexitate odata cu varsta.
Asta e simplu, Psiho, anul I.
Daca apare un ins care scrie ca "eu ma sperii mai mult de chestia X, decat de moarte"...insul ala are o fobie.
Fobia e patologica si irationala...mai pe scurt, respectivul nu isi cunoaste fricile, minte, sau...nu e sanatos, Moartea fiind totusi, inca, si poate pentru totdeauna, cel mai MARE Necunoscut.

Dupa toate astea, sa ridice mana ala caruia nu-i pare hilar un: "Ma tem de fenomenul X sau de chestiunea Y, mai mult decat de moarte!"...CUNOSCAND prin urmare "fenomenul" si "chestiunea"...in raport cu Moartea, pe care NU o cunoaste.
Si gata. big grin

| Theo94 a răspuns:

O viata grea si neinsemnata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca tot ceea ce vad/stiu / cred ca stiu in jurul meu constituie o conspiratie mai mare decat viata tuturor celor 7 miliarde + de oamenii actuali

| Jay1 a răspuns:

Desigur, toată lumea se sperie de un necunoscut, prin faptul că oamenii se tem mai mult de durere decât de moarte.Viața este un drum lung de perfecționare și de muncă constantă asupra conștientului și a subconștientului.

| Kron5tadt a răspuns:

Nu moartea ma sperie, ci gandul la modul in care voi muri.

| PinkFlowers a răspuns:

In primul rand nu ma sperie moarte. Paianjenii si serpii de camp.