| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti, daca se va afla cu siguranta ca omul se trage din maimuta (sau din alt animal inferior lui), va fi capabil sa accepte adevarul? Acum stiu ca sunt doar presupuneri, nu se poate sti cu siguranta. Dar ar intr-un fel interesant. Poate aroganta si mandria i-ar disparea. Religia il face stapan peste intreaga planeta, desi omul nu merita. Cum ar fi sa afle ca este doar un animal (unul care vorbeste si are constiinta)? El acum crede ca o fiinta cu puteri supranaturale l-a creat, ca este facut in imaginea si asemanarea unui zeu. De asta isi permite sa fie mandru si arogant, sa distruga animalele, sa nu respecte natura(mai sunt si exceptii). In loc sa scrie in bibilie sfaturi folositoare, despre cum sa protejeze animalele, natura, aceasta prezinta sacrificiile ca fiind normale. Nu prea pare a fi cuvantul lui Dumnezeu. De ce ar vrea D-ZEU sa fie nedrept fata de animale? Chiar mi-as dori sa se demonstreze 100% ca oamenii au evoluat din animale inferioare. Sa vedem daca nu ar accepta adevarul si ar continua cu aroganta si mandria ca sunt superiori (de multe ori sunt mai rai ca animalele).

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De acord cu ultima parte. Oamenii pot fi mai rai ca animalele pentru ca spre deosebire de animale au o arma letala:memoria. Poti tine minte ani intregi uneori chiar toata viata o persoana care le-a facut rau si nu se pot linisti decat atunci cand o distrug.De asemenea isi distrug habitatulraised eyebrows
Dar eu nu cred ca omul se trage din maimuta.Nici macar nu imi plac maimutele mi se par printre cele mai urate animale.Mai degraba m-as uita la anaconda decat la o maimuta care se scarpina in capraised eyebrows
Biblia prezinta o astfel de lume.Lumea inceputului cand sacrificile erau ceva normal.Bibilia trebuie inteleasa metaforic.Sacrificarea animalelor inseamna cum ii multumim noi lui Dumnezeu pentru tot, asa numitele rugaciuni de multumirewinking

regis
| regis a răspuns:

Evoluati din maimuta sau nu, oamenii sunt superiori din foarte multe puncte de vedere oricarui animal de pe aceasta planeta. Daca tu te consideri egal sau inferior, este strict problema ta, dar nu implica aici si religia, pentru ca si evolutia implica superioritate, ca de aceea e evolutie si nu involutie. Si apropo, nici in cartea de biologie nu scrie cum sa protejezi natura.

| tim a răspuns:

Chiar in biblie scrie,, Cine va sterge sau va adauga", nu scrie,, nimeni nu va sterge sau va adauga", deci probabil a fost putin schimbata biblia fata de original, citeste-o cu mare atentie, vezi ce se leaga si ce nu.Deci fi istet/isteata, nu pune botu'la tot ce scrie fara sa gandesti. Du-te la zoo si uita-te la o maimuta, si gandeste-te daca e posibil si ce rost ar avea ca maimuta aia sa-ti fie ruda indepartata

| sy46 a răspuns:

@onutzu...nu cred ca ai avut vreodata un caine de exemplu.Crezi ca doar oamenii au memorie?laughing Esti de parere ca un caine nu iti este fidel, avand in memorie faptul ca tu ai avut grija sa nu doarma o noapte infometat? Crezi ca nu isi aminteste o persoana care a avut de gand sa-i faca vreun rau? Si un animal tine minte un om la fel de mult, te asigur. Odata daca ii dai de mancare unui caine, si stai langa el, si peste 5 ani isi va reaminti de tinewinking.

Pentru cel ce ai pus intrebarea: nu sunt credincioasa; consider ca nimic nu ar spulbera manipularea asta in masa care contnua sa existe dupa mii de ani.De ce? Pentru ca, parintii le baga in cap copiilor de la varsta frageda toata ipocrizia, si ei, cu mare incredere in parinti, cred, si cred si cred. Fara insa a vedea cu adevarat lumea.De parca in anul 10 stateau oamenii sa scrie...laughinghai sa fim seriosi.(asta ar fi un motiv penibil, recunosc, dar pe langa asta sunt muuulte alte lucruri care misca "credinta"). Si acele lucruri nu sunt intr-adevar intelese de prea multi inca.
Si eu as vrea sa se termine odata, insa doar trecerea timpului si dezvoltarea stiintei o va spulbera.

"Pe zi ce trece realizez din ce in ce mai mult cat de umane sunt animalele si cat de animalici sunt oamenii"

Inca o intrebare pentru onutzu: de ce ai par pe corp? A avut d-zeu prea mult si s-a gandit s ane dea si noua?
"Dar eu nu cred ca omul se trage din maimuta.Nici macar nu imi plac maimutele "...sau tu crezi doar ce iti place?tongue
p. s. nu vreau sa mi-o iei in nume de rauhappy

| Clara_6276 a răspuns:

Eu una chiar nu cred ca omul a evoluat dintr`un animal inferior lui.[Si nici nu as crede chiar daca s-ar dovedi.Si nici nu vreau sa cred]. Probail droagostea, respectul si afectiunea fata de animale depinde si de invatatura de acasa.Pe langa acei oamenii care trateaza animalele asa, Sunt si oameni buni care fac fel de fel de acte de caritate pentru animale.Intr-adevar omul este stapan pe acest pamant; Cuvantul Domnului nu spune ca omul sa ar trebui sa fie superior[arogant, mandru, distrugator]. Acele asa-zise "nedreptatiri" fata de animale, se refera probabil la jertfele[care de obicei erau animalele]care erau ceva normal.[Nu era nimic iesit din Comun]. Dumnezeu doreste ca pe Pamant sa fie o armonie intre vietuitoare, insa tot Dumnezeu a dat omului posibilitatea de a alege intre bine si rau.Cred ca daca oamneii ar afla ca de fapt au evouluat din maimute, tot superiori sunt si vor fi; Cum am mai zis cred ca depinde de educatia pe care o primesc.Cu siguranta un om bun[Cum cred ca esti si tu din moment ce ai pus aceasta intrebare, destul de suparata si oarecum revoltata]nu ar face rau animalelor cu buna stiinta.Ma bucur ca printre acei oamnei buni te afli si tu.[Poti spune acest lucru oameniilor, poate unora dintre ei le vei schimba atitudinea]:*

| asdgfhresry a răspuns:

Asa sunt majoritatea oamenilor. In special copii; sunt crescuti in puf si tratati cu cele mai scumpe specialitati. Si asa oamenii cresc niste rasfatsati plini de sine. Si mie mi-ar placea sa se dovedeasca astA. Dar nu sunt prea sigura ca ii va schimba pe oameni deoarece ei vor incerca sa fie cat mai cretini nesimtsiti si ipocriti. Asta e rasa umana(bineinteles sunt persoane care fac tot posibilul sa schimbe lumea in bine, dar sunt prea putini ca sa fie ascultati). Si cum stim prea bine, suntem si condusi de bestii fara inima. Corect? :-s