| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceți de asta?
"Banii nu aduc fericirea dar aduc libertatea".
Libertatea de a cumpăra o casă în care să locuiești singur, fără părinți; de a călători, de a putea ajuta oamenii nevoiași.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod direct nu o aduce, dar in mod indirect o cam face. Te simti implinit cand ajuti o persoana nevoiasa, te simti mandru si cu atitudine cand nu esti umil si nu depinzi de cineva financiar, te simti special cand iti permiti sa calatoresti unde vrei tu, sa iti iei ce masina/casa vrei, sa nu fi la cheremul nimanui.
Banii nu aduc fericirea dar nici nu am auzit prea multe persoane sa se planga ca sunt nefericite fiind deja instariti financiar.
Banii iti aduc un confort, stare de liniste, o viata fara stres si prea multe griji. Totul se rezuma la bani, la statut, daca esti sarac esti invizibil chiar si in ochii familiei.
Dar cunosc un caz in care tocmai aceasta realizare si implinire dpdv financiar ia adus depresia si in final la determinat sa se sinucida, se numeste Robin Williams, si da, cand ai o depresie profunda nici banii nu iti mai aduc fericirea, cand nu esti iubit pentru cine esti ca om si doar pentru banii tai nici asta nu iti aduce fericirea. Fericirea se gaseste in lucruri marunte, daca esti echilibrat psihic, esyi bine cu tine insuti si sarac de ai fi tot poti fi fericit daca ai o familie care te iubeste sau amici, iubit, sot!

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu zic ca o aduc, cand nu ai bani vine depresia.

| MihaelaDart a răspuns:

Banii nu aduc fericirea la cei multimiliardari nu la cei care au un salariu decent decare sa fie multumiti, de care poti face ceva cu ei sa iti cumperi o casa. Cei care sunt multimiliardari in cazul lor sunt nefericiti, sunt oameni din aceasta categorie care degeaba au multe pe langa ei, dar nu ai ceva sa ii multumeasca sufleteste, sa ii bucure, nu se refera la un om de rand. Acesti oameni de rand se zbat sa faca un ban mai mult sa fie fericiti sufleteste.
Fara bani, nimeni nu te baga in seama.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce folos sa locuiesti intr-o casa singur cuc?
Sau sa calatoresti de unul singur?

Nu-i fericire aceea pe care nu o poti impartii cu altii!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

You're wrong. Mie îmi place să locuiesc și să călătoresc SINGURĂ.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti in necunostinat de cauza pentru ca esti foarte tanara si nu ai locuit nici macar 10 ani singura.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ehe, ce n-aș da să locuiesc toată viața singură. Singurătatea nu-mi face rău, din contră. ❤

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum spuneam, esti mult prea micuta sa stii ce spui si vorbesti in necunostinta de cauza.
Am destule colege care au decis sa ramane singure, una chiar este judecator, si acum regreta enorm ca nu are nici un rost pe lume.
Practic este multumita ca si-a vazut profesional visul cu ochii, dar la capitolul fericire este zero, fiindca are bani si case, are tot ce-si doreste, mai putuin un suflet alaturi cu acre sa poate merge udneva sau sa se bucure de ceva.
Regretele apar dupa 40 de ani, cand toti prietenii au viata lor, familia lor si tu esti singur cuc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles cum vine asta cu banii care aduc libertatea...
Pana acum ai stat cumva inchisa, te-a tinut cineva in puscarie, sub cheie, sau te-a exploatat cumva ca sclava?
Din cate stiu eu, dupa varsta de 18 ani esti major si esti LIBER sa zbori unde ai chef chiar daca ai sau nu bani.

Libertatea nu este conditioanata de banii, ci de varsta legala, de 18 ani.
Ma rog, ma refer strict la cei care nu au bube in cap si sunt prin puscarii, sau case de nebuni.
In occident, se obisnuyieste ca dupa 18 ani adolescentuls a e mute singru sau cu alti prieteni, in acse inchiriate, unii primind chiar ajutro de la stat daca inca invata sau au servicii cu venit foarte mic.
Pot calatorii tot asa, fara bani, sau cu joburi pe care el afc pe traseu, muncind ccate 1-2 luni prin diverse orase pe unde calatoresc.
Dupa cum vezi, ca sa fii liber nu-ti terbuei bani, ci vointa si drag de munca!

| doctorandus a răspuns:

Eh, eh, mai bine sarac, sanatos si fericit decat bogat depresiv.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banii contribuie la fericire. E clar ca sunt mai multe sanse de a fi fericit daca ai bani pentru dorintele tale, decat daca esti sarac.
Nici o intalnire cu un partener misto nu iti garanteaza sexul, dar daca nu mergi la intalnire, sansele de a ajunge la sex sunt 0. Intalnirea e un progres. La fel si banii, spre fericire.
Banii pot face multe.
"Banii nu aduc fericirea" e frustrarea cuiva care a facut bani din intamplare, dar nu a fost in stare sa-si controleze viata.

| T0T a răspuns:

Poate nu vreau niciuna din toate astea. Libertatea e subiectivă, relativă. De fapt, nici nu există libertate. Dar lăsând asta la o parte, lucrurile sunt parțial adevărate. Chiar și dacă ești bolnav, dacă ai bani te poți face bine și te poți mișca liber.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru unii, banii nu aduc libertatea.
Ci sunt calea bătătorită spre pușcărie. laughing

Vorbind la modul serios, banii nu aduc nici fericirea nici libertatea.
Ei doar îți creează premisele să-ți poți făuri singur și fericirea și libertatea.
DACĂ EȘTI ÎN STARE.
Altfel... n-ai auzit niciodată de oameni bogați care se sinucid?

| Emma30555 a răspuns:

Poti spune si asa, oricum ar fi banii intr-adevar aduc multe beneficii, restul mai depind si de noi. Banii ne ofera un trai mai bun.

| Brizbriz a răspuns:

Totul e cu dus si cu intors
citatul corect nu e cu libertatea ci:
"banii nu aduc fericirea, dar fara bani nu poti fi fericit"

practic, libertatea este un punct de vedere personal, ca poti sa cumperi niste lucruri inseamna libertate pentru unii, nu si pentru altii, ca sa iti dau un citat din Fight Club:
"you own some things and they end up owning you"
detii niste lucruri care ajung sa te detina pe tine

cu alte cuvinte, unul dintre punctele de vedere e ca daca nu detii nimic atunci esti liber, iar daca detii ceva atunci ai ceva de pierdut si devii sclav

| Sophieka a răspuns:

Sunt de acord.

| haileewatson a răspuns:

Adevarat

| LonelyGuy07 a răspuns:

Mie unul banii imi tin in frau depresia si anxietate intr-un cuvant ma fac destul de fericit

| Together a răspuns:

Aduc fericirea in masura in care ai placeri care costa mult mai placute decat placeri care nu costa.

Din cate stiu venitul e corelat cu satisfactia de viata pana la un punct, destul de ridicat ($75, 000 pe an in America).

| user0010 a răspuns:

Banii vin, banii pleacă
Ia-ți o gumă, ia-ți o geacă.

| sparklingqueen a răspuns:

E adevarat, deoarece bani nu aduc fericirea, dar bani aduc un trai care pana la urma iti aduce fericirea.

| SimonaBubu a răspuns:

Banii aduc fericirea, dar nu o aduc când o împarti cu sărăntocii laughing

| IonutP22 a răspuns:

Libertatea nu o aduc niciodata banii. Da, este un necesar de care avem cu totii nevoie sa traim, sa cumparam cele necesare. Libertatea o ai atunci cand tu te simti o persoana libera, fara sa fi constrans de cineva sa iei decizi in viata si mai ales impotriva vointei tale.

| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea, dar o intretin! Fara bani, cum te poti intretine?