| Theo94 a întrebat:

Cei care ati trait inainte de 89', credeati ca regimul comunist va cadea, sau aveati cunostinte care credeau asta?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se astepta nimeni sa cada asa usor ceasca cu cafea fierbinte. Dar uite ca lovitura de stat sa ocupat de ea

| sabin89 a răspuns:

Prea multe nu ştiu, dar un lucru pot să-ţi spun: În capitalism e exploatarea omului de către om. În comunism era invers.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stiam ca va cadea. Prin 1987 a venit Mihail Gorbaciov in Romania. Vizita lui nu a fost transmisa de televiziune in direct (cum se facea alta data) si nici cuvntarea lui n-a fost scrisa in ziarele regimului. M-a mirat asta si mi-a pus un semn de intreabare. Atunci ascultam radio "Europa libera" si "Vocea Americii". Eram la curent cu schimbarile "ciudate" din Rusia si al sedinta de partid se prelucrase ca Hungaria a luat-o pe cai ciudate. Am priceput ca se intampla lucruri importante. Faptul mi-a fost confirmat si de un soldat al meu (Eram ofiter si eram mai prietenos cu soldatii. Acestia imi spuneau multe). L-am trimis acasa (in Banat si carea avea permis de libera trecere spre Serbia). I-am dat 120 lei sa-mi cumpere un creion Rotring de 0, 5 (In Romania nu se gaseau) de la sarbi. Mi-a adus si o brosura tiparita in romaneste, in Moldova sovietica (de atunci). Am discutat cu el mult timp si mi-am dat seama ca amandoi intelegem ca Romania comunista nu mai are mult de trait. Iti dai seama ca n-am spus nimanui decat unui singur prieten cu care ascultam posturile interzise? Cand faceam de serviciu impreuna ne intrebam daca am da alrama de iesire cu trupe si munitie! N-am avut curajul pentru ca se mai incercase la un regiment de tancuri din Bucuresti si tradatorii de neam si tara i-au arestat pe cei ce pornisera zavera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu isi oermitea nimeni sa creada asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am cunoscut oameni avizați care au prognozat cam din 1980 că va cădea regimul și exact ce va păți Ceaușescu.
Dar majoritatea nu credeau că vom scăpa vreodată.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

Am citit mai demult un articol pe "adevarul.ro" in legatura cu comunismul si autorul a scris despre el ca in 1981 se plimba pe undeva prin Bucuresti cu cineva (daca imi aduc aminte facea parte din mediul academic) si i-a spus ca regimul comunist o sa cada candva sau ca nu o sa mai dureze mult pana o sa cada, jurnalistul cand a auzit o asemenea informatie parca l-a lovit ceva in moalele capului.

| relian a răspuns:

Ce urmaresti punind aceasta intrebare? Vrei sa vezi cati din utilizatorii de pe aici au mai stiu eu cati ani 50-60 de ani? laughing

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca iti doresti tu cam multe, respectivii trebuiau sa aiba cel putin vreo 21 de ani in '89... ca sa se numeasca ca "au trait", altfel, un copil s-ar putea sa nu inteleaga, cu atat mai putin sa stie

iar daca facem un calcul mic, atunci iti doresti raspunsuri de la oameni peste 50 de ani, care nu stiu cat de multi ar fi sa aiba placerea au sa intre aici pe TPU, dar iti doresc success big grin

din cate am inteles a fost un soc enorm pentru populatia care nu era "educata" non-coMUIST si care nu isi bateau capul deloc cu anti-coMuism si alte balarii

sa nu uitam ca si in ziua de azi sunt o tona de nostalgici care erau "mai tineri" pe vremea aia (cand esti tanar, aerul e mai curat, cerul mai albastru si apa mai... aaaaa... uda) si care acum regreta
si care apreciau serios pe vremea aia o viata FOARTE LINISTITA, in care nu aveai parte de criminalitatea actuala... fapt dovedit ani dupa revolutie cand politistii au trebuit PENTRU PRIMA OARA IN DECENII sa foloseasca armele din dotare, arme care nu au tras din cauza ca, gloantele erau expirate... DE MULT

totusi ce nu inteleg nostalgicii e ca daca nu era revolutie/lovitura de stat/ce consider eu ca a fost: revolutie deturnata de lovitura de stat de catre grupul Iliescu, tot ar fi venit vremuri de restriste, GRAVE, din cauza ca in plina perioada de "prosperitate" si (ce URLA, RAU nostalgicii aia), DUPA plata in intregime a datoriei externe (sa ma rahat pe ea de datorie daca nu am ce da de mancare parintilor)

S-AU FACUT CARTELE LA MANCARE!

caretele la mancare inseamna una din doua lucruri:
1. RAZBOI!
2. CALAMITATE NATIONALA cum ar fi seceta, cutremur sau uragan care a trecut prin toata tara, inca odata, NATIONALA si CALAMITATE, adica nu o problema grava dar localizata cum ar fi o inundatie.

trebuie sa recunosti ca nici macar nu am pomenit de cele 2 ore pe saptamana de emisiune la televizor (NO SHlT, 2 ORE ERA PROGRAM LA TELEVIZOR TOATA SAPTAMANA, dupa revolutie au fost cateva zile incredibil numai sa dai drumul la TV si sa ai ce vedea, orice ar fi acel ceva)

| Theo94 explică (pentru Bizon95):

Stiu ca oameni in varsta (50+) nu prea sunt pe TPU, dar poate cei tineri au auzit de la cei in varsta.

| Salontanul a răspuns (pentru Theo94):

Stii gresit. Mai suntem si batrani care ne pricepem la internet si calculatoare.

| Bizon95 a răspuns (pentru Theo94):

Daca cineva nu isi scrie auto-biografia, atunci putini care au trait momentul or sa spuna ORICUI o chestie de gen:
- mi s-a parut de rahat ca a cazut coMUISM-ul, m-am simti ca si cum cineva mi-ar fi tras presul de sub picioare pentru ca tot ce cunosteam fiind fundatia realitatii s-a prefacut in nisip
- apoi am fost bucuros cand am inteles ca, o sa scap de imbecilitatile coMuismului fata de populatie (lipsa mass-mediei (2h TV pe saptamana) lipsa filmelor cat de cat (prin 1991, munceai doi ani ca sa iti iei un video player, iar in ziua de azi un DVD-player costa banii pe care ii dai intr-o sambata cand iesi cu prietena la film, popcorn si inghetata... ca sa nu mai vorbim de filme pe web), cenzura cat cuprinde in toate directiile, etc) si o sa capat libertate (in sfarsit) si nu mai trebuie sa imi fie frica sa ies pe fereastra si sa urluu cat ma tin bojocii "Jos Ceasca" sau "Jos Iliescu"
- dupa aia, DEZAMAGIRE TOTALA, a urmat peste un deceniu de saracie REALA (pe vremea lui Ceasca totusi nu era chiar asa de saracie)

... etc... sunt sigur ca ai prins ideea happy

| Sonia822 a răspuns:

Inca din 1970 Marea Britanie si-a trimis spioni, incercand sa destabilizeze. Sa darame, pentru a lua bogatiile solului si subsolului. Au reusit.

| christine99 a răspuns:

Nu am trait inainte de '89 dar pot sa iti spun de la bunicii si parintii mei ca muncitorii simpli (mai ales cei de la tara si din orasele mici) nu prea se interesau si nu discutau despre acest aspect, era mai bine sa iti vezi de treaba ta decat sa zici ceva gresit, nu era o preocupare, nu se gandeau la posibilitatea asta.

| PeggyRock a răspuns:

Cei mai mulți nu se așteptau și nici nu au fost pregătiți pentru ce a urmat. Imediat după a urmat euforia, după care și-au dat seama că nu sunt pregătiți pentru capitalism, și, marea majoritate regretă comunismul, chiar dacă a fost rău. Pentru nostalgici era mai simplu să-ți stabilească alții viitorul.