| Speranta12 a întrebat:

Cei care recurg la manipularea oamenilor pentru a obtine ce vor, recurg la asta pentru ca in sinea lor isi recunosc incompetenta de a convinge omul intr-un mod sincer si pe față?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Nu, niciodată un om nu va recunoaște în sinea lui ca este incompetent, sau ca este prost, sau inferior. Am cunoscut oameni care nu știau sa scrie și sa citească, numărau pe degete și nu știau unde se afla România pe harta, dar care se credeau deștepți sau măcar isteți... Iar atunci când scopul scuza mijloacele nici măcar nu mai au timp sa analizeze dacă este corect sau nu ceea ce fac, contează doar rezultatul. Este deprimant ceea ce am scris, dar din păcate asta e lumea în care trăim, suntem rezultatul a zeci de mi de ani de evoluție sociala, în care oamenii onești nu au supraviețuit în comparație cu cei "descurcăreți".

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Toti folosim diferite tehnici de manipulare mai mult sau mai putin constiente pentru a ii convinge pe ceilalti de ceva. Viata este un joc social iar tehnicile de manipulare fac parte din el si sunt regulamentare.

In alta ordine de idei persuaiunea are elgatura cu argumentele rationale numai in mediul academic..in rest nu m-as baza pe ea.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de manipulare
manipulare de gen filmul Cruel Intentions... DA
manipulare de gen, eu sunt director si manipulez subalternii sa isi faca treaba... NU!
ii manipulez sa isi faca treaba pana promovez eu si apoi D-zeu cu mila, mi se rupe daca ia foc tot la fostul loc de munca... de data asta, DA
etc.

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Da' cum isi manipuleaza un director subalternii sa isi faca treaba? Exemple concrete?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Le promite marire de salariu?
le spune ca daca nu isi fac norma se inchide fabrica si isi pierd toti slujba
etc.

DACA le-as stii pe toate, director m-as face, de aia un director poate sa ia un salariu foarte mare, fara sa aiba studii superioare, pentru ca este un talent care nu se gaseste pe toate gardurile

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Mda, adevarat

| Dalmore a răspuns:

Da.

| Alexandrionelu a răspuns:

Manipularea este prezenta aproape peste tot, doar ca de cele mai multe cazuri nu ne dam seama. O găsești în politica, biserica, presa, televiziune, internet, școală, familie, etc. Este aproape la fel de comuna ca și minciuna, asa ca va trebui sa te obișnuiești cu asta. Este imposibil sa nu fi niciodată manipulat, dacă trăiești în societate. Nu poți lupta împotriva ei, dar important e sa înțelegi scopul manipulării și sa eviți formele ei cele mai periculoase direct pentru tine, gen șarlatani, escroci, persoane care vor sa îți facă rău direct, etc.
Dacă vrei sa afli mai multe, cauta cartea "Tratat de manipulare", nu mai rețin autorul.

| Speranta12 explică (pentru Alexandrionelu):

Multumesc mult. Dar esti de acord ca cei care recurg la manipularea oamenilor pentru a obtine ce vor, recurg la asta pentru ca in sinea lor isi recunosc incompetenta de a convinge omul intr-un mod sincer si pe față sau nu?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Speranta12):

Nu, niciodată un om nu va recunoaște în sinea lui ca este incompetent, sau ca este prost, sau inferior. Am cunoscut oameni care nu știau sa scrie și sa citească, numărau pe degete și nu știau unde se afla România pe harta, dar care se credeau deștepți sau măcar isteți... Iar atunci când scopul scuza mijloacele nici măcar nu mai au timp sa analizeze dacă este corect sau nu ceea ce fac, contează doar rezultatul. Este deprimant ceea ce am scris, dar din păcate asta e lumea în care trăim, suntem rezultatul a zeci de mi de ani de evoluție sociala, în care oamenii onești nu au supraviețuit în comparație cu cei "descurcăreți".

| TriceleRon a răspuns:

Nu stiu cum sta treaba cu maipularea dar trebuie sa recunoastem ca unii oameni sunt imposibili de convins in mod sincer si pe fata, chiar daca e spre binele lor.

| Lina6643467 a răspuns:

Cei care recurg la manipulare stiu in sinea lor ca sunt niste persoane care nu pot fi remarcate decat daca se dau mari si tari.Manipularea e o artă pentru unii.E folosita mai mult în scopuri răutăcioase. Adică nu te va manipula nimeni sa iei o decizie corecta si buna pentru tine, te vor manipula pentru a obține ce vor și pentru a pica ei in lumina buna