| Meme10Memu a întrebat:

Moralitatea este o realitate. Cei care spun ca "nu exista moralitate obiectiva" afirma ca de fapt "nu exista realitate obiectiva" anulandu-si prin asta orice pretentie a lor de a fi inteligenti si rationali. *?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde de ce presupuneri ai. Daca presupui ca exista o sursa obiectiva a moralitatii gen Dumnezeu atunci da, exista o moralitate obiectiva. Daca presupui ca nu exista acea sursa a moralitatii atunci normal ca o sa crezi in moralitate subiectiva.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

"Daca presupui ca nu exista acea sursa a moralitatii atunci normal ca o sa crezi in moralitate subiectiva." - gandire limitata nevazand ca si altii urasc minciuna, necinstea.

Psalmul 13:1:"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricatu-s-au oamenii şi urâţi s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul." - "Fiecare face ce i se pare lui ca e bine chiar daca acest scop scuza mijloacele prin care e atins pe motiv de supravietuire: necinste, violenta, bunatate, cinste ( o amestecatura de bine cu rau ) adica nu exista om care sa faca binele sau doar binele, si credinciosii fac greseli si deci nu exista moralitate obiectiva si nici Dumnezeu" afirma necredinciosii. 1 * 0 = 0. Bine * rau = rau. Cand doar eul primeaza nu are cum sa fie bine.

E interesant cum in acest verset incapacitatea de a vedea ca exista o moralitate obiectiva e considerata nebunie si conduce la necredinta in Dumnezeu. Un nebun nu are incredere in oameni si nici chiar in el insusi daramite in Dumnezeu. Vorbesc despre neincrederea exagerata transformata in idei conspirationiste ca "coronavirusul ar fi o inventie." Coronavirusul exista si poate fi fatal. Societate in care orice trebuie dovedit si apoi crezut.

46 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Moralitatea exista in capul nostru si e un construct uman.Un pradator nu sa se gandeasca daca sa manance mama sau puiul ci ii papa pe amandoi. Moralitatea a fost creata ca justificare pentru ca omul sa nu fie ca animalul, si sa nu isi dea in cap pentru orice fleac.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

E ca si cum ai spune ca traiesti intr-o simulare ceea ce nu e adevarat.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai e o simulare mentalalaughing Practic nu exista bine si rau, ci e definit de noi. Ca pe mine ma loveste acum un meteorit e bine dupa cei care nu ma plac, rau dupa cei care nu ma plac, si si nimic pentru univers, care exista cu sau fara mine.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Totusi explicatia ta se bazeaza pe o premisa gresita despre istoria universului. Daca universul n-ar fi avut inceput s-ar fi putut intampla orice poveste imaginata de om, am fi vazut inorogi reali, am fi intalnit-o pe baba cloanta. Daca universul a avut inceput atunci exista Dumnezeu pentru ca nu se poate explica altfel aparitia universului. Daca ar fi existat alte universuri inainte de acest univers nu ar fi fost nicun suport material pentru legile fizice care indica o reglare precisa intre gravitatie si antigravitatie si in plus intre aparitia universurilor legile fizice care ar fi guvernat aparitia disparitia universurilor nu ar fi putut sa fie sustinute de o materie in continua schimbare. Teoria ca ar exista mai multe universuri precum teoria M a stringurilor nu e observabila: cand ma privesc in oglinda nu vad in acelasi timp mai multe versiuni ale mele.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Originea universului e explicata clar in Big Bang, si prin ce s-a intamplat dupa din punct de vedere fizic, biologic si chimic. Si prefer sa cred in stiinta, nu o carte cu povesti cu pesti, editata ca sa apara ce le convine mai marilor religiei in ealaughing))

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Daca a avut loc big bangul atunci exista Dumnezeu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si din nou mentionez, nu zic ca nu exista Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca moralitatea vine de la el. Si oamenii pesterilor stiau sa nu fure, sa nu isi dea in cap sau nu se bata fara el. Hammurabi a creat primul cod de legi cu mult inainte de Iisus. Deci nu poti lega moralitatea intrinsec de religie. Sunt oameni morali, dar atei de exemplu.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Orice om are in ADN scrisa constiinta morala. Chiar daca recunoaste sau nu existenta Lui Dumnezeu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hmm depinde. Poti lua un om si sa il conditionezi de mic sa fie agresiv, sa bata, sa fure, sa ucida. Si atunci pentru el toate astea sunt normale, si nu tine cont de normele morale ale altora.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Aia se cheama suprascriere, inabusire a constiintei. In conditii normale un astfel de om ar descoperi constiinta inabusita.

| StrongHeart a răspuns:

Uite cum sta treaba.E ca aia cu free will-u. Avem free will sau nu?
Este posibil sa avem sau sa nu avem, dar daca traiesti cu ideea ca ai free will esti mai fericit decat cineva care traieste viata ca si cand nu ar exista free will.
Sunt psihologi si psihiatrii care spun ca indiferent daca exista sau nu Dumnezeu ar trebui sa ne traim viata ca si cum ar exista.
La fel si cu moralitatea, chiar daca ea nu exista e mai bine sa crezi ca sa nu intri pe taramul psihozelor si a schizofreniei sau daca nu, sa nu devi o persoana apatica macar.
Deci chit ca exista sau nu, e sanatos sa crezi in niste valori morale si sa nu pui totul la indoiala.

| mastadont a răspuns:

Realitatea e obiectivă însă moralitatea nu. Cum îți spuneam și la cealaltă întrebare... Și pot să îți dau zeci de exemple să-ți demonstrez, însă când ești închis la minte și nu vrei să accepți și alte idei în afară de ale tale atunci nu are rost. Sexul e ceva moral? Moartea e morală? știai că la indieni se practică încă căsătoriile aranjate, părinții fetei se înțeleg cu părinții băiatului și gata, i-au căsătorit. E moral așa ceva? Pentru ei da, e ceva normal și moral, o datorie pe care o au părinții. Dacă faci așa ceva la noi îți dă copilul cu ceva în cap că ești imoral și te bagi în viața lui. Deci? Care variantă e cea obiectivă?
Moralitatea ține de individ nu de realitate. Când a început omul să poarte haine și să-și ascundă părțile intime a apărut și moralitatea. E moral sau imoral să-ți arăți părțile intime? Cine spune când e moral și când nu?

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Vorbesti prostii.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Atunci demonstrează folosind exemplele mele că moralitatea e obiectivă. Ar trebui să-ți fie simplu că doar obiectivismul ar trebui să se aplice tuturor nu? Dacă nu poți înseamnă că nu e obiectivă și vorbești prostii doar să te afli în treabă.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Exemple proaste ai dat.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Afirmatiile tale sunt gresite.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și de ce mă rog sunt egale cu 0? Ai măcar argumente sau doar te enervez că am curajul să te contrazic? Dacă nu ai atunci mai bine taci că te faci de râs. Tu vrei să vezi doar argumentele asupra cărora se poate aplica o aparentă subiectivitate, refuzi să privești și în altă parte. Știai că într-o anumită țară musulmană este posibil să ți se taie capul pentru ma sturbare? E moral acest lucru sau nu? Pentru noi presupun că nu e corect și nici moral însă pentru ei este... Mai am zeci dacă vrei...

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Iti anulezi singur orice inteligenta.

| troleibuz a răspuns:

Ce profesie ai?

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Du-te cu troleibuzul. Nu am ce discuta cu tine.

| troleibuz a răspuns (pentru Meme10Memu):

Șomer?

| TheMaker a răspuns:

O ții langa cu inepțiile, doar-doar se lipește vreunul mai slab la minte și îți dă dreptate. laughing

| Meme10Memu explică (pentru TheMaker):

Sunteti ca niste copii.

| mastadont a răspuns (pentru TheMaker):

Mare dreptate ai, nici nu știu de ce îmi mai bat capul... O fi de la iarbă big grin mă amuză teribil cum se zbate și se frământă însă nu găsește argumente. Mi-l și imaginez încruntat la calculator, cu pumnii strânși și o expresie de ar face moarte de om big grin

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Politia nu e pentru voi ca sa va apere pentru ca spuneti ca nu e moralitate obiectiva.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mai lasă țuica băi nene. Nu vezi că îți face rău și îți dă cu halucinații deja?

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

N-ai ce cauta la tribunal.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poliția apără legile nu moralitatea. E moral sau nu să purtăm mască? Unii ar zice că da alții că nu. Dar ești obligat prin lege așa că porți. Nici nu știu de ce îmi mai bat capul, văd că reușești să te faci de râs și singur.

| TheMaker a răspuns (pentru mastadont):

Și scrâșnind din măsele până cade smalțul lor pe tastatură. laughing
Are el vreo frustrare, dar n-are curaj să ne spună.winking

| TheMaker a răspuns (pentru Meme10Memu):

De ce mai deschizi topicuri, dacă mereu îi faci proști pe cei care îți răspund? Dom'le, ai probleme mari cu ego-ul.

| mastadont a răspuns (pentru TheMaker):

tongue exact așa mi-l imaginez și eu. Cred că problema e că n-are nevastă că atunci ar avea cu cine să se certe acasă și nu s-ar descărca pe TPU.big grin

| Meme10Memu explică (pentru TheMaker):

Te desconsideri singur cand spui ca "nu e moralitate obiectiva".

| Meme10Memu explică (pentru TheMaker):

Nu e nici o frustrare. E replica la prostiile debitate de voi. Oglindirea prostiilor debitate de voi. Nu o zic cu rautate.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Politia apara moralitatea obiectiva cand vine vorba de fapte care intra in conflict cu moralitatea obiectiva. V-ati prostit cu totul.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stai liniștit că la prostie nu te întrece nimeni, depășești orice limită imaginabilă cu inepțiile tale. Dacă ai trăi în secolul 16 sigur ai face parte din inchiziție, doar inchizitorii se credeau superiori și își făceau dreptate prin tortură. Bineînțeles, pentru ei era un lucru moral.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

E stau linistit. Tu nu stai linistit. Ai de recuperat mult.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mda, sigur am rămas în urmă la paharele de țuică, se vede că ești mai turmentat ca mine. Crede-mă, sunt mai liniștit ca un lac de munte. Doar mă amuzi teribil, ai fi bun ca bufon personal. Cât ceri salar? Că te-aș angaja să-mi amuz prietenii.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Exista moralitate obiectiva valabila pe tot globul pamantesc.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Politia apara moralitatea..."

Eronat. Politia doar supravegheaza respectarea unui set de reguli necesare unei societati pentru a functiona in anumite conditii stabilite. Pana la urma, care moralitate obiectiva s-o apere, atata vreme cat exista o multitudine de variante care difera de la persoana la persoana?!

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Nu-ti ajunge scoala. Trebuie sa o repeti de 10 ori ca sa ajungi la nivelul meu.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand iti spun mai mult ca esti beat, cel mai bine e sa te duci sa te culci. Asa ca...da-i drumul de aici cu tampeniile tale.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Trebuie sa termini 10 facultati ca sa ajungi la nivelul meu.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

N-ajung nici 10. Pe nebuni nu-i intelege nimeni.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Ai auzit de numitor comun? rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Pe tine nu te intelege nimeni. rolling on the floor