| StrongHeart a întrebat:

Cei ce iau viata prea in serios au de pierdut cel mai mult?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dimpotrivă, au cel mai mult de câştigat. O viaţă ai - dacă şi pe aia o tratezi în mod neseios, cum e? Un om care ia viaţa în serios îşi pune întrebări de genul "Ce vreau să fac cu viaţa mea, dacă şi aşa e numai una?" Marii oameni aşa au făcut. Einstein, de exemplu, nu s-a axat pe plăceri sau chefuri. El a vrut să lase ceva în urma lui. Şi a lăsat.

| DenisIonut01 a răspuns:

Eu zic ca da. Sunt prea focusati, asa am fost si eu.

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, cred ca au sanse mai mari sa realizeze ceva in viata si la un moment dat sa ajunga a-si satisface toate placerile.

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

Si totusi,cei mai buni,indiferent de ce domeniu ar fi vorba,fac lucrurile cu usurinta,ei nu considera munca lor o munca ci o relaxare,ei asta iubesc sa faca si nu se streseaza, pentru ca indiferent daca castiga sau nu, ei fac lucrul care le place.
Daca te concentrezi prea tare pe un lucru, uiti de alte lucruri mai importante precum un vanator ce are ochii atintiti pe un iepure si nu observa o ceata de caprioare ce tocmai a trecut pe langa el.
Evident, cateodata e mai bine sa mergi la sigur si sa ai un target ca sa nu te intorci acasa cu cu mana goala, ca pana la urma si un iepure este un castig.Progresul lent tot progres se numeste.
E o analogie la cum ne traim vietile, de multe ori uitam de imaginea de ansamblu pentru ca facem obsesii din detalii si vrem sa fie totul perfect.Perfectiunea nu exista, e doar un ideal.

| Celcestietot a răspuns:

Câteodată da, câteodată nu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din potriva. Cei ce nu iau viata in serios au de pierdut cel mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neapărat că au ceva de pierdut dar se strează mai mult. Nici în extrema cealaltă, să iei viața numai în glumă, iar nu e convenabil. Trebuie să-ți dai seama ce momente din viață trebuiesc luate în serios și care nu.

| graworu a răspuns:

Pierd la fel ca ceilalti, dar pentru ca sunt mai atenti la viata, ei observ si se gandesc mai mult lucrurile pe care le pierd.