| Mikebreakingrau3 a întrebat:

Cei de la farmacie au informatii si despre pastile detaliat ca medicii? Sau doar iti da reteta data de medic fara sa cunoasca?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Au cunostinte despre medicamente, deoarece si farmacistii studiaza in facultate la cursuri de medicina generala. Materia studiata atat de medici cat si de farmacisti se intersecteaza in primii ani sau pe parcurs, in functie de programa universitara.

Nu degeaba se numeste de obicei Facultatea de medicina si farmacie. Studentii isi aleg un profil specializat, fie medicina generala, fie farmacie. La farmacie inveti istoricul medicamentelor, cum sa le compui de la 0, cum sa faci compzoitii chimice diverse, etc tec deci evident ca au foarte multe informatii despre fiecare medicament.Si obligatoriu trebuie sa stie la ce este bun fiecare. Farmacistii nu sunt doar vanzatori de medicamente, asa cum sunt vanzatorii de alimente la magazine (care nu cunosc nimic despre acele produse).

| Mikebreakingrau3 explică (pentru dullcat):

Pai si aia care termina ppstliceala stiu despre medicamente?

| dullcat a răspuns (pentru Mikebreakingrau3):

Nu. Cunosti tu pe cineva care a terminat postliceala si vinde la farmacie?

| relian a răspuns:

Au cunostinte despre medic amente in general, dar dau ce prescrie medicul, pentru ca ala stie ce afectiune are persoana. Farmacistul nu poate pune un diagnostic unui om suferind.

Cum o dai tot la medicul care te consulta ajungi, ala iti pune un diagnostic, afectiunea daca se trateaza medicamentos, atunci el iti da reteta ce sa iei.
Bineinteles ca nu medicul face medicamentele, alea vin de la compania farmaceuitica, medicul care ti le prescrie stie din informatiile celor care fac acele medicamemnte. Na c a te invirtii pana te lamurii bustean laughing

Farmacistii de regula iti dau medicamentele dupa reteta, iar daca nu au ce a prescris doctorul, iti poate da altceva un echivalent, de aia e farmacist.

Tu nu poti lua un medicament daca nu stii ce afectiune ai, ce boala ai corect?
Treb sa mergi sa afli, apoi tot doctorul iti prescrie, pentru ca el stie mai bine situatia, aceiasi boala poate fi tratata diferiot de la persoana la persoana.
Farmacistul stie in general la boala X se da medicamentul Y, dar nu stie cit exact, nici nu este jobul lui asta.

Asa la chestii mai minore sau comune, iti da el medicamente, gen infectii, raceli etc.

| dolceromania a răspuns:

Da au informații.