| sabin89 a întrebat:

Cei mai mulţi oameni îşi trăiesc vieţile ca şi cum sfârşitul ar fi întotdeauna undeva departe. Îşi măsoară zilele în dragoste, râsete, împliniri şi pierderi. Sunt momente de linişte şi momente de vijelie. Sunt programări, convorbiri telefonice, cariere, anxietăţi, bucurii, excursii exotice, alimente favorite, romanţă, ruşine şi foame. Un om poate fi definit prin îmbrăcăminte, mirosul respiraţiei, felul cum îşi aranjează părul, forma corpului sau chiar prin anturajul în care se învârte. Peste tot în lume copiii îşi iubesc părinţii şi aşteaptă în schimb dragoste de la ei. Se delectează în mângâierile părinteşti. Şi chiar în cele mai rele zile, fiecare om are visuri de viitor - visuri care uneori devin realitate.
Şi totuşi viaţa se poate sfârşi în mai puţin de cât ţi-ar lua să tragi o dată aer în piept. Se poate sfârşi într-un accident rutier, la prăbuşirea unui avion, cu un glonţ în cap sau sub dărâmăturile unui cutremur.
Cum reflectaţi? Ce aţi putea spune despre viaţă? Ce cuvinte aţi alege voi pentru a o descrie?

Răspuns Câştigător

"Şi totuşi viaţa se poate sfârşi în mai puţin de cât ţi-ar lua să tragi o dată aer în piept" - Este adevărat.
La fel de adevărat e și că s-ar putea să nu. De fapt e mai plauzibil să nu se sfârșească în următoarele 5 minute, 2 zile, 1 lună, 2 ani, statistic vorbind.

Oricum 99, (9)% din vieți nu contează mai mult decât pentru noi și un pic dincolo de bula noastră. Așa că fă ce vrei cu ea, poți să o irosești oricum, cel puțin ai libertatea asta. Dar fă-o într-un mod creativ și satisfăcător măcar pentru tine, dacă nu pentru încă altcineva. Dacă reușești să (crezi că) nu o irosești, cu atât mai bine.
Viața în sine e o creație frumoasă a fizicii și chimiei. Măcar să trăim respectând acest fapt.

| sabin89 explică (pentru Unknownzgw):

Frumos răspuns!
happy Am scris asta după ce am mai citit pe net câteva articole despre moartea lui Kennedy. Nu ştiu de ce m-a impresionat atât povestea acestui om. A fost cel mai tânăr dintr toţi preşedinţii pe care i-a avut vreodată America. Era inteligent, plin de spirit (l-am văzut, de exemplu, la o conferinţă de presă cum s-a prezentat), având în stafful lui personal oameni devotaţi sincer atât lui cât şi cauzei în care se lansase. Avea multe planuri pentru viitor. Trebuia să se poziţioneze cumva faţă de mişcarea "Civil Rights"; mai era problema cubaneză; apoi, să găsească cea mai potrivită soluţie în relaţiile cu sovieticii; reducerea taxelor; şi multe altele. Şi...în ce mod stupid i-a fost curmată viaţa!
Sigur, aşa cum ai zis, statistic nu se întâmplă des aşa ceva. Totuşi, fiindcă vorbim de "un glonţ în cap", nu putem trece cu vederea peste câţi au murit în cele două războaie mondiale. Şi nu numai.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Dar chiar a murit din acel glont in cap? Înainte de Revoluție a fost un zvon cum ca nu murise ci a fost dus la tratament in tara in care se căsătorise sotia lui de către chiar "soțul" ei, un om foarte bogat. Si ca căsătoria ei cu acel om bogat era de forma, si ca de fapt era cu Kennedy care se facuse bine, își schimbase numele, etc. De atunci nu am mai auzit nimic despre acest subiect. Sa fi fost adevărat?

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Chiar a murit din acel glonţ. Dovezile sun clare. Martori sunt prea mulţi. A fost împuşcat într-o zi de vineri 22 nov. 1962, la ora 12:30 şi la ora 1:00 a fost declarat oficial decesul. Controversa e alta: dacă acel asasin a lucrat singur sau a avut complici; dacă a fost o conspiraţie sau nu.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Grea e viata in europa de est

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Existenta big grin

| Sophieka a răspuns:

Superb scris si superbe intrebari!

| sabin89 explică (pentru Sophieka):

Mulţumesc de apreciere.

| CleanHeart a răspuns:

Nu am descriere pentru viata
O traiesc doar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viata trebuie sa pretuiesti prezentul. Fara sa te gandesti la trecut prea mult, nici la viitor.
Viata = alegeri.

| Curious2 a răspuns:

Esti prea profund, ca mai gandesc ceva.
Nu stiu sa raspund.
Poate un filosof de pe site ar stii.