| Maximus a întrebat:

Chiar credeti ca stelele sau planetele pot influenta in vreun fel destinul omului! Eu cred ca acestea sunt superstitii!

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intr-o zi se naste cateva mii de copii pe planeta, crezi ca toti are acelasi destin, toti actori, ingineri, arhitecti, muncitorisau ratati si betivani?

| syme a răspuns:

Sigur că-l pot modifica. Dacă vreo planetă din sistemul solar se desprinde de pe traiectorie și lovește pământul cu siguranță are loc o modificare (oricât de minoră) a destinului omului.
Dar cu siguranță nu la asta te-ai referit.
Nu cred că avem motive să credem că stelele ori planetele pot avea o astfel de influență.

| DorelSudoru a răspuns:

1: nau ce face stelele si 2: omul nu are un anumit destin face ce vrea

| thealchemist a răspuns:

Da, de ce nu? daca luna poate schimba nivelul oceanului de ce nu se poate ca o planeta sa aiba o influenta subtila asupra personalitatii?
destinul insa ti-l faci singur, astrologia iti da o directie, dar nimic sigur.

| YourDailyApple a răspuns:

Se scrie "credeti", cratima este de prisos, daca nu cumva o foloseai pentru persoana a 2-a singular ---> ex. ( tu ) credeti tatal si mama, dar cand folosesti pentru persoana a 2-a plural, ex. (voi ) credeti ca... se scrie impreuna.
On-topic, si normal ca sunt superstitii dar tu abia acum ti-ai dat seama pentru ca ai avut creierul spalat de dogmele bisericesti. Cate persoane religioase oare nu cred si in fantome, blesteme, ghinioane, astrologie, ezoterism si practici oculte? Si cati atei cred in bazaconiile astea?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu pot sa cred ca destinul poate fi influentat de stele si plante. Destinul dupa parerea mea depinde de caracterul omului, de experienta de viata si de sansa.

| MidnightLady a răspuns:

Da, cred. Cred ca cei ce-s cu capul in nori, adica pe acolo pe langa stelute, nu prea stiu reguli elementare ale limbii romane.

| Damian a răspuns:

Totul e un pollsheet...

| muzicalBoX a răspuns:

Ele pot schiba destinul omului doar daca acel om crede foarte mult in in ele. parerea mea este ca este doar o superstitie.

| profudereligie a răspuns:

Astrologia nu este ştiinţă, este pseudoştiinţă. Astronomia este ştiinţă. Pe de altă parte stelele ne influenţează, viaţa de pe Pământ, existenţa noastră ca oameni, universul în toată complexitatea sa există datorită "stelelor". Dar nu cum spune astrologia ci cum descoperă astronomia. "Destinele" nu sunt influenţate de stele şi planete, ci de deciziile noastre.

| Jadis a răspuns:

Da ai dreptate. Sunt superstitii. Intr-un fel daca stam bine si ne gandim...nu crezi ca ar fi imposibil?

| reki333 a răspuns:

Sigur ca influenteaza. astrologia este cea mai veche forma de stiinta...inca din antichitate. este cat se poate de adevarat. conteaza data si ora la care te-ai nascut. zodia si ascendentul sunt extrem de importante si te afecteaza

| fylavoinic a răspuns:

Maximus... dragule, corect se scrie " credeti ", daca te-ntreaba cineva... Raspunsul meu la intrebarea ta este " Da ". Oricat de fatalist sau superstitios ar suna, stelele ne influenteaza implacabil destinele.
Felicia