| OSCARtoons a întrebat:

Cica daca citesti traiesti mai multlaughing Voi ce credeti pareri pro/contra

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Altii traiesc mai mult in 5 ani, decat altii intr-o viata. Cred ca se referea la trairile interioare si nu la traiul in sine.

April
| April a răspuns:

N-are nicio legatura lungimea vietii cu cititul; dar intensitatea sau plenitudinea cu care traiesti are, cu siguranta...

| Eva a răspuns:

Poate ca nu se refera neaparat la durata... te-ai gandit la asta?

| elasexygagica a răspuns:

Depinde ce citestilove struck

| DEBrown a răspuns:

E invers.nu sti ca marile genii, care si-au trait viata in carti, au trait putin?

| bendis92 a răspuns:

Nu cred ca afecteaza cat traiesti, ci mai degraba cum traiesit. Un om cult vede altfel lumea, fata de un african cazut din baobabwinkingdar totusi poate avea sanatatea mai precara-viata mai scurta. Oricum cititul nu are decat benificii asa ca de ce nu, e un medicament al creierului big grin

| ndc a răspuns:

Poti sa traiesti mai mult, pentru ca o sa inveti cum mor oamenii de obicei si cum sa eviti asta. Ma rog, depinde *ce* citesti.
Dar bineinteles, poti sa sari peste citit si sa te uiti la ID, are acelasi rezultat.

| Nolkyz a răspuns:

Citind... capeti noi viziuni... sa zicem doar ca nu e vorba de durata ci poate de intensitate.

| Pirkko a răspuns:

Tu, oricum esti condamnat! N-ai auzit de existenta semnelor de punctuatie... Normal, daca ai fi citit macar un ziar cu gagici dezbracate, ti-ar fi sarit in ochi! Sa-ti fie tarana usoara...

| Amaya a răspuns:

Nu ştiu dacă trăieşti mai mult, dar sigur te vei cunoaşte mai bine citind. Şi nu toate geniile au trăit puţin, Cioran de exemplu a trăit vreo 80 de ani, Einstein tot cam atât, Blaga şi Schopenhauer vreo 70, Voltaire şi Newton peste 80, Dostoievski 60 de ani... Şi exemplele pot continua.

| Yoana a răspuns:

Contra. Mi se pare foarte ridicol.laughing

| Kago a răspuns:

Contra,bineinteles!
Cum sa traiesti mult daca citesti?
Ce prostie...

| zuzyxthabah a răspuns:

contra.lol ca nu traiesti mai mult? cine te-a mintit? rolling on the floor auzi uh traiesti mai mult.da aia care citesc si da o mashine peste ei de exemplu.ce aia traiesc mai mult...e o prostieee