| Derkes a întrebat:

Cine a inventat universul? Cine l-a inventat pe Dumnezeu? Inainte sa existe univers ce a fost? A existat dintotdeauna? Cum au aparut oamenii si fiintele umane?

33 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cine a inventat... Nu mai stiu numele autorului si nici nu mai reţin dacă a primit Premiul Nobel sau nu. O să dau un search si mă informez. happy

| Emazio a răspuns:

Universul nu a fost inventat a existat dintotdeauna.

La a doua întrebare ți-ai răspuns singur deja vad, era mai mult retorica.

Inainte sa existe universul a fost alt univers, un ciclu continuu, asta este teoria in care cre eu in momentul de față.

Totul s-a dezvoltat in miliarde si milioane de ani, incet si prin întâmplare.

| RAY a răspuns:

Cine a inventat universul?
stim ca a existat un big bang
Cine l-a inventat pe Dumnezeu?
omul, povestea lui dumnezeu https://www.youtube.com/......tps?/watch
e interesant sa citesti mitologia egipteana,sumeriana,evreiasca, evrei au multe scrieri, variante de geneza, potop copy paste, evrei erau politesti ei devenind monoteisti mult mai tarziu, povestea lui a fost creata din mai multe povesti
nasterea din fecioara
botezul
12 apostoli = 12 triburi
minuni, miracole, proverbe copiate din vt
invierea = mitologia egipteana
daca a existat un iisus el a fost un rabin
multe povesti sunt inspiate din realitate dar fara interventi divine
Inainte sa existe univers ce a fost?
nu stim
A existat dintotdeauna?
nu
Cum au aparut oamenii si fiintele umane?
https://studii-cercetari-stiintifice.blogspot.com/......ovezi.html
Documentare & Carti
Carti https://drive.google.com/......AFlUF-7y_s

Documentare https://www.youtube.com/....../playlists

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Dacă te referi la povestea lui Horus și la ideea că Iisus ar fi o copie a lui, atunci ești în eroare. Și eu sunt ateu, dar ideea că Iisus Hristos ar fi o copie a unor zei păgâni e o prostie. Unii susținători ai teoriei mitului lui Iisus au spus că toate elementele poveștii lui Iisus se găsesc și în povestea lui Horus, dar nu au putut dovedi aproape nimic. Nicăieri nu se spune că Isis a fost virgină când l-a născut pe Horus. O versiune chiar spune că a folosit penisul tăiat al lui Osiris pentru a rămâne gravidă. Botezul e un ritual creștin, nu a fost niciodată practicat de egipteni. Horus nu a avut 12 apostoli. Unele legende spun că a avut 4(the Gods of Egypt pag 61) iar altele că a avut un număr nelimitat( The Center of Ancient Civilization pag 231-232), dar nu se spune niciodată că a avut 12. Da, a făcut și el ceva „miracole„, dar asta se spune despre aproape orice ființă divină, nu e o asemănare nemaipomenită. El nu a fost niciodată crucificat. Există mai multe teorii despre moartea lui Horus, dar niciuna nu implică crucificare. Povestea lui Horus implică mai mult reîncarnare decât reînviere. În principal, se crede că la moarte a fost unit cu restul zeilor. Nici asemănări ale lui Iisus cu Osiris nu prea există. Ideea asta e o prostie. Nu crede tot ce citești pe internet.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Ce horus omule, iisus a fost un rabin real, tu citesti ce vrei, ceea ce sa adaugat apoi a fost strict religios, pavel nu scrie de nastere dintr o fecioara, minuni, miracole

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Am vrut să zic că ceea ce spuneai tu nu a fost luat din mitologia egipteană. Știu că Pavel nu scrie asta. Povestea lui Iisus e mai mult o legendă. A început de la un om real, cel mai probabil, dar a început să fie exagerată cu elemente supranaturale ca să împlinească profețiile vechiului testament. A început cu epistolele lui Pavel, în care nu se vorbește de Iisus decât în termeni vagi. Au existat mai multe evanghelii decât cele 4 din Biblie. Una dintre cele mai vechi se crede că ar fi Evanghelia lui Toma, despre care se crede că o precede pe cea a lui Marcu și care conține numai 114 pretinse vorbe ale lui Iisus. Aceasta în schimb nu vorbește despre el ca fiind Mesia, nici nu vorbește despre reînviere. A fost catalogată drept erezie. După vine evanghelia după Marcu care începe cu Iisus la maturitate, fără nașterea din fecioară, conține miracole precum apa transformată în vin, dar este mult mai vagă decât celelalte. Nici măcar nu vorbește despre înălțare. Apoi evangheliile după Matei și Luca, care au amplificat elementul supranatural din poveste adăugând vreo 10 miracole. Ele de asemenea introduc nașterea dintr-o virgină și înălțarea. Ultima evanghelie pe care o avem este cea a lui Ioan care este 90% unică. Cea mai teologică și supranaturală evanghelie, cu expresii precum mielul lui Dumnezeu și versete precum celebrul Ioan 3:16. Cam așa se formează o legendă.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Numi spune de biblie stiu biblia, am cercatat istoria bibliei, mitologia, fara propaganda sectacta

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Am prezentat doar evoluția poveștii lui Iisus, nu făceam propagandă omule. Am prezentat doar niște fapte.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Voi sectancti sunteti ca licurici

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Sunt ateu fratelaughing

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Ich wünsche dir o ardere vesnic placuta

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Mersi fratelaughinglaughinglaughing
Acum te-ai făcut brusc creștin?laughinglaughing
Stai calm că o să fii și tu acolo! Toată lumea o să fie acolo. Uite ce trebuie să faci să ai viață veșnică:Luca 10:25-28 Luca 18:18-22 Luca 14:26 Ioan 6:53-54 Matei 18:2-3 Ioan 3:3-8 Matei 5:17-20 Ioan 3:16

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

O sa fim in toate iadurile posibile mein Kameraden

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Oriunde unde nu sunt ignoranti si prosti, decat o vesnicie cu ei prefer o vesnicie ca gratar vesnic

| RAY a răspuns:

Nilsson ce usor raspunzi, dumnezeu e raspunsul la tot ce nu stim, de ce sa fim curiosi, de ce sa ne folosim creierul care apropo potrivit voua a fost creat de iahve, dar in vt scrie sa il descoperi pe iahve prin dovezi nu prin credinta oarba, iisus asta din TORA va dovedi ca exista iahve si va aduce pacea in lume

| SG1995 a răspuns:

"Cine a inventat universul?"
Exact, nu se știe.
"Cine l-a inventat pe Dumnezeu? "
Omul.
"Inainte sa existe univers ce a fost?"
Nu știm, dar cel mai probabil o energie atâta de condensă că nu era nici cât o furnică.
"A existat dintotdeauna? "

Universul, nu, dar ceva, o constantă da.

"Cum au aparut oamenii si fiintele umane?"
Prin speciație.

| mentholinks a răspuns:

Iti spun doar ce cred eu asa ca sa nu-mi dai in cap. Universul l-a creat Dumnezeu care este prima fiinta cu constiinta de sine cred. Inainte de Univers nu stie nimeni, poate doar Dumnezeu sau ar mai fi o chestie, o idee a mea dar nu o sa o zic. Oamenii i-a creat Dumnezeu.

| Emazio a răspuns (pentru mentholinks):

Deci Dumnezeu fiind o ființă, are un timp de viață si respectă aceleași reguli ca si noi. Eu cred că înțelegerea ta a lui Dumnezeu este cam in ceață. Oferindu-i calități umane unei "entități".

| Plato a răspuns:

Sunt chestii pe care mintea umana nu e capabila sa le inteleaga.

| DDCC a răspuns (pentru Plato):

Exact. Mai bine îmi bat capul cu altceva.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Și de ce nu ar trebui să încercăm?

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Din partea mea incearca, prietene, dar e imposibil, nu vei reusi niciodata.
Cand descoperi sa ma suni si pe mine.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

„Pune totul sub semnul întrebării, învață ceva, nu răspunde la nimic."
Euripide
Sincer prefer să nu am toate răspunsurile dar să mor împăcat cu ideea că mi-am pus întrebări, decât să trăiesc fără să îmi pun întrebări.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

"It is impossible, Kant argues, to extend knowledge to the supersensible realm"

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

"prefer să nu am toate răspunsurile"
Nu ai ce raspunsuri sa primesti intr-o viata de om, doar sa experimentezi
Iti dai cu DMT si MDMA si esti caput.

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

Eu cred ca doar ai incetat sa fi curios in legătură cu asta, oamenii deja ți-au oferit variante ale adevărului, într-o zi o sa il și confirmam.

| Steregoi a răspuns:

Huo huo. Dumnezeu nu e inventat ci descoperit. Dumnezeu exista. Tu crezi ca legile fizice sunt dintotdeauna? Legile fizice necesita existenta unui legiuitor precum Dumnezeu care nu are inceput. Legile fizice sunt aplicate si nu doar ca acestea exista. Legea fizica a entropiei a uniformizarii care contribuie la degradare nu ar fi permis formarea materiei fara un Dumnezeu. Exista un Dumnezeu independent de materie.

| Nilsson a răspuns:

Pe Dumnezeu nu L-a inventat nimeni si e raspunsul la celelalte intrebari.

| chuckmanson a răspuns:

1.Nimeni nu a inventat Universul.
2. Dumnezeu a fost inventat de oamenii care au scris Biblia. Și înainte de acest zeu, o mulțime de populații primitive au inventat zei diferiți. Și dorința oamenilor de a simți că au un scop, că cineva îi ajută și că îi așteaptă ceva după moarte i-au făcut să creeze o mulțime de religii.
3. Nimeni nu știe. Este posibil să nu fi existat nimic. Cel mai probabil nu exista timp. Și oricum, chiar dacă exista timp înainte de Big Bang, în aceea singularitate timpul nu ar fi avut niciun efect, deci în concluzie nu contează pentru noi ce a fost înainte de Big Bang. Este posibil ca Big Bang-ul să fie doar o transformare a ceva de dinainte. Dacă teoria Big Crunch și Big Bounce este adevărată, atunci probabil Universul va continua la nesfârșit printr-un ciclu de expansiune și contracție.
4. Posibil. Universul poate fi etern și să treacă prin diferite faze, sau poate fi un Univers ciclic, un Univers Ekpyrotic, un Univers fecund, care dă naștere altor Universuri prin găurile negre, un multivers care poate conține o infinitate de Universuri și multe alte posibilități care sunt probabil dincolo de imaginația noastră.
5. Prin procesul de abiogeneză și 3, 5 miliarde de ani de evoluție.

| gogu220 a răspuns:

Nu au reuşit ei mari şi luminaţi filozofi antici şi contemporani să răspundă la asemenea întrebare şi tu ai căşunat pe noi.
Întreabă şi tu de fete, filme, sau băieţi, actori şi cântăreţi.

| RedNightmare a răspuns:

Nu contează