| LoveForShania a întrebat:

Cine a trait cel mai mult pe Pamant si cati ani?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Matusalem e doar mentionat in Biblie, nu e nimic concret.

43 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Matusalem e un mit biblic, deci probabil sa nici nu fi existat.

| Kyky a răspuns:

O femeie din Kazakhstan si-a sarbatorit ziua de nastere vineri, iar familia sa sustine ca s-a doborat un record: femeia are 130 de ani.
Daca intr-adevar are 130 de ani, Dosova doboara actualul record al celui mai batran om documentat vreodata, detinut de frantuzoaica Jeanne Calment, care a murit la varsta de 122 de ani in 1997.

[Sursa: http://www.linkmania.ro/forums/lofiversion/index.php/t274902.html ]

Alte răspunsuri
| Kyky a răspuns:

Daca e pana acolo, uitati:
Methuselah or Metushélach (Hebrew: מְתוּשֶׁלַח / מְתוּשָׁלַח, Modern Mətušélaḥ / Mətušálaḥ Tiberian Məṯûšélaḥ / Məṯûšālaḥ; "Man of the dart/spear", or alternatively "when he dies/died, it shall be sent/has been sent") is the oldest person whose age is mentioned in the Hebrew Bible, given as 969 years. The name Methuselah has become a general symbol for any living creature of great age. [http://en.wikipedia.org/wiki/Matusalem ] --> Cititi.
Deci si prin urmare, Aminadab a avut dreptate. Exista si interpretari, se gasesc toate pe site. :)

| p0wer a răspuns:

Salut,
Daca iei in calcul si pe cei din Biblie, Matusalem a trait pana la 969, dar si Moise a trait in jur de aceeasi varsta.

Li Ching-Yuen, un barbat din China care a decedat in 1933, ar fi trait pana la fabuloasa varsta de 256 ani, timp in care si-a ingropat 23 de sotii si a avut 180 de urmasi.

Sursa ->http://www.descopera.ro/......256-de-ani

Ai aici un articol cu topul celor care au trait cel mai mult, atestati istoric http://www.recorduri.lovendal.ro/......-vreodata/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem. Vreo 900 de ani.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

969 de ani mai exact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem a trait doar 120 de ani!
Si intr-adevar Li Ching-Yuen a trait cel mai mult.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moise 900

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu traieste dintotdeauna.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai batran om pe pamant are 176 ani din Republica Moldova.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem a trait cel mai mult pe pamant alaturi de Iared, 962 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana draga iti raspund cu mare drag Matusalem si Iared au trait 962 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metusala a trait 969 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul care a avut 250.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moise a trait pe pamant 140 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca ar putea fi MATUSALEM 956 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul de 252 de ani.

| littlemixer a răspuns:

Conform arhivelor mai multor publicatii de prestigiu, printre care Time Magazine si New York Times, Li Ching-Yuen, un barbat din China care a decedat in 1933, ar fi trait pana la fabuloasa varsta de 256 ani, timp in care si-a ingropat 23 de sotii si a avut 180 de urmasi.

Despre prima parte a vietii lui Li Ching-Yuen se stiu extrem de putine lucruri. Este cert ca s-a nascut in provincia Sinchuan si ca prima suta de ani si-a petrecut-o vanzand leacuri traditionale chinezesti. Intr-un interviu realizat in 1927, barbatul a sustinut ca dieta sa s-a bazat in mare parte pe orez si pe vin si ca, inainte de a implini 100 de ani a devenit protejatul nobilului Wu Pei-fu, cu scopul de a-i oferi acestuia secretul unei vieti indelungate. Ulterior, dupa decesul protectorului sau a continuat sa vanda produse de medicina tradionala.

„Pastreaza o inima linistita, stai asezat ca o testoasa, mergi sprinten ca un porumbel si dormi ca un caine", a fost sfatul lui Li Ching-Yuen pentru cei care doresc sa atinga o viata indelungata.

Desi barbatul a pretins ca s-a nascut in 1736 si ca a trait 197 ani, decanul Universitatii Minkuo din 1930, Wu Ching-Chien, a sustinut ca a descoperit evidente ale faptului ca Li s-a nascut, de fapt, in 1677. De asemenea, in arhivele guvernului Chinei Imperiale exista documente care atesta faptul ca barbatul a fost felicitat oficial de catre autoritati atat pentru atingerea varstei de 150 de ani cat si pentru cea de 200 de ani. Este posibil insa ca o fiinta umana sa atinga o varsta atat de mare?

Alte răspunsuri
| albuleasa a răspuns:

Adam=930 ani(geneza 5:5)
Metusala=969 ani(geneza 5:27)

Alte răspunsuri