| RAY a întrebat:

Cine controleaza comportamentul animalelor daca ele nu sunt constiente de existenta lor? Sau un om care si-a pierdut abilitatea de a fi constient de ceea ce face, cine il controleaza?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Termenul corect este instinct. Animalul este programat să supraviețuiască. Constient sau nu,toti avem inradacinat in subconștient acest program vital.
Animalele sunt constiente,ba chiar mai constiente ca noi, pentru ca pot trai in prezent fara sa si faca atatea probleme pe care oricum nu le putem rezolva. Constiinta noastră constă în griji inutile, ca in rest, nu ajungem nicăieri conștientizand, ci doar trăind prezentul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Donsavas):

Cred că "mai conştiente decât noi".

31 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Crezi ca alegerile tale sunt facute constient? Ha! Devii constient de o alegere dupa ce creierul a facut-o. devil Sunt niste mecanisme doar, ala il atrage pe ala si il respinge pe ala. Nu exista liber arbitru, am mai zis. Pot sta zile intreagi sa imi reamintesc melodii si senzatii pornind de la o melodie. Ai spune ca imi aleg amintirile sigura, dar nu-i asa, cand ascult una, imi vine alta in mine, care imi aduce un sentiment, acel sentiment imi aminteste alta melodie, care imi aminteste un om, imaginea lui imi aminteste alta melodie, s-a.m.d. N-am ales nimic, desi pare ca da. Fix asa e tot timpul. "Alegi" sa mergi undeva sau nu in functie de ce informatii detii (trairi). De exemplu la mare nu iti place mirosul algelor; cand esti pus sa alegi intre mare si munte, alegi muntele. Alegerea n-a fost libera, ca marea se excludea din cauza acelui miros, ai fost constrans s-o refuzi, si-ai luat ce-a ramas. Cand cineva te raneste, o sa raspunzi in functie de cum percepi fapta lui si in functie de ce ai trait, sunt niste chestii care exista deja si pe care le folosesti cum ai invatat. Era azi dimineata pe DigiWorld sau Life despre jocurile video violente. Ziceau ca cei care joaca asa ceva devin toleranti fata de violenta din lumea reala, pentru ca sunt obisnuiti sa vada violenta, si ar fi violenti, ca asa invata sa raspunda provocarilor, dar de obicei sunt acasa jucandu-se.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Foarte bun raspuns, like

| LPCTSTR a răspuns:

Păi stai, 'omul mi-a pierdut mie abilitatea de a fi conșient' și etc?
Nu mă așteptam ca 's' să fie atât de aproape de 't' (sau pentru tastaturile calculatoarelor setate în limba română, ";" / ":" pentru a afișa "ș")... sau mă înșel eu și acolo trebuia să fie chiar "t" (în "om care ti-a pierdut")?
Zic și eu... nu că ai induce în eroare pe cineva.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Eu am tastatura in Engleza britanica

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Păi... am observat că ai folosit 's'-ul de 5 ori și nu l-ai pus o dată.
Plus regula sfântă: "Fiecare enunț începe cu literă mare", plus semne de punctuație și restul, dar nu despre asta discutam, ci dacă vorbești despre mine sau despre el în cazul persoanei care își pierde abilitatea N.
Și totuși, limba tastaturii se poate schimba foarte ușor, găsești tutoriale pe Youtube.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu am chef de asa ceva, nu vrei nu raspunde simplu

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Aş fi răspuns însă ai primit răspunsuri mult mai calitative decâl cel pe care eu ţi l-aş fi dat.

| SG1995 a răspuns:

Ele sunt constiente că există, dar acționează instinctiv nu rațional. Primul lucru pe care îl în înveți la psiho e că mamifere au viață psihică, adică într-un sens impropriu gândesc (nu la fel ca noi evident) ci în imagini sunete și mirosuri, la nivelul la care creierul lor prelucrează informația.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu. Un om betiv devine un pachet de materie controlat de Dumnezeu si de Diavol.

God. A drunk human becomes a bundle of matter controlled by God and by Devil.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu controleaza omul sau cum? Parca aveam liberul arbitru, de unde Dumnezeu si Diavol?

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Libertatea de alegere e 100%. Insa dupa ce o persoana alege o cale Dumnezeu il poate "impinge" pe acea cale aleasa de el. La fel poate face si Satan. Dumnezeu controleaza si intretine procesele vitale ale organismului si instinctul de supravietuire. Cand cineva decide sa se sinucida alegerea lui anuleaza intretinerea Lui si intretinerea instinctului de supravietuire de catre Dumnezeu.
Cu toate acestea libertatea de alegere este influentata de constiinta morala implementata de Dumnezeu in fiecare om. Aceasta constiinta a omului ii poate da respect de sine sau il poate condamna.

Freedom of choice is 100%. But after a person chooses a path God can "push" him on that way choiced by him. Satan does the same thing. God controls and sustains the vital processes of the body and the instinct of survival. When someone decides to commit suicide, his choice cancels His maintenance and the maintaining of survival instinct by God.
Nevertheless freedom of choice is influenced by the moral consciousness implemented by God in every human being. This consciousness of man can give him self-respect or condemnation.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

"Libertatea de alegere e 100%. Insa dupa ce o persoana alege o cale Dumnezeu il poate "impinge" "
Asta inseamna ca nu mai are liberul arbitru daca Dumniezo sau Satana il "impinge".
Daca il "impinge", inseamna ca s-a bagat in viata lui si i-a influentat unele alegeri sau unele intamplari, si inseamna ca nu mai e asa cum ai spus tu, pentru ca indiferent de alegere, liberul arbitru, e liberul arbitru.
Legat de "Cand cineva decide sa se sinucida alegerea lui anuleaza intretinerea Lui si intretinerea instinctului de supravietuire de catre Dumnezeu." ma indoiesc, daca vrei sa te arunci de pe bloc, cand urci la etaj daca atingi ceva fierbinte, o sa iei instant mana, este un proces de auto-aparare, are de aface cu instinctul de supravietuire.
Instictul de supravietuire, "sari de pe bloc sau nu" poate fi controlat tot de noi, noi(ma rog, nu chiar toti)putem decide cand sa ne punem capat vietii, daca avem motivatie, curaj, multa prostie, etc... Aia care sar au un anumit motiv, unul foarte grav care-i macina si o posibila problema la cap.

"Dumnezeu il poate "impinge" pe acea cale aleasa de el"
"Cu toate acestea libertatea de alegere este influentata de constiinta morala implementata de Dumnezeu in fiecare om"
Se contrazic reciproc.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

O persoana foarte determinata sa urmeze o cale aleasa de ea va urma acea cale pana va muri. Bilele intr-o urna loto sunt influentate de legi fizice. In cazul omului pe langa legile fizice exista instinctul de supravietuire, constiinta si procesele vitale impreuna cu sistemul nervos. Restul e libertate de alegere 100%. O cale urmata mult timp e greu sa fie parasita. Cei care aleg sa-l ignore pe Dumnezeu ajung in anumite situatii incat necredinta lor va fi tot mai accentuata pana la moarte. Cu cat cineva alege sa se ingroape in noroi cu atat sansele lui de a iesi la suprafata sunt mai mici. Intervin forte mari care preiau treptat controlul asupra tuturor oamenilor in functie de alegerile lor. De exemplu batrani care toata viata lor au urmat anumite idei e aproape imposibil ca ei sa-si schimbe ideile. Odata cu imbatranirea aceste forte sunt din ce in ce mai mari în timp ce puterea omului pentru schimbarea ideilor sale devine din ce în ce mai mică.

A very determined person to follow a path chosen by her will follow that path until she dies. The balls in a lottery drawing machine are influenced by physical laws. In the case of man in addition to physical laws, there is the instinct of survival, consciousness and vital processes together with the nervous system. The rest is freedom of choice 100%. A path followed for a long time is hard to be abandoned. Those who choose to ignore God end up in certain situations that their unbelief will be more and more accentuated until death. The more someone chooses to bury himself in the mud, the better its chances to get to the surface are smaller. There are intervening strong forces which gradually take control of all people according to their choices. For example, elders who all along their lifes have had some ideas it's almost impossible way to change their ideas. With the aging these forces becomes more and more big whereas the power of human for his ideas changing is getting more and more weak.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

" Intervin forte mari care preiau treptat controlul asupra tuturor oamenilor in functie de alegerile lor"
La ce te referi prin forte mari?

သငျသညျကြီးမားခြင်းဖြင့်ဘာကိုဆိုလိုပါသလဲ

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Forțele dimprejurul fiecărui om. Acestea sunt consecințele acțiunilor fiecărui om. Pe lângă acestea sunt forte de la Dumnezeu daca omul a făcut bine sau sunt forte de la Satan daca omul a făcut rău. Apocalipsa 22:11:"Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă." Ieșirea 14:17, 18:"Iată, Eu voi învârtoşa inima lui Faraon şi a tuturor Egiptenilor, ca să meargă pe urmele lor. Şi-Mi voi arăta slava Mea asupra lui Faraon şi asupra a toată oştirea lui, asupra carelor lui şi asupra călăreţilor lui. Şi vor cunoaşte toţi Egiptenii că Eu sunt Domnul, când Îmi voi arăta slava Mea asupra lui Faraon, asupra carelor lui şi asupra călăreţilor lui". Sunt forte puternice si in acelasi timp subtile adica se vad doar efectele acestor forte. Apocalipsa 16:14:"Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul." Mai intai cand un om e copil sau la inceputul vietii libertatea de alegere e 100% apoi in functie de ce alege sa faca in viata libertatea sa de alegere nu mai e 100% si este influentata de consecintele actiunilor lui. In sensul strict nu exista libertate de alegere 100%. Libertatea de alegere a unui copil este si ea influentata de mediul si imprejurarile in care s-a nascut. Libertatea de alegere a unui copil este 100% in sensul ca el poate imprima un curs rau sau bun vietii sale. Pe masura ce omul inainteaza in varsta e tot mai greu sa schimbe cursul vietii sale pe care si l-a imprimat prin libertate de alegere. Vorbim de libertate de alegere individuala si colectiva si de clasa. Oamenii bogati au ales de la inceputul lumii sa conduca pe cei saraci si astfel a aparut clasa politica. Cineva care alege sa se inscrie in politica viata lui se inscrie in lantul de evenimente al clasei politice din timpuri istorice si pana in prezent.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Pai da, logic ca la inceput poti sa o iei pe orice cale.
Cand ai plecat pe un anumit drum si vrei sa te perfectionezi, de exemplu ti-ai deschis o afacere cu branza de... taur, daca vrei sa ai succes, e normal ca numai poti alege ca in loc sa te ocupi de afacere, sa te duci sa sari cu parasuta... dar asta nu este o forta, se numeste consecinta, esti nevoit sa alegi pe baza lucrurilor care se intampla, ai niste obtiuni limitate.
Daca incercai acum 3 luni sa iti deschizi afacerea sa zicem, esuai, dar daca iti deschideai luna viitoare afacerea, reuseai.
Asta nu are de aface cu karma, forte satanice, divine, etc... priveste imaginea de ansamblu si vezi de ce nu ai reusit... poate ca in urma cu 3 luni a fost razboi in Danarmenca si au pus aia o bomba la cisterna cu lapte de taur, cisterna a plecat grabita, fara sa stie si cand a ajuns la fabrica cu lapte de taur, a aruncat-o in aer.
Iar tu fara sa stii asta, ai semnat nu stiu ce foaie cu o firma fantoma si ai pierdut banii.
Si de ce crezi ca ti-au dat aia de la firma teapa? Din cauza ca erau niste sarlatani si le era foame dupa bani, dar asta nu inseamna ca banul e ochiul dracului, banul a scos adevaratul caracter din ei la iveala, si ei nu ti-au dat teapa din cauza satanei, ti-au dat teapa pentru ca asa au fost crescuti sau au apucat-o pe o cale gresita inca de mici.
Si vina a cui este? A parintilor, si parintii de cine au fost educati? De bunicii alora de ti-au dat teapa si tot asa.

嗯,是的,逻辑首先可以以任何方式。
当你离开一定的方式和你想提高,例如,你已经打开了业务芝士蛋糕...公牛,如果你想获得成功,这是很自然的,你可以选择,而不是照顾生意去跳伞... 但这不是一种力量,叫做因此,你必须选择基于这种情况发生,有一些有限的选项的事情。
3个月前,如果你试图打开你的企业说,失败了,但如果你的生意会下月开,取得成功。
这无关果报,邪恶的力量,神圣的,等等...看看图片,看看你为什么不...也许三个月前是战争Danarmenca并把炸弹奶罐车公牛罐匆匆离开不知道,当他赶到奶公牛的工厂,把它扔到空中。
你不知道,你不知道被鬼公司签订什么表,你就赔钱。
为什么你认为你已经给公司刺穿?因为他们是骗子和他们对金钱的饥饿,但是,这并不意味着金钱是万恶,钱掏出她浮出水面的真实性格,他们没有,他们给骗了,因为撒旦,你给刺穿因为他们没有提出或抓住了错误的方式,因为他们年轻。
谁的错呢?家长和家长谁被教育?你的祖父母的阿洛拉给条子等。

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Si tot așa pana la apariția materiei si așa mai departe pana in trecutul infinit. Si eu am pățit ca orice om ca in urma alegerilor mele am ajuns in anumite momente când îmi era greu sa am controlul deplin asupra a ceea ce îmi pusesem in gând adică erau niste emoții atât de puternice încât îmi constrângea alegerile adică erau forte emoționale ce se opuneau voinței mele sau care dădeau curs propriilor alegeri insa intr-un mod accelerat. Astfel de forte nu sunt doar de la om ci sunt de la Dumnezeu sau de la Satan. Cum îți explici ca oamenii vor sa fie bine in lume si apar tot felul de piedici? De unde, din ce cauza? Aceste piedici sunt de la Satan si demonii lui care amesteca binele cu răul. Omul face să-i fie bine insa apar nenorociri ( o boala, pierderea locului de munca, eșec in afaceri, moartea cuiva tânăr si drag, etc. ) orchestrate de Satan si de oamenii pe care ii influențează si care se lăsa influențați de Satan si demonii lui.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Tu crezi ca dumnezeu l-ar lasa pe "Satan si demonii lui" sa se bage in viata oamenilor asa cum vrea el?
Spui ca apar tot felul de piedici? Nimic in universul asta nu este fix, totul este aleatoriu, daca arunci o moneda nu o sa stii niciodata 100% cand o sa-ti pice cap sau pajura ea este influentata de diferiti factori fizici.
Daca se intampla ceva tu spui ca s-a intamplat ceva bun sau rau, daca te poate ajuta pe viitor sau in momentul de fata spui ca e un lucru bun, sau viceversa, dar in realitate lucrul doar se intampla, nu trebuie sa ii adaugi insusiri subiective.
Legat de afaceri, esecul apare tot din vina noastra de cele mai multe ori, dar este si benefic, invatam din greseli.
Emotiile astea sunt o urma a evolutiei, avem in sange sa ne fie frica de lucruri noi si de necunoscut din cauza trecutului, dar acum din fericire sunt alte vremuri, acum avem o sansa sa ne indreptam.

你认为上帝会让撒旦和他的恶魔按照他的意愿进入人们的生活吗?
你说有各种各样的障碍?这个宇宙中没有东西是固定的,一切都是随机的,如果你抛硬币,当你挠头时,你将永远不会知道它是100%,它受到不同物理因素的影响。
如果发生了什么事情,你可以说一些好的或坏的事情发生,如果它可以在将来帮助你,或者现在你说这是一件好事,反之亦然,但事实上它恰好发生了,你不必添加主观属性。
关心生意,大多数时候失败也来自我们的错误,但也是有益的,我们从错误中吸取教训。
这些情绪是一个进化的痕迹,我们在血液中由于过去而害怕新的和未知的事物,但现在幸运的是还有其他时间,现在我们有机会前往。

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Nimic nu este aleatoriu. Electronul are o traiectorie optima. Curentul electric se propaga pe distanta cea mai scurta posibil spre pământ in caz de scurt circuit. Daca era aleatoriu ceva transmisiile de date ar fi fost imposibile prin aer sau prin fibra optica sau prin alt mediu de transmisie.

| Cinga29 a răspuns (pentru Steregoi):

De teoria mea ce zici?
Comportamentul animalelor, din perspectivă gnoseologică, rezidă în anumite tendințe intransingente de a imita specia umană cu toate atributele ei. De exemplu, o ființă umană mârâie în momentul în care vrea să dea impresia că poate bate pe oricine, deși realitatea stă altfel. Drept consecință a modelului imitațional, animalele preiau acest act al mârâirii și realizează acest fapt prin încleștarea organelor bucale(buzele), prin dezgolirea danturii și prin emiterea unui sunet specific - mârâitul - provenit din gâtlejul acestuia.

| Steregoi a răspuns (pentru Cinga29):

Daca e sincer omul poate cunoaste adevarul adica poate deduce logic si rational ca Dumnezeu exista sau cel putin poate exista sau este probabil ca exista.

| Superior a răspuns:

Ai auzit de termenul suflet sau energie spirituala?

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Superior):

Statutul de membru nu imi permite sa iti dau mesaj inapoi dar iti raspund aici. Atunci cand Domnul Isus a murit pe cruce El a platit datoria pcatelor tale in TOTALITATE, toate pacatele tale trecute, prezente, viitoare sunt anulate. Nu poti face un pacat pentru care dragostea lui Hristos sa nu fie de ajuns, El te iubeste atat de mult si in timp ce El era rastignit pe cruce se gandea la tine, i-a marturisit lui Dumnezeu tatal tot ce ai facut si pe foaia pacatelor tale scrie clar, ''Platit in totalitate de sangele fiului meu'' Dragostea Lui a facut totul posibil, in momentul in care crezi in El ca mantuitor personal, Numele tau este scris in cartea vietii mielului, Duhul sfant vine sa locuiasca in tine, ai la dispozitie puterea invierii lui Hristos, ai darurile Duhului sfant pe care le vei primi si Dumnezeu a incheiat un legamant cu tine si a promis ca va avea grija de tine pe tot parcursul vietii si ca ti-a rezervat un loc in cer, Odata matuit iadul nu mai exista pentru tine, nu mai poti ajunge acolo nici daca vrei, Chiar El a spus ''Nicidecum n-am sa te las, cu niciun chip nu te voi parasi'' El nu minte. Nu poti fugi de Dragostea lui, poti aduna tate pacatele facute de hitler si stalin si tot nu il poti face pe Dumnezeu sa te respinga, DAR, exista un punct in care omul alege deliberat sa intoarca spatele lui Dumnezeu, Daca omul alege in mod deliberat sa il alunge pe dumnezeu si pe hristos din viata lui, sa spuna ca nu mai doreste sa auda de el, sa ii intoarca spatele si sa plece, in secunda aceea Dumnezeu retrage toate barierele, toate protectiile sale, si omul este lasat in voia mintii lui blestemate, sa faca raul pe care toti stim sa il facem, dar daca este in tine cat de slaba dorinta sa te opresti si sa te gandesti la toate astea, nu ai ajuns in acest punct si poti fi mantuit, CHIAR ACUM daca ii vei spune lui Hristos sa te ierte si ii spui ca ai nevoie de el, poate nu crezi ca ai nevoie de el in viata asta, dar te asigur dragul meu prieten, pe patul mortii vei sti ca ai nevoie de el, dar va fi prea tarziu, odata plecat din aceasta lume, nu mai exista iertare, omul deja a ales.

| Darkmagic a răspuns:

Si Ray loveste din nou! big grin
Cand o sa incetezi sa semaforizezi erori?
Singurul termen corect din "semafor", este "instinctul", dar nu indeajuns.
In rest...
Animalele nu sunt doar instinctuale, pot si invata, capata experienta, iar timpul il percep altfel decat noi, dar in niciun caz NU "traiesc in prezent".
Daca s-ar intampla asta, nu ar mai inmagazina rezerve de hrana pentru viitor, nu ar mai acumula straturi de grasimi pentru VIITORUL anotimp rece, nu si-ar programa nasterea progeniturilor intr-o perioada VIITOARE calda sau bogata in hrana, nu si-ar ascunde hrana pentru MAI TARZIU, nu ar migra, stiind ca intr-un anumit Loc si Timp, vremea le e prielnica, nu ar reactiona la eclipsele de soare, stiind ca este un "intuneric" diferit fata de ce stiu ele despre alternanta temporala zi/noapte, etc, ETC!

Ne maturizam si noi anul asta, sau ramane asa: "animalele traiesc numai in prezent si nu au griji"...decat porcoiul de griji de mai sus...si inca o suta, pe care nu le mai amintesc!
Tu rationezi perfect, si am eu ceva cu tine, este? laughing
"Instinctul", si "nu au griji", a?
De stres in randul animalelor s-a auzit pe aici?
Unele chiar mor, din cauza de stres, iar stresul este printre altele O GRIJA Ray!
Ray, Ray... big grin

Ca sa-ti raspund la a doua parte a intrebarii geniale, "un om care si-a pierdut abilitatea de a fi constient de ceea ce face" este controlat de ALTE procese psihice, diferite de ceea ce numim normalitate, NU este niciodata inconstient total fata de sine, caci ar ramane inert.

| JusTPauL a răspuns:

Cine sa-l controleze decat cei din jurul lui. Care cum are nevoie il foloseste, ii fura energia.

| Anon31241212 a răspuns:

Comportamentul animalelor este controlat de instinct. Animalul nu are ratiune, insa are instinct. Ceea ce ii dicteaza instinctul aia va face. El nu e capabil sa isi dea seama spre exemplu cand un om vrea sa il atace sau nu. Fie instinctul ii spune sa se aproprie de el, fie sa il muste, etc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anon31241212):

Si tu iti dai seama cand cineva vrea sa te atace sau nu pana nu il vezi ca te ataca?

| Edmonds2342 a răspuns:

Instinctul

| Cinga29 a răspuns:

Comportamentul animalelor, din perspectivă gnoseologică, rezidă în anumite tendențe intransingente de a imita specia umană cu toate atributele ei. De exemplu, o ființă umană mârâie în momentul în care vrea să dea impresia că poate bate pe oricine, deși realitatea stă altfel. Drept consecință a modelului imitațional, animalele preiau acest act al mârâirii și realizează acest fapt prin încleștarea organelor bucale(buzele), prin dezgolirea danturii și prin emiterea unui sunet specific - mârâitul - provenit din gâtlejul acestuia.