| ronaldo12306 a întrebat:

Cine crede că va urma în viitorul apropiat l mini-era glaciara? (din 2030)

Răspuns Câştigător
| N0H4CK a răspuns:

Frigul intens tot de încălzirea globală e provocat. E un joc cantradictoriu de cuvinte, dar are logica.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am supravietuit in trecut, o sa supravietuim si acum
Dar temperaturile de +2, 3 grade in mijlocul iernii is normale?, acu trebuia sa fie -10 grade permanent ZIUA, noaptea -20 C

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e decembrie! Frig! -15 grade! rolling on the floor

În prezent aici plouă...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Imagineaza-ti ca exista o localitate in Rusia/Siberia unde temperatura MEDIE iarna este de -50 C

https://www.youtube.com/watch?v=aav24pxczMs
la 2:30 incepe despre orasul respectiv

https://www.accuweather.com/en/ru/oymyakon/571464/weather-forecast/571464

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu asta, dar ma refeream aici, în România. Ce, în ultimii 7-8 ani a plouat înainte te de crăciun? Ca eu când eram mica nu știam cum sa merg printre troiene la școală...
nu vreau să-mi imaginez ce o sa se întâmple cu aia dacă se încălzește clima și temperatura ajunge în nopțile de iarna constantă la -20 grade... chestia e ca aia nici vara nu au prea mare căldură.

| Rapunzezel a răspuns:

Pai parca ne ameninta incalzirea globala...

| Catrice a răspuns (pentru Rapunzezel):

Mă, o sa fie asa (știu eu din surse sigure, de la guvernul SUA și FBI, dar mai ales de la NASA):
- vara o sa fie încălzire globala (6 luni)
- iarna o sa fie era glaciara (6 luni)

| doctorandus a răspuns (pentru Catrice):

In primul rand nu cred ca are de a face cu 2030. Poate cu anul 7000 sau 12000.

In al doilea rand, exista niste cicluri ale miscarilor Pamantului functie de Soare prin care se pot calcula perioadele glaciare.

In al treilea rand, incalzirea globala va fi probabil de 2-3 grade Celsius. Suficient cat sa creeze mari probleme in Africa. Oamenii se tem sa nu ajungem ca pe Venus, dar efectul de sera antropogenic e cam anemic pentru asta.

In al patrulea rand, peste multe milioane de ani continentele se vor reuni, ceea ce va produce intr-adevar o clima extrema.

| N0H4CK a răspuns (pentru Rapunzezel):

Frigul intens tot de încălzirea globală e provocat. E un joc cantradictoriu de cuvinte, dar are logica.