| RAY a întrebat:

Cine cunoaste ce inseamna teoria evolutiei si are habar de stiinta sa imi raspunda
selectia sexuala oare s-a schimbat in cursul evolutiei umane? ma refer la femei oare ele au alte alegeri ca stramoasele lor de acum o suta de mii de anii? valabil si la barbati?

nu raspundeti aiurea

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Perceptia creaza frumosul si uratul, asa ca da.

24 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Logic ca s-au schimbat. Cred ca am mai zis pe aici. Conform unor studii, femeile din Europa sunt atrase de barbatii ingrijiti, pe cand cele din Africa de cei puternici fizic. N-au explicat, dar presupun ca explicatia e ca in Europa femeile, fiind educate, sunt constiente ca adevaratul pericol e microscopic, igiena insemnand siguranta. Agresivitatea e un defect, desi ea e specifica masculinitatii, de asta barbatii sunt tot mai feminini.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

In sf cineva care are habar, ce parere ai despre faptul ca ciclul influenteaza ceea ce prefera femeile? https://www.youtube.com/watch?v=OXQwtTOnLvg&t=289s

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ted. Nu ma uit, ca multe clipuri sunt troglodite, adica idei troglodite spuse de trogloditi, dar da, ciclul menstrual influenteaza comportamentul femeilor, asta nu inseamna ca desi are iubit, cand e la ovulatie iubeste pe altcineva, apoi revine la iubit. Ii atrage atentia, poate, si conteaza mult in ce faza a relatiei e.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Clar nu, iubirea nu dispare la ovulatie, atractia fizica insa poate sa difere la femeile care nu sunt intr o relatie, cand crezi tu ca a aparut iubirea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Iubirea e o inventie. devil E atractie fizica si nevoie de siguranta. A aparut cand a fost folositoare, cand doi parinti protejau puii mai bine decat unu; el a ajuns la maturitate si a copiat comportamentul parintilor, lucru ajuns in timp o regula.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Dar de ce din iubire uni isi sacrifica viata?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca doare, si nu exista medicament pentru acea durere. Doare pentru ca in trecut sansele sa iti dai genele mai departe erau mici, daca prindeai doua perioade de reproducere era "noroc". Daca nu te durea, nu iti dadeai silinta, asa cum daca nu te-ar durea cand arzi, ai arde pana te-ai face scrum. Te doare? Te aperi. In cazul iubirii respingerea doare, de ea te aperi cautand apropierea.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Sincer acum ce crezi ca e mai important in ceea ce te priveste aspectul fizic sau personalitatea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Depinde de om, care ce a trait.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Consideri ca aspectul fizic conteaza cel mai mult?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Perceptia creaza frumosul si uratul, asa ca da.

| JackR a răspuns:

Modul de alegere s-a schimbat.

Acum mii de ani, femeile alegeau instinctiv barbati care posedau material genetic necesar producerii de urmasi sanatosi (la fel cum fac animalele). In zilele noastre, in cele mai multe cazuri, modul de alegere este cel rational, in defavoarea instinctelor.

Barbatii sunt mai simpli: are picioare lungi, sani "tantosi", nu curg suncile de pe ea si spune "da", este OK. Singurul lucru diferit fata de acum mii de ani este "scula" folosita in atragerea femeilor. Pe vremea aceea, erau favorizati cei cu bata mai lunga si mai groasa, acum cei cu masina mai fitoasa.

| RAY explică (pentru JackR):

Chiar crezi asta? studiile spun altceva, femeile prefera la ciclu masculi alfa iar la menstra barbati feminizati, cuminti de casa

| JackR a răspuns (pentru RAY):

"la ciclu" si "menstra" sunt acelasi lucru. Ce voiaia sa spui de fapt?

| RAY explică (pentru JackR):

Pardon ovulatie

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Ah, asta este altceva!
Deci se pare ca instinctele inca functioneaza: la ovulatie, masculi alfa = urmasi sanatosi.

| RAY explică (pentru JackR):

Apropo banii nu determina atractie fizica si una rationala, femeile trebuie sa aleaga sa stau cu unu bogat dar nu ma atrage sau unu care ma atrage, ele fiind emotionale aleg inca partea sa ma atraga asta e important, in fapt se stie ca in tariile bogate femeile pun accent mai mult pe banii decat pe atractie fizica

| JackR a răspuns (pentru RAY):

Poate ca sunt eu prea radical, dar in esenta, daca vorbim de relatii pe termen lung, alegerea este rationala: femeile prefera comfortul dat de un barbat potent financiar, in defavoarea masculilor alfa, potenti si atat. Daca ne referim strict la "one night stand", atunci instinctele inca predomina.

| RAY explică (pentru JackR):

Dar majoritatea care avem o relatie nu suntem bogati, desi de ce nu doar cativa au iubita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte barbatul ii dadea una in cap si o lua acasa, la fel era si cazul femei, acum trebuie sa te plangi ca e in relatie, sau iti place de cineva de pe strada si nu stii cum sa faci sa fiti impreuna, etc. Inainte doar ii dadeai in cap si o/îl luai acasa si faceati nebuniihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de unde sã sti, dar era foarte ciudat Oricum cel putin in evul mediu era plin de homosexualitate, pedofilie(pederastie), incest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca s-a schimbat.
Ti-au cam detaliat ceilalti deja.
Chestia e ca fiecare "selectie" difera pe categorie de varsta.
Aia tineri se aleg dupa ochi frumosi, aia dupa 30 de ani deja se mai uratesc, asa ca nah, devin alte criterii mai importante.

| IIIshaneIII a răspuns:

Vorbesti prea complicat.
Daca intrebi daca inainte erau lesbiene si gay, probabil ca da

| Gomez_D_Mario_1992 a răspuns:

"Teoria" evoluției nu există! Este una dintre cele mai mari bazaconii ale "științei". Există diversitate în cadrul aceleași specii, este adevărat, dar trecerea de la o anumită specie la o alta distinctă NU EXISTĂ!
"Teoria" evoluționistă este o încercare disperată de a înlătura credința în Dumnezeu.
Nu există nici măcar o dovadă concretă care să susțină această minciună pseudoștiințifică!
În spatele Creației se află enorm de multă informație, iar informația nu poate să apară decât prin intermediul unei Conștiințe. Această Conștiință fiind Dumnezeu Cel în Treime!
Cine dorește să îi dovedesc că evolutionismul nu este știință, să îmi scrie pe e-mail Dumitru.marius.valentin11@gmail.com

O zi excelentă!

| RAY explică (pentru Gomez_D_Mario_1992):

Cate tampeni ai putut sa scrii