| Mihaela_Miha_1998_bIHQ a întrebat:

Cine este cu adevărat Lucifer?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tu

| noktambul a răspuns:

Ion Iliescu happy

| johnnny123 a răspuns:

Trebuie neapărat să fie cineva "cu adevărat"?
Nu poate să fie doar un personaj imaginar, un simbol al răului?

Cine sunt cu adevărat Thor, Afrodita, Osiris, Cupidon, Moș Crăciun, Sauron, Vader?

| SG1995 a răspuns:

In mitologia ebraica, e Samael, inger al morti.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Lucifer a fost unul din ingerii lui Dumnezeu, era mai special pentru ca era foarte frumos si avea atribute nemaipomenite, insa din cauza mandriei lui s-a razvratit si a vrut sa ii ia locul lui Dumnezeu. El este unul din " ingerii cazuti " alaturi de ceilalti ingeri care i s-au alaturat lui. El este viclean si sursa tuturor relelor de pe pamant. El a ispitit-o pe Eva cu marul, din cauza asta Adam si Eva au fost izgoniti pe pamant, iar ca pedeapsa noi oamenii am fost facuti ca organismul nostru sa se degradeze si sa murim. Daca Adam si Eva nu ar fi pacatuit noi oamenii nu am muri si nu am avea parte de toate relele care se intampla. Lucifer a fost un inger intelept, inteligent si foarte frumos, dar a ajuns " stapan al intunericului ". Numele " Lucifer " inseamna lumina sau ceva asemanator...

| EraserHead a răspuns:

E numele ingerului ce s-a razvratit inportiva lui Dumnezeu. Adica Diavolul/Satan/Balaurul/Sarpele cel vechi care a ispitit-o pe Eva. happy

| RAY a răspuns (pentru EraserHead):

Sarpele nu-i satana, citeste biblia din nou