| RAY a întrebat:

Cine este pasionat de psihologie sa raspunda,va rog

o persoana care din cauza multor dezamagiri generalizeaza si afirma multe, in ce categorie e? http://www.e-psiho.ro/articole/mecanismele-de-aparare-eu lui apropo dependenta emotionala care ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu mai stiu cum se numeste dar nu e pe lista. E gen aceiasi situatie ca acel coleg care desi tot timpul invata cand iese de la test zice ca a facut de un 6 dar in final ia 9 sau 10. Persoana de care zici tu generalizeaza ca absolut orice va avea un final negativ ca in cazul inc are chair se intampla asta sa aiba cartea cu "ti-am zis eu".

Cat despre dependenta, e poate fi invatata daca persoana respectiva nu a beneficiat niciodata de autonomie insa poate ajunge si la patologie. Gasesti destule informatii pe net despe tulburarea dependenta de personalitate pe net.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Mi-a spus o fata, dar numai gasesc raspunsul ei, frica de dezamagiri, dar nu se numeste asa in mod stiintific, misogismul este tot un mecanism de protectie si mgtow, feminismul, cred ca si rasismul o frica

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Cred ca se numea anticiparea esecului dar nu-s sigur, imi amintesc doar exemplul.