| Duhovnicul a întrebat:

Cine imi explica teoria campului cuantic ( Quantum Field Theory ) mai pe intelesul meu? M-am uitat peste diagramele lui Richard Feynman, dar n-am prea priceput mare lucru.
Stiu ca are legatura cu faptul ca particulele subatomice fac un fel de schimb de energie, atunci cand interactioneaza intre ele...
Cum, mai exact? thinking

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Interactioneaza prin intermediul particulelor virtuale. Fiecare forta are asociata o anumita particula. Forta electromagnetica are fotonul,cea tare are gluonii, iar cea slaba are trei particule asociate,bosonii W+,W- si Z.
Aceste particule poarta numele de bossoni gauge.

Forta electromagnetica are loc intre particulele ce poseda sarcina electrica, electroni si protoni, ei interactioneaza prin intermediul fotonilor (Bosoni gauge asociati ei) Prin urmare, in cuantica, campul electromagnetic este unul corpuscular, format din bosoni gauge, numiti si fotoni.

Interactiunea tare, are loc intre quarcuri prin intermediul bosonului gauge numit gluon. Spre deosebire de forta electromagnetica, in momentul in care doua quarcuri interactioneaza ei isi schimba sarcina slaba, unul cu celalalt.
Etc.
E mult de scris.

| a3e6u9 a răspuns:

Există mai multe teorii cuantice. Singura forță care nu are o teorie cuantică e forța gravitațională.

Feynman a venit cu "quantum field theory" ca să încerce să arate cum ar trebui să arate o teorie cuantică.

Electrodinamica cuantică e un exemplu bun. Înainte de ea, fizicienii vorbeau de câmpuri electromagnetice, dar nu explicau cum funcționează câmpurile astea. Feynman a explicat cum funcționează, prin intermediul radiației electromagnetice (fotoni).

Practic, forța electromagnetică funcționează prin schimb de fotoni, deseori fotoni virtuali.

Orice teorie cuantică va explica forțele prin intermediul unor particule, de asta se vorbește despre gravitoni, fiincă o teorie gravitațională cuantică va conține gravitoni ca mijloc de interacțiune.

Forța nucleară tare e explicată prin intermediul quarcurilor și gluonilor.

| Duhovnicul explică (pentru a3e6u9):

Deci, cand vorbim de diferite forte, vorbim de aceleasi particule, presupun, nu? thinking

| a3e6u9 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Există 4 forțe: gravitațională, electromagnetică, nucleară tare și nucleară slabă. Forța electromagnetică a fost unită cu forța nucleară slabă, deci se poate spune că există 3 forțe de fapt.

Fiecare forță interacționează prin particule diferite, deci nu înțeleg întrebarea ta.

| Duhovnicul explică (pentru a3e6u9):

Fortele alea sunt inter-dependente, adica au legatura una cu alta?

| Duhovnicul explică (pentru Duhovnicul):

Sa zicem ca universul e creat din aceleasi particule : protoni, neutroni, electroni, quarci, fotoni etc.
Vrei sa spui ca fiecarei forte ii corespund doar anumite particule?

| a3e6u9 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Da, evident că au legătură una cu alta. Fizicienii ar vrea să aibă o teorie unificatoare a fizicii, care să explice toate forțele printr-un singur set de principii.

| Duhovnicul explică (pentru a3e6u9):

Pai, presupun ca LHC ne va oferi mai multe explicatii.

| Inferno a răspuns (pentru Duhovnicul):

"Deci, cand vorbim de diferite forte, vorbim de aceleasi particule?"
Nu, de particule diferite, bosoni Gauge diferiti, fotoni, gluoni, gravitoni, si bosonii W+, W- si Z0.

| Inferno a răspuns (pentru Duhovnicul):

"Fortele alea sunt inter-dependente?"
Stim sigur ca doua dintre ele sunt asa, cat despre celelalte, intreaga fizica incearca sa le uneasca.

| Inferno a răspuns (pentru Duhovnicul):

"Vrei sa spui ca fiecarei forte ii corespund doar anumite particule?'
Corect, fiecare forta are asociata exact un singur bosson gauge.