| AvalohAlyn a întrebat:

Cine sunt si ce sunt Illuminati??

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sunt cei care controleaza masele. Sunt raspanditi in toate domeniile de activitate, dar cei mai puternici sunt pe partea de religie si biserica. Ti-as spune mai multe dar mai vreau sa traiesc.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Iluminatii adevarati au disparut de secole. Mai sunt niste grupuri de milogi care se dau drept iluminati.

| Frank51 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu si nu ma intereseaza, dar ce stiu din surse sigure e ca mai exista printre noi.

| Superior a răspuns:

Illuminati sunt elitele care conduc din umbra. I-as considera grup masonic.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatABeautifulDay a răspuns:

In loc sa pui intrebarea puteai chiar tu sa cauti raspunsul.

Illuminati se referă la mai multe grupuri și mișcări, atât istorice cât și moderne, atât reale cât și fictive.

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci anti-regalitate) și pro-feminiști, recrutați din loji masonice germane, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvernul bavarez, pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa