supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Colectionarii de fluturi unde ii vaneaza? Exista vreo harta cu ce specii de fluturi exista si in ce zone ale Romaniei se afla? Eu la mine in oras pana acum vazut doar fluturi albi si uneori negri cu cateva buline.

Si insectarul din ce se contruieste?

Răspuns Câştigător
| SporeBox a răspuns:

Ok. Daca vrei sa faci asa ceva nu ai decat. Oricum degeaba incercam sa ne convingem unul pe altul ca nu o sa reusim niciodata. Daca astepti un raspuns de la mine asta e: du-te pe camp si incearca-ti norocul. Se gasesc diferite specii de fluturi. Dar nu cred ca s-a ajuns asa departe incat sa fie oameni care alearga dupa fluturi, ii impaiaza si ii pun la muzee desi nici nu m-am interesat pentru ca nu ma preocupa fluturii. Pana acum am vazut numai carti cu poze cu ei. Dar ar fi o idee buna si asta. Cum ai zis tu: traiesc doar o zi si apoi mor. Decat sa te chinui sa ii prinzi si sa te bucuri de ei doar o zi mai bine incearca sa le faci poze cat mai frumoase si poti sa te bucuri de ele toata viata daca nu mi se pare ca exista si moduri de a-i face sa nu putrezeasca pe care le poti face acasa si daca iti iese poti sa faci o carticica cu ei si sa scrii sub ei specia si cate ceva despre ei. Daca nu ma insel poti sa gasesti pe internet zona din care provin anumite specii (din nou nu sunt sigur pentru ca nu ma preocupa asa ceva). E o ocupatie draguta prinsul de fluturi numai ca daca eu alerg dupa ei le dau drumul dupa ce ii prind.

24 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu am inteles niciodata pasiunea asta, lasa-i sa traiasca în pace Supica
Sa isi urmeze cursul natural al vietii

| supadeceapa explică (pentru SilentRain):

Traiesc doar o zi, Ploicica, si apoi mor si e pacat de ei ca sunt frumosi

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Un fluture traieste doar o zi?

| SilentRain a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce trist sad au doar o zi de trăiți și atunci sunt vanati

| supadeceapa explică (pentru RAY):

Depinde de specie, unii traiesc doar cateva ore, unii o zi, unii o saptamana, maxim 2-3 saptamani, n-am auzit de niciunul sa traiasca mai mult de atat

| supadeceapa explică (pentru SilentRain):

Au timp sa zboare putin si sa se imperecheze, nu-i bai sad

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Si la mine in baie mai intrau cate unul mare dar le lasam in pace, nu stiam ca traiesc asa putin

| supadeceapa explică (pentru RAY):

Pai ciclul lor de viata are 4 faze, cand ajunge fluture e deja adult sad

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Am inteles, deci eu sunt ca un fluture pentru fete

| supadeceapa explică (pentru RAY):

Vezi sa nu-ti iei o plasa-n cap

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Esti la cumparaturi acum?

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu cand eram mic ii prindeam cu paleta de tenis, ii bagam in o cutie si apoi cand o deschideam incepeau sa zboare...aia care nu erau morti.
La omizi le dadeam foc cu benzina, mna, eram copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluturii vorbesc intre ei si gen vanatorul ia un fluture oarecare la tortura pana-i spune unde locuieste specia X. Insectarul se face din lemn.

| SporeBox a răspuns:

Dar ce treaba ai cu ei? Tie ti-ar placea sa te prinda cineva intr-o sticla si sa te tina acolo torturat? Daca iti plac fluturii umple-ti camera de postere cu ei ca pana la urma au si ei dreptul la viata.

| SporeBox a răspuns:

Sunt baiat si nu sunt vegan. Spun asta deoarece nu te ajuta cu nimic sa prinzi fluturii. Daca omori animale le omori ca sa le mananci si nu cred ca tu mananci fluturi plus ca animalele le omori direct nu le tii sa se sufoce intr-o sticla si sa moara incet si torturate.

| supadeceapa explică (pentru SporeBox):

Du-te savureaza o bucata de cadavru care a murit torturat intr-o fabrica si nu imi spune mie cie sa fac

p.s. fluturii nu simt durerea

| SporeBox a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu am spus sa mananci asa ceva. Dar ce conteaza daca ei nu simt durerea. Nu le dai in cap, ii sufoci. Si chiar daca nu simt durerea asta inseamna ca trebuie sa ii omori? Exista o boala care te face sa nu simti durerea. Daca tu te-ai imbolnavi de asa ceva crezi ca ar fi corect sa alerge lumea dupa tine sa te omoare? Oricum, faci ce vrei. Eu doar ti-am explicat. Acum depinde de tine ce faci.

| supadeceapa explică (pentru SporeBox):

Intrebarea mea nu era: ce parere aveti despre pasiunea mea de a sufoca fluturi.

Fac ce vreau, lol.

| supadeceapa explică (pentru SporeBox):

Si daca imi tii teorii din astea in timp ce mananci animale si omori muste si tantari cu papucul, esti un ipocrit.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru supadeceapa):

"omori muste si tantari cu papucul" laughing)) i-ai zis-o.

| SporeBox a răspuns:

Eu am spus parerea mea despre pasiunea de prins fluturi. Normal ca o sa faci ce vrei dar atata timp cat eu nu te-am jignit si tu incepi sa ma jignesti nu cred ca este normal. Si logic ca omor muste si tantari. Mustele fac viermi pe mancarea ta, tantarii transmit boli si iti fac bube care sunt foarte iritante dar bietul ala fluturas ce iti face?

| supadeceapa explică (pentru SporeBox):

Nu te-am jignit, esti ipocrit, mustele si tantarii au si ele sufleți, ii doare, mai ales ca ii plesnesti ca un descreierat, ai mei macar mor in siguranta, intr-un borcan cu floricele, nu inconjurat de pradatori.

Bietul fluturas traieste o zi si apoi moare si cade pe pamant, unde se descompune si e uitat pentru totdeauna.

Fluturasii mei imi multumesc ca ii pastrez amintire si ii fac tablouaș.

Din nou, nu ti-am cerut parerea. Te astept la muzeul meu peste 10 ani sa imi admiri munca

| SporeBox a răspuns (pentru supadeceapa):

Ok. Daca vrei sa faci asa ceva nu ai decat. Oricum degeaba incercam sa ne convingem unul pe altul ca nu o sa reusim niciodata. Daca astepti un raspuns de la mine asta e: du-te pe camp si incearca-ti norocul. Se gasesc diferite specii de fluturi. Dar nu cred ca s-a ajuns asa departe incat sa fie oameni care alearga dupa fluturi, ii impaiaza si ii pun la muzee desi nici nu m-am interesat pentru ca nu ma preocupa fluturii. Pana acum am vazut numai carti cu poze cu ei. Dar ar fi o idee buna si asta. Cum ai zis tu: traiesc doar o zi si apoi mor. Decat sa te chinui sa ii prinzi si sa te bucuri de ei doar o zi mai bine incearca sa le faci poze cat mai frumoase si poti sa te bucuri de ele toata viata daca nu mi se pare ca exista si moduri de a-i face sa nu putrezeasca pe care le poti face acasa si daca iti iese poti sa faci o carticica cu ei si sa scrii sub ei specia si cate ceva despre ei. Daca nu ma insel poti sa gasesti pe internet zona din care provin anumite specii (din nou nu sunt sigur pentru ca nu ma preocupa asa ceva). E o ocupatie draguta prinsul de fluturi numai ca daca eu alerg dupa ei le dau drumul dupa ce ii prind.

| patrik986 a răspuns:

Exista carti unde arata fiecare specie in ce zona stau fluturii sau unde migreaza etc