| Steregoi a întrebat:

Conform ateismului omul este doar o structura chimica in care au loc reactii chimice intre compusi chimici. Ce puteti spune?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica conform ateismului? laughing Conform stiintei, asta e lumea, asta e realitatea, din asta suntem facuti, totul e matematica, fizica, biologie si chimie indiferent ca alegi sau nu sa crezi in Dumnezeu.
Voi crestinii din ce sunteti facuti, bezele si praf de unicorn?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt,fizica,in special fizica cuantica duce la ideea de creator.
Neruostiinta are un rationament, si anume ca creierul pare sa perceapa constiinta, nu sa o creeze.
Din punct de vedere biologic, corpul uman, si orice vietate, e ceva ce nu ar avea sens sa existe astazi (ma refer la aparitia primului individ si a primei specii).

| Romanul86 a răspuns:

Omul mai are și curent electric, inteligență, și viață.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Vorbim de reactii chimice inlantuite. Am putea vorbi de o conlucrare intre diferiti compusi chimici si nu doar de un banal ADN care ar coordona aceste reactii chimice. Am putea spune ca ADN e softwareul. Softwareul e de fapt un hardware configurat adica o aranjare a bitilor de memorie intr-o memorie hardware. Curentul electric e compus din electroni mobili oarecum la fel ca in cazul reactiilor chimice doar ca in cazul curentului electric sensul de deplasare al electronilor e canalizat pe un circuit in timp ce in cazul reactiilor chimice sensul de deplasare al electronilor este intre atomi si este foarte variabil adica alternativ. Am putea vorbi de mai multe protocoale de comunicatie intre compusii chimici complecsi care sunt de fapt proteine pana la celule care sunt formate din proteine. Problema este ca toate acestea provin dintr-o celula ou dupa fecundare. Ca o paranteza "singularitatea" ( marele ghemotoc ) big bang ( mugurii de materie ) a provenit dintr-o "fecundare" sau fuziune a unor energii preexistente.
De fapt nu vorbim de o evolutie ci de o formare din ceva mai mic in ceva mai mare si aceasta formare are loc prin absorbtie si acumulare de energie din exterior. In cazul formarii materiei vorbim de acumularea si concentrarea energiei vidului care e de fapt domeniul imaterial sau spiritual. Putem vorbi de o conlucrare intre formele de energie externe si compusii chimici care se diferentiaza in timpul formarii noului organism. Vorbim de un intreg sistem care formeaza un tot pana dincolo de marginile universului. Este logic si intuitiv sa vorbim de o forta coordonatoare a intregului sistem si nu doar de un ADN cand vorbim de conlucrarea si reactiile chimice intre compusii chimici. Nu putem vorbi de un ADN al universului care coordoneaza prin structura sa tot ce se intampla. Energiile preexistente ale materiei nu au avut un ADN care nu are inceput iar acest ADN e insasi esenta lui Dumnezeu sau el ca persoana. Legile fizice nu existau inainte de materie. Materia nu e dintotdeauna. Materia provine din ceva imaterial etern si fara inceput.
De aici deducem ca organismul nu e format doar din compusi chimici, purtatori de sarcini electrice ci si dintr-o forma de energie bruta ce poarta semnatura energiilor preexistente imateriale din care provine materia. Imateria e formata din nivele de energie intre zero si constanta Planck.

De fapt evolutia are loc de la formarea celulei ou pana la stadiul de adult si nu pe parcursul a miliarde de ani. rolling on the floor

| Romanul86 a răspuns (pentru Steregoi):

În om mai există instinct, metabolism și reacțiile organice și anorganice.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Corectez: Energiile preexistente ale materiei AU avut un ADN ( o aranjare ordonata ) care nu are inceput iar acest ADN e insasi esenta lui Dumnezeu sau el ca persoana.

Ce mai conteaza ca e organic sau anorganic? Carbonul nu e altceva decat un atom de hidrogen cu mai multi protoni si neutroni si electroni.

Multi necredinciosi spun despre materie ca "nu trebuie neaparat sa existe o cauza sau un motiv pentru care materia este asa cum este ci pur si simplu este asa cum este." Insa ei omit ca compusii chimici ai materiei nu doar sunt aranjati sau doar exista intr-o anumita ordine ci conlucreaza. Chiar daca ei se refera la legile fizice care "nu ar trebui neaparat sa aiba o cauza si ca pur si simplu asa sunt ele" de fapt legile fizice conlucratoare nu puteau apare decat din ceva ordonat si care are un scop spre care conlucreaza. Ceva impersonal nu poate aduce in existenta legi fizice sau materiale care sa conlucreze spre indeplinirea unui scop.

Din insusi faptul ca putem observa ca toate evenimentele se indreapta intr-o singura directie adica spre viitor si niciodata spre trecut putem deduce ca toate evenimentele sunt rezultatul scopului unei inteligente superioare materiei si care a creat materia. Daca nu ar fi existat un scop atunci evenimentele nu s-ar fi desfasurat doar intr-o singura directie spre viitor ci si spre trecut.

| Romanul86 a răspuns:

Interesant.