| noreligion a întrebat:

Conform bibliei, protoparintii(Adam si Eva), pe cand se aflau in gradina edenului, au incalcat juramantul facut lui Dumnezeu si au mancat din marul cunoasterii. Dumnezeu spunandu-le ca daca vor manca din acel pom vor muri, adevarul a fost cu totul si cu totul altul. Oare Dumnezeu are nevoie sa minta pentru a-si impune dorintele, el fiind omnipotent?
Geneza 2:16-17

16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă şi a zis: "Din toţi pomii din rai poţi să mănânci,
17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

De cealalta parte il avem pe satan care stia adevarul si nu a dorit sa-l minta pe Adam, ba din contra, Dumnezeu a dorit ca noi sa nu avem parte de cunoastere iar satan, a dorit ca noi, oamenii, sa avem parte de cunoastere.
Geneza 3:1-5
1. Şarpele însă era cel mai şiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis către şarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncaţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!"
4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".

Intrebare:
Tinand cont de acest context, cine este Diavolul si cine este Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Stim cu totii povestea cu Adam, cu Eva, cu marul, cu sarpele, cu viata vesnica… Simboluri, metafore, interpretari…

N-as suporta o viata vesnica in care sa admir cum polenizeaza gazele sau cum susura izvorul, o viata sub un soare cald, intr-un aer plin de miresme, langa un Adam cuminte, docil si enervant (Adam vorbeste si el, e istet, dragut, ispititor sau e tern si tacut?!?).

Plictiseala mare in Raiul asta…poate ca mieii se jucau cu lupii, ca-n Creanga!

Si ea, inventiva, curioasa, scormonitoare, dornica de a inventa cercetarea, insetata de a sti, pofticioasa, arzand de dorinta de a afla gusturi noi, atrasa de necunoscut,…. ea, Eva, musca din mar!

Convingere: daca Eva nu musca din mar, si acum ne plimbam imbecili si goi, dar GOI, in toate sensurile cuvantului, prin gradina Raiului…O IUBESC PE EVA, nu pe Adam!

Desi, odata ce au muscat din mar, au inceput sa moara.
Diavolul? Eva!
Dau o fuga dupa mere!

18 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

"Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!" Vezi tu aici este vorba de altceva si nu de o moarte naturala, caci pana sa manance din pomul cunosterii binelui si raului cei doi avand viata vesnica, insa facand contrariul Dumnezeu i-a blestemat, la o viata relativ scurta cu un inceput (prin izgonirea din Rai, si stapanirea pamantului de acestia), si un sfarsit, (ajungand la batranete intr-un final murind de moarte naturala! Pana sa manance din pomul cunoasterii binelui si raului Adam si Eva traiau fericiti fara sa stie ce este bine si ce este rau! Ceea ce a facut sarpele in acel moment se numeste ispitire, facandu-i "curiosi" pe cei doi incalcand astfel prima porunca a Domnului!

| Adyr0 a răspuns:

Si care a fost adevarul? Nu vad unde-a mintit. A zis ca vor muri si au murit. Au dobandit cunostinte dar cu pretul vietii lor.

| noreligion explică:

Mda! Se pare ca unora le este atat de greu sa accepte adevarul, incat atunci cand nu au replica se ascund dupa deget si spun ca sunt alegorii. Ceva este putred in Danemarca, dar de ce miroase la noi? Cred cu certitudine ca de aici se vor ridica viitorii pupatori de moaste, acei pupatori de care popii au atata nevoie pentru prosperitatea lor.Se pare ca nu se poate lega un dialog constructiv, asta pentru ca nivelul de cultura la romani tinde spre zero.
Sunt atee, intr-adevar, insa discut strict pe versete din biblie, deoarece consider ca ma adresez unor persoane pentru care cultura se limiteaza strict la ceea ce spune in biblie si la ce minte popa.
ATENTIE, NU GENERALIZEZ! Sunt si persoane credincioase care am observat ca se poate purta un dialog, ma bucur ca am gasit si astfel de persoane.

| noreligion explică:

Aici, pe acest forum, chiar daca va da omul citate din acea carte sf, tot nu deschideti ochii, in schimb credeti orbeste in...nimic.Sa spunem ca Dumnezeu vorbea de o moarte spirituala, ok.Insa de ce Dumnezeu a dorit sa ne tina langa el fara sa avem acces la cunoastere si nu a dorit sa faca din noi exact ceea ce a dorit sa faca, adica om dupa chipul si asemanarea lui? Dumnezeu dorea ca noi sa fim prosti dar nemuritori, in schimb diavolul a dorit ca noi sa avem acces la gandire, sa devenim rationali.Eu nu doresc sa ma inchin unei astfel de entitati care nu doreste sa evoluez, ci din contra, sa raman in obscuritate.Nu mai incercati sa gasiti tot felul de scuze, biblia citita cu atentie este cea mai buna dovada pentru atei.

| Helvete a răspuns:

Intr-adevar e cam contradictorie chestia asta. Dar nu cred ca mai e cazul sa filozofam asupra Bibliei, religiei, etc. Mi se par pure aberatii. E absurd sa crezi ca e cineva acolo sus, pe care nimeni nu il poate vedea, care e mereu cu ochii pe tine. Toata chestia asta e doar o inventie pentru a controla oamenii, pentru a-i impiedica sa faca anumite lucruri, facandu-i sa le considere 'pacate'. Eu nu-mi mai bat capul de mult cu asta, fiindca m-am convins. (Stiu, o sa imi iau multi 'stupid' pentru asta, dar nu imi pasa, fiindca e parerea mea).

| cioca99 a răspuns:

Baiete eu cred ca tu esti dus un pic dus de acasa de fapt cred tu ai nevoie de un psiholog

| cioca99 a răspuns:

In primul rand Adam si Eva dupa ce au mancat din pomul cunoasterii au murit ca toti oamenii. daca nu mancau aveau viata vesnica. Satan le-a spus ca vor ajunge ca Dumnezeu daca vor munca din pomul cunoasteri (oare tu esti dumnezeu) zi-mi totusi care este adevarul spus de satan

| maryana5 a răspuns:

Poate "a muri" in alt sens. A murit ca nemuritor. A devenit Pamanteanwinking

| danaalexa a răspuns:

Dumnezeu nu a vrut sa cunoastem, pentru ca daca cunoastem est mai rau, si atunci vom muri.satan a vrut sa cunoastem pentru a face pacatul stramosesc si a muri. Dumnezeu nu a vrut sa cunoastem pentru ca atata timp cat nu cunosti esti mai pur si mai inocent si mai fericit, pentru ca nu iti doresti nimichappy

| Incubus a răspuns:

Adevarul? care este adevarul de fapt ce a vrut sa spuna Dumnezeu si ce Diavolul?
Adam si Eva au murit in fata lui Dumnezeu in pacat si Diavolul nu a dorit sa avem parte de cunoastere (nu a vrut sa stim, sa cunoastem pentru ca ei, proto, stiau deja ce inseamna binele dar nu si raul asta a vrut Diavolul de fapt sa vada omul ce inseamna raul, truda, ura, etc)Dumnezeu nu trebuie sa minta ca sa se impuna si nici nu a facut-o(nici nu a mintit, nici nu s-a impus, daca o facea ei nu mancau dar a lasat loc de alegere, de optiuni, eu zic ca se cheama libertate)

| Denisa444 a răspuns:

Non religion, de ce *** vb de religie!? si 2 te inseli, mai citeste odata biblia si daca n-ai inteles macar taci! ce ai scris nu e coerent, si comentariile tale adiacente... ma abtin. stii... biblia nu e pentru oricine. no offence

| britneyss a răspuns:

În primul rând nu Dumnezeu a minţit pe Adam şi Eva ci Elohim. Aici fiecare înţelege ce vrea. Faptul că vor muri înseamnă părăsirea dimensiunii în care traiau până să muşte din măr. Dumnezeu (nu Elohim) nu minte stai liniştit. El e peste puterea noastră de a înţelege. Nu te mai framânta în privinţa asta. Suferinţa este doar un sentiment pentru noi pământenii o entitate de nivel mediu în acest univest infinit

Răspuns utilizator avertizat
| myxolaryy a răspuns:

Sarpele este diavolul funda da

| virtuallove a răspuns:

E adevarat ca a zis ca, daca vor manca, vor muri. Dar nu au zis cum vor muri. Cand au mancat, ei au murit spiritual, nu si fizic. Nu stiu cum sa explic mai bine, dar cand a spus ca vor muri, cred ca s. a referit ca nu vor mai duce o viata aproape de Dumnezeu. Si asta e tot un fel de moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti mai bate capul cu chestii religiase ca nu e nimic adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumparat un kg de mere ca sa gust din fructul cunoasterii, da n-am gasit sarpe, are ceva daca iau un peste? andre pot lua peste?
Am mai citit in alba ca zapada, cand ma cultivam eu spiritual, ca fata aceea chiar a crapat de la mar, deci concluzie, Dumnezeu avea dreptate.batting eyelashes
Next question!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inteles tocamai invers. nu mancatul fructului a adus moartea.ci neascultarea si incalcarea poruncii. dumnezeu a spus un adevar.satan a spus prima si marea minciuna in comtradictie cu DUMNEZEU.NU VETI MURI. dupa cum vezi am mostenit pacatul si moartea dupa neascultarea lor, urmasii lor fiind. legea binelui si a raului o aveam inscrisa in inima noastra inca de la facere.fiindca ei au ales intre a manca si a nu manca.