| KeopsJr a întrebat:

Conform ecuatiei lui Albert Einstein, un obiect aflat mai aproape de centrul pamantului calatoreste in viitor, totusi nu inteleg un lucru, daca de exemplu ajung pe marginea unei gauri negre, va trece timpul mai greu pentru mine? adica daca stai acolo o secunda pe pamant vor trece 100 de ani?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ecuatie,teorie pff si ces cu astea? Tu daca stai pe mariginea unei prapastii laughing gaura aia neagra banui ca asta si este, va trece timpul exact ca si pentru mine aici, doara in mintea ta trece altfel, avand in vedere starea sau situatia in care te afli.Stii chestiile astea sunt ca si situatia cand faci sex, ti se pare ca mama mama cat ai bagat, ai acut sex o ora laughing dar de fapt asa ai doara impresia, in realitatea trec poate dealde 15 minute laughing Asa si cu gaurile astea negre laughing daca tu termini intr'o secunda si ti se pare un an, wow te-ai scos laughing
Pana una alta astea sunt basme.Cu alte cuvinte am putea spune ca Einstein asta s-a inspirat din basmele romanesti alea cu fat frumos,daca ai citit, mergea ala ramanea tanar, toti mureau el nimic laughing exact aceaiasi situatie, aceiasi teorie, doara ca ala se numeste basm, astea spuse de fizicieni se numesc teorii laughing

| KeopsJr explică (pentru relian):

Mai bine nu te oboseai sa-mi raspunzi la intrebare, esti imatur si ignorant.

| mastadont a răspuns:

Da. Asta este una dintre teoriile enunțate de oamenii de știință. Nu știu dacă ar trece chiar 100 de ani însă timpul ar trece mult mai repede pentru restul universului din cauza forței gravitaționale. Se pare că gravitația nu afectează doar obiectele fizice ci și curgerea timpului, între pământ și spațiu există o diferență de câteva nanosecunde, observată de oamenii de știință. Cea mai mare problemă cu găurile negre însă este că nici lumina nu poate să-și păstreze forma în preajma uneia, așa că nu ai avea prea multe șanse să supraviețuiești în apropierea uneia.

| bogdan324 a răspuns:

In cazul asta toti ne-am duce in vacante la ''Gaura Neagra'' pe litoral sa imbatranim mai greu.
Atata sa nu traga cineva apa ca ne-am dus de tot...

| Uvox a răspuns:

"Conform ecuatiei lui Albert Einstein, un obiect aflat mai aproape de centrul pamantului calatoreste in viitor"
Poftim? Cu mine de ce nu s-a consultat?
Adică tu întrebi dacă comprimarea spațiului are ca efect dilatarea timpului?
Teoria spune că da, practica tot asa. Mai putin treaba cu viitorul si centrul pământului.