| chuckmanson a întrebat:

Consider ca ar trebui sa fie ilegal sa înmulțim animale de companie cu diformități genetice precum pugii, bulldogii, boston terrierii și pisicile persane.
Mi se pare oribil si mizerabil că atât de multi oameni considera ca e drăgălaș să înmulțim animale diforme, ce sufera de malformatii grave si probleme de sanatate.
Este josnic să aducem pe lume animale ce se chinuie cu necesitați elementare de supraviețuire precum respiratul, mâncatul, mersul sau alergatul și care trăiesc o viață plină de probleme de sănătate, disconfort și chiar durere doar pentru o dorință egoistă a rasei umane.
https://www.theguardian.com/......d-business
https://www.telegraph.co.uk/......suffering/
https://www.theguardian.com/......dog-lovers
https://www.pinterest.cl/pin/201395414566499654/
https://www.aaha.org/......issuesage/
Vă aștept părerea, dacă aveți un argument contrea, aș vrea să știu care e acela.

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Am tot vrut să răspund la subiectul ăsta, dar pentru că aveam prea multe de zis, am renunțat. Cum văd că nimeni nu prea se sinchisește să-și dea cu părerea, mă gândesc ca îl consideră un subiect de periferie sau nu s-au întâlnit cu problema. Din punctul meu de vedere, problema e pusă foarte bine. Știu că se iau totuși câteva măsuri în țări cu un guvern cât de cât ne-corupt și interesat de probleme de mediu/animale: experimentele pe coloana/picioarele/craniul animalelor sunt interzise tocmai pentru că au creat un număr prea mare de anomalii și o medie de viață relativ scurtă și nesănătoasă; câini care nu pot alerga, respira sau sta pe picioarele lor la vârste destul de tinere pentru un câine...
Se dă vina pe cumpărători pentru că asta e principala sursă de bani a 'sponsorilor' acestor încrucișări: "dacă oamenii vor câini drăguți "! Oamenii (iubitorii de aninale nu toți posesorii de câini sau pisici) vor animale sănătoase, iar dacă piața nu ar mai produce câini nefericiți dpdv genetic și anatomic, cumpărătorii nu s-ar opri din achiziționat animale de companie, ci s-ar reorienta. Da, unii sunt și ignoranți și habar n-au de problemele pe care le întâmpină animalele lor, dar majoritatea dintre noi suntem doar victimele unei societăți hipnotizate economic de câștig, marketing muuuult și îmbogățire pe spinarea noastră. Suntem acuzați (noi, cumpărătorii) de toate motivele pentru care se produc astăzi eșecuri de piață, ecologie, economie, politică pentru că nouă ni se arogă CEREREA, adică noi consumăm. Însă ei PRODUC și PROMOVEAZĂ toate anomaliile astea pe bandă rulantă și creează industrii care astăzi îmbogățesc toți întreprinzătorii ignoranți și imorali care sponsorizează tot ce au ei chef: inclusiv oameni de știință și experimentele de care menționezi.

Asta e părerea mea, soluție nu găsesc din partea noastră, decât sesizarea opiniei publicului. Veterinarii și oamenii de știință ar putea atrage cel mai mult atenția mediei... Însă hotărârile de genul se iau numai la nivel politic, iar politicul e interesat de prosperitatea economică.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare fiinta are dreptul la viata, dar ne neg ca si tu ai dreptate in ceea ce afirmi, faptul ca noi oameni cream suferinta e ceva tipic noua, asta am facut mereu, am creat mereu suferinta semenilor nostri si naturi

| Donsavas a răspuns:

Opreste tu animalele sa se înmulțească

| chuckmanson explică (pentru Donsavas):

Nu știu dacă ai observat prietene, dar pugii și alte animale similare au fost create de noi, nu au apărut natural prin evoluție prin selecție naturala. Astfel de animale nu ar putea niciodată supraviețui în sălbăticie.

| Nilsson a răspuns:

Până și Biblia dă de înțeles că experimentele genetice nu sunt pe placul lui Dumnezeu:

Levitic 19.19 Să păziţi legile Mele.

Să nu împreunezi vite de două soiuri deosebite; să nu semeni în ogorul tău două feluri de seminţe şi să nu porţi o haină ţesută din două feluri de fire.

| Drolja a răspuns (pentru Nilsson):

Și, ce faci, să înțelegem că de atunci umbli gol pe stradă?