| chuckmanson a întrebat:

Considerați că a fi contra avortului este prin definiție ceva sexist/misogin/anti-femei?

48 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are treaba cu misoginismul e o decizie personala luata de femeia care vrea sa faca avort

| chuckmanson explică (pentru mgtow):

Mă refeream la ăia care fac marșuri pentru viață sau la ce s-a întâmplat mai nou în Alabama.

| mgtow a răspuns (pentru chuckmanson):

Trebuie incurajat un sistem de a procrea copii in rasa alba altfel negrii vor face mai multi si albii vor disparea treptat.

| chuckmanson explică (pentru mgtow):

Ce îmi plac momentele când nu îmi dau seama dacă persoana cu care vorbesc este serioasă sau nulaughinglaughing

| mgtow a răspuns (pentru chuckmanson):

Deci sant suspicios pentru tine laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru mgtow):

Dar iti dai seama ca masurile astea nu sunt eficace, nu?
Pentru ca nu ii afecteaza pe cei din clasa de mijloc, ci numai pe saraci. Cei care nu duc grija zilei de maine (si astia sunt mai mult albi decat negri), pleaca intr-o excursie intr-un stat vecin si avorteaza acolo.

| mgtow a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Problema e ca lumea nu e incurajata sa se reproduca cum trebuie atunci negrii si negrii aia rai se inmultesc peste media noastra. Noi nu trebuie sa prindem vremurile alea dar orice om ar fi mai fericit sa aiba un venit sustenabil pentru a incuraja termenul familist.

| RAY a răspuns:

Ambii isi asuma responsabilitatea intr-un act sexual. Un copil nedorit e "povara" amandurora, nu doar a femeii.

complet gresit, de multe ori barbati iti paraseau femeia cand afla ca e gravida, iar ea singura crestea acel copil, religia este inventia barbatilor desi este misogina, interzicerea avortului este un act de misogism care arunca toata vina pe femei, barbati fiind sfinti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fi contra avortului înseamnă a fi pentru viață.
Un embrion uman este ființă umană de când a fost conceput.
Să îl avortezi înseamnă să îl omori.
Se poate rezolva asta prin măsuri care nu sunt coercitive.
Să fie permisă adopția fătului din uterul mamei.
Să fie susținută financiar gravida până naște.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sadrian46):

De ce incerci sa iti impui normalitatea ta asupra altora?
Asta mi-ai zis si mie in trecut, asta iti zic si eu acum.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu nu o impun. Eu încerc să salvez pe cei ce nu se pot apăra singuri.
O să mă uit la răspunsurile mele către dta, să văd ce ți-am zis și când.

| chuckmanson explică (pentru sadrian46):

Pană în al 3-lea trimestru de sarcină, un făt nu poate simți nimic, niciun fel de durere și nu are absolut deloc conștiință de sine. Prin urmare nu cred că i se pot oferi vreun fel de valoare sau drepturi. 98% din avorturi au loc în primele 2 trimestre de sarcină, deci nu pot fi considerate crimă. Iar restul sunt făcute exclusiv datorită unui pericol pentru viața mamei sau din cauza unor malformații grave. Sunt curios, cam cât de departe trebuie să mergem cu ideea de a nu ucide. Pentru că dacă mergem și la nivel celular de zigot, de la începutul concepției atunci ar trebui să ne preocupăm și de spermatozoizi și ovule. Și sunt curios, asta înseamnă că orice băiat/bărbat care a făcut vreodată un act de auto excitare aka absolut fiecare persoană de sex masculin cu vârsta de peste 15 ani de pe planeta asta este mai rău decât Hitler pentru că a omorât miliarde de spermatozoizi care puteau fii copii laughinglaughing De asemenea, după logica asta, absolut fiecare fată care a intrat în pubertate e o criminală. De asemenea voi presupune că mănânci carne. Știai că porcii sunt la fel de inteligenți precum copiii de trei ani? Sau că vacile sunt animale inteligente și emotive? Sau că atunci când mănânci ouă practic mănânci un avort de găină? Deci să mănânci carne este de mii de ori mai imoral decât să avortezi. Sunt curios cum vei justifica treaba asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Poți să pui aici linkul unde am zis asta. Am dat mii de răspunsuri până acum și mi-e greu să îl caut.

| sadrian46 a răspuns (pentru chuckmanson):

O să îți răspund pe rând la fiecare. Poate te desțelenești la minte.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sadrian46):

Https://www.tpu.ro/......ra-daca-o/

"Unchiul este în sfera vieții, nu a normalului din mintea ta. Dacă ești limitat la înțelegerea lumii și a vieții, să nu dai tu sfaturi cum ar trebui tratat."

| doctorandus a răspuns:

Nu, eu sunt pentru libertate sexuala si egalitate in drepturi, dar sunt contra avortului. Bine, as dori oprirea avorturilor in mod real, nu sa continue in ilegalitate.

| chuckmanson explică (pentru doctorandus):

Dar în cazurile de viol, incest, pericol pentru sănătatea mamei, făt cu malformații grave, sărăcie, lipsă de educație sau a adolescentelor care nu sunt de niciun fel gata să devină mame, ce părere ai?

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu stiu, nu am zis ca am o solutie practica, ci doar o dorinta.

| Hammurabi a răspuns:

Păi dacă vor să interzică dreptul la avort, eu zic să interzică și dreptul la prezervativ, dreptul la m@sturbare, dreptul la anticoncepționale, dreptul la pilula de a doua zi, dreptul de a o scoate înainte de ej@culare laughing etc.
Toate sunt chestii care împiedică sarcina.
Scuze. Am uitat că sunt deja interzise de biserică.

| sadrian46 a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu zic să interzică.
De ce zici asta?
Ca să justifici cu ele crima de avort.
Ești sincer sau fățarnic, sau lipsit de discernământ?

| chuckmanson explică (pentru sadrian46):

Pe bune, îți dai seama că prezervativele și anticoncepționalele previn întreruperile de sarcină nu?

| Plato a răspuns:

Nu, nu are legatura.
E vorba doar de dreptul la viata al copilului vs dreptul la libertatea de alegere al mamei.

| AC4S4 a răspuns:

Nu... este doar ceva normal. Avortul inseamna ucidere. De cand a fi impotriva uciderii este ceva rau si a fi pentru ucidere este ceva bun?

Solutii sunt, doar ignorantii vad avortul ca pe solutie.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Teoretic da, este ucidere, dar toți ucidem ceva, prin simplul fapt că suntem în viață. Valoarea unei vieți depinde și de conștiința acelei ființe. Un făt pană la 20-21 de săptămâni, adică perioada când au loc aproape toate avorturile, nu are sistem nervos, absolut niciun fel de conștiință, nu poate simți durere, nici măcar nu știe că există, prin urmare nu este nimic imoral în a îl elimina. Iar restul de avorturi au loc practic exclusiv datorită unor situații de pericol pentru viața mamei și din cauza unor malformații a fătului, deci tot ceva justificabil. Deci în concluzie, sub nicio circumstanță nu ar trebui să fii vreodată împotriva avortului. De asemenea voi presupune că mănânci carne. Știai că porcii sunt la fel de inteligenți precum copiii de trei ani? Sau că vacile sunt animale inteligente și emotive? Sau că atunci când mănânci ouă practic mănânci un avort de găină? Deci să mănânci carne este de mii și mii de ori mai imoral decât să avortezi. De asemenea, dacă e să ne ducem la nivel celular, înseamnă că orice bărbat care s-a msturbat vreodată, aka fiecare bărbat de pe planetă, este mai rău decât toți dictatorii și tiranii combinați, iar fiecare fată care a intrat în pubertate este o criminală în serie care produce o nouă victimă în fiecare lună. Dacă ești așa de pro viață și anti violență, convertește-te la jainism, devino vegan și apucă-te să ai grijă de fiecare insectă, fir de iarbă și bacterie.
„Soluții sunt, doar ignoranții vad avortul ca pe soluție."
Dar în cazurile de viol, incest, pericol pentru sănătatea mamei, făt cu malformații grave, sărăcie, lipsă de educație sau a adolescentelor care nu sunt de niciun fel gata să devină mame, ce părere ai?
Mă îndoiesc profund că cei care sunt anti avort adoptă această poziție din motive etice. Cred că singurul motiv pentru care sunteți anti avort este, cum am mai spus, ca să îngrădiți libertatea femeii.
Apropo, cu prezervativele și pilule contraceptive ești de acord?

| Irinel15123532 a răspuns:

Este o tema sensibila si greu de inteles. In primul rand, avortul este crima. Poate voi fi blamat, dar, nu cred ca este in masura, cineva care nu da viata, sa ia viata cuiva. Putea foarte bine acea femeie sa nu poata avea copii, sa nu poata concepe niciodata, sa nu aiba ocazia de a concepe, sunt atatea femei sterpe, care ar da orice pentru un copil. Doar Dumnezeu da viata, si nu suntem noi in masura sa luam viata pe care nu noi am dat-o, avortul este crima, si acest lucru este de netagaduit. Atat femeia cat si barbatul nu au nici cel mai mic drept de a lua viata. Viata unui copil din burta, este echivalenta cu viata mea si a ta, doar ca el nu poate sa riposteze, si nu are nici un drept.
https://www.youtube.com/watch?v=excsaGy2420
Mai nou se mai numeste ''dreptul femeii''. Nici femeia si nici barbatul nu au vreun drept in a contabiliza viata.

| chuckmanson explică (pentru Irinel15123532):

Ba nu nu este crimă. 92% din avorturi au loc în primul trimestru de sarcină, iar 6% în al doilea trimestru înainte ca sistemul nervos să se dezvolte, în aceste stadii un făt nu poate simții durere și nu are niciun fel de conștiință, nici măcar nu își dă seama că există. Iar avorturile din ultimul trimestru au loc aproape exclusiv datorită unui pericol pentru viața mamei sau datorită unui făt cu malformații grave.
Și încetați să comparați zigoții, embrionii și fetușii cu oamenii complet dezvoltați.

| sadrian46 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu îi mai comparăm. De exemplu și tu ai fost o dată zigot, embrion și fetus. La minte cam tot așa ai rămas, nici acum nu îți dai seama dacă exiști sau nu, dacă iei dreptul altora care sunt acum în burta mamei, la viață, fiindcă ți se pare ție că dacă tu acum nu îți dai seama ce înseamnă că exiști, nici acei zigoți nu își dau seama, deci pot fi aruncați la gunoi.

| chuckmanson explică (pentru sadrian46):

Da și ghici ce, nu îmi aduc aminte nimic din aceea perioadă. Ăsta este un motiv pentru care nu îmi este frică de moarte. După cum spunea și Mark Twain „Am fost mort pentru milioane de ani și nu m-a deranjat cu absolut nimic." Tu doar jignești ca prostul pentru că nu ai argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o alegere personala, de a intrerupeo sarcina nedorita, ce ar putea distruge 2 vieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu in general nu existã misoginie. Termenul acesta e folosit ca metoda de manipulare/de a face de rusine pe cineva când nu mai are acea persoana argumente. Rationale.
E doar o parere. Poti sa fi contra, poate sa nu-ti pese, poti sa fi pro. Nu face pe acea persoana misogin.

| chuckmanson explică:

@AC4S4 Teoretic da, este ucidere, dar toți ucidem ceva, prin simplul fapt că suntem în viață. Valoarea unei vieți depinde și de conștiința acelei ființe. Un făt pană la 20-21 de săptămâni, adică perioada când au loc aproape toate avorturile, nu are sistem nervos, absolut niciun fel de conștiință, nu poate simți durere, nici măcar nu știe că există, prin urmare nu este nimic imoral în a îl elimina. Iar restul de avorturi au loc practic exclusiv datorită unor situații de pericol pentru viața mamei și din cauza unor malformații a fătului, deci tot ceva justificabil. Deci în concluzie, sub nicio circumstanță nu ar trebui să fii vreodată împotriva avortului. De asemenea voi presupune că mănânci carne. Știai că porcii sunt la fel de inteligenți precum copiii de trei ani? Sau că vacile sunt animale inteligente și emotive? Sau că atunci când mănânci ouă practic mănânci un avort de găină? Deci să mănânci carne este de mii și mii de ori mai imoral decât să avortezi. De asemenea, dacă e să ne ducem la nivel celular, înseamnă că orice bărbat care s-a msturbat vreodată, aka fiecare bărbat de pe planetă, este mai rău decât toți dictatorii și tiranii combinați, iar fiecare fată care a intrat în pubertate este o criminală în serie care produce o nouă victimă în fiecare lună. Dacă ești așa de pro viață și anti violență, convertește-te la jainism, devino vegan și apucă-te să ai grijă de fiecare insectă, fir de iarbă și bacterie.
„Soluții sunt, doar ignoranții vad avortul ca pe soluție."
Dar în cazurile de viol, incest, pericol pentru sănătatea mamei, făt cu malformații grave, sărăcie, lipsă de educație sau a adolescentelor care nu sunt de niciun fel gata să devină mame, ce părere ai?
Mă îndoiesc profund că cei care sunt anti avort adoptă această poziție din motive etice. Cred că singurul motiv pentru care sunteți anti avort este, cum am mai spus, ca să îngrădiți libertatea femeii.

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Viata unui om este mai importanta decat viata unui animal, nu poti face comparatii.

Un cuplu trebuie sa isi asume cand face un copil. Nu poti sa omori copilul pe motivul "saraciei", "lipsa de educatie a adolescentei". Astea sunt si cele mai dese motive. Ca a fost un accident, ca nu au destui bani sa intretina copilul. In momentul in care intretii relatii sexuale iti asumi responsabilitatea venirii unui copil. Nu te decizi dupa daca iti asumi sau nu, odata ce ai facut-o, ti-ai asumat.
Am fost mereu criticat pentru ce urmeaza sa spun, solutia este abstinenta pana la casatorie. Dupa casatorie stii bine ca ai casa ta, ca vrei un copil. Familiile care promoveaza abstinenta nu au probleme cu adolescentele gravide.
Odata ce se reduc aceste multe cazuri de "accidente", "hopa", "din greseala", e nevoie ca sistemul de adoptii sa fie bine pus la punct.

E pur si simplu statistica:
S-a incercat rezolvarea problemelor adolescentei gravide prin metode contraceptive, avort, educatie sexuala (care s-a transformat in propaganda LGBT). Nu s-a reusit. Solutia este abstinenta.

"Cred că singurul motiv pentru care sunteți anti avort este, cum am mai spus, ca să îngrădiți libertatea femeii." - Eu nu am spus nimic de femeie. Pentru a face un copil nu ai nevoie doar de un barbat sau doar de o femeie (dupa cum ai exemplificat gresit mai sus), ci de un barbat si o femeie. Ambii isi asuma responsabilitatea intr-un act sexual. Un copil nedorit e "povara" amandurora, nu doar a femeii.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

„Viata unui om este mai importanta decat viata unui animal, nu poti face comparatii."
Singurul lucru care face viața unui om mai importantă decât cea a unui animal este inteligența sa superioară. Un făt nu are așa ceva. Cel puțin pană în 21 de săptămâni, un făt nu poate simți durere și nu are absolut niciun fel de conștiință, nici măcar nu știe că există. Nu poți face comparație între gameți, zigoți, embrioni și fetuși și oameni. Și îmi pare rău să te anunț, dar atâta timp cât nu ești vegan nu poți fii contra avortului fără să fii un ipocrit.
Poți te rog să nu mai folosești cuvântul „copil" în discuțiile legate de avort. Când vorbim de avort, termenii corecți sunt „făt" și „embrion", copil ești numai după naștere. Păi din cauza sărăciei și implicit al lipsei de educație se ajunge la sarcini nedorite. Educația sexuală este unul dintre cele mai importante lucruri pe care trebuie să le facem dacă vrem să reducem sarcinile nedorite. Lucru pe care tu văd că ești împotrivă și preferi nonsensuri precum abstinența. „E pur si simplu statistica" Da, iar statisticile spun că noi est europenii avem cea mai mare rată de sarcini în adolescență din lume. Oare faptul că nu avem mai deloc educație sexuală, că suntem și niște țări foarte religioase și sărace și că am ieșit dintr-un regim care a interzis avorturile nu au vreo legătură?
Nu am nimic dacă tu vrei să fii abstinent sau dacă ai fost abstinent, dacă cineva vrea să fie abstinent/ă, ok, dar avem nevoie de educație sexuală în școli.
„Familiile care promoveaza abstinenta nu au probleme cu adolescentele gravide." Atunci cum îți explici că în America statele cele mai religioase au rate mai mari de sarcini în adolescență și de avorturi? https://abcnews.go.com/......ates/story https://www.livescience.com/......tates.html
https://reproductive-health-journal.biomedcentral.com/......-4755-6-14
Literalmente, mi-a luat un search pe google de 5 minute ca să aflu că minți. Îmi pare rău să te anunț, dar absolut toate studiile serioase au demonstrat că educația sexuală prin abstinență este total inutilă și nu face decât probleme. Adolescenții și tinerii au nevoie să știe cum să se comporte în relații sexuale, cum să evite sarcinile nedorite și bolile cu transmitere sexuală. Ai văzut și tu ce s-a întâmplat la noi pe vremea când avortul era ilegal. Avem nevoie de educație sexuală în școli, de metode de contracepție ieftine și ușor accesibile și de avorturi sigure și legale, asta nu este ceva discutabil, voi fanaticii religioși nu aveți dreptate la acest capitol și ăsta este sfârșitul poveștii.
„care s-a transformat in propaganda LGBT"
Don't even get me started.
Eşti de acord cu prezervativele şi pilulele contraceptive?
Ce părere ai despre avorturile în caz de viol, incest, pericol pentru viața mamei sau malformații grave?

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu ma iau dupa studii. Iau pur si simplu experienta personala. In comunitatea in care sunt eu, abstinenta este normalul. Nu vorbesc de cateva zeci-sute, ci de sute de mii. Relatiile sexuale inainte de casatorie sunt vazute ca fiind extrem de grave. Astfel, cazurile de adolescente gravide sunt aproape inexistente. Deci, educatia sexuala prin abstinenta functioneaza. Daca functioneaza, de ce sa o schimbam printr-o educatie cu care nu suntem de-acord?
Experienta personala bate orice studiu in convingerea mea.
In plus, s-ar putea mentiona ca acele state religioase din SUA sunt si statele in care sunt mai multi negri. Nu fac vreo remarca rasista, dar trebuie tinut cont si de acest aspect.

"Adolescenții și tinerii au nevoie să știe cum să se comporte în relații sexuale, cum să evite sarcinile nedorite și bolile cu transmitere sexuală." - Fiecare parinte ar trebui sa decida cum ar trebui sa se transmita aceste informatii adolescentilor. De ce sa imi trimit copilul la scoala sa ii spuna despre la ce varsta ar trebui sa-si inceapa viata sexuala, cum se folosesc metodele contraceptive, despre "avortul ca fiind o solutie", pornografia ca fiind mijloc de informare (am vazut intr-un videoclip de la Recorder) cand eu sunt total impotriva acestor idei. In unele familii este lege faptul ca relatiile sexuale incep doar dupa casatorie, asa sunt educati copiii. Nu poti sa obligi parintii sa-si educe copiii intr-un anumit fel. Mai ales in cazul in care educatia pe care o aplica da roade bune.
Sunt total impotriva educatiei sexuale de acest gen. Cred ca ar trebui sa se concentreze doar pe partea biologica daca ar exista. Desigur, daca unii vor sa vorbeasca despre lucrurile enumerate mai sus la o astfel de materie, nu ar trebui sa fie toti obligati sa participe.

"Eşti de acord cu prezervativele şi pilulele contraceptive?" - Nu. Dar aici e doar o convingere de-a mea, conform credintei mele. Nu intra in discutie, libertatea fiecaruia.

"Ce părere ai despre avorturile în caz de viol, incest, pericol pentru viața mamei sau malformații grave?"
viol - copilul ar trebui sa mearga spre adoptie, daca mama doreste.
incest - sa numim asta un accident? Incest din greseala? Avand in vedere ca incestul se pedepseste cu inchisoarea, copilul va fi dat tot spre adoptie.
pericol pentru viața mamei sau malformații grave - cred ca e singurul caz cu care as fi de-acord, acolo ai putea spune ca e o alegere a cuplului.

| Thecurious a răspuns:

Problema este foarte delicata.
Intrebarea pe care eu o adresez este : Cine intretine progeniturile?
Familiile needucate concep, in genere, copii fara sa gandeasca pragmatic.
Am venituri financiare suficient de consistente pentru a-mi intretine copiii?
Avem, in Romania, destule exemple de cupluri tiganesti cu echipe de fotbal.
Imi pare nespus de rau pentru ei.

| christine99 a răspuns:

Da, pentru ca de obicei cei care sunt impotriva dau vina in totalitate pe femei. Ar fi mult mai putine avorturi daca barbatii ar avea grija unde isi pun "samanta". Se faceau avorturi si cand era interzis si femeile mureau din cauza asta, se bagau in apa oparita, se aruncau pe scari, interzicerea avortului este despre dorinta unora de a-i controla pe altii.

| Endoryus a răspuns (pentru christine99):

Femeia are inca mai multa putere de decidere unde isi pune un barbat "samanta". Nu mai cauta scuze penibile.

@Anonim14653876 > Ar trebuie sa fim toti impotriva prostiei. Femeile sa nu se mai culce cu toti boschetarii "alergici" la prezervative si asa nu ar mai ramane din "greseala" insarcinate. Dar ce mai conteaza un avort in plus cand deja sunt 1.5 miliarde la activ pana acum pe intreaga planeta.

| chuckmanson explică (pentru Endoryus):

Bă ai și tu dreptate cu privire la ăia „alergici la prezervative" dar există și cazuri de abuz sexual, făt cu malformații etc. deci problema nu e atât de simplă. „Dar ce mai contează un avort în plus când deja sunt 1.5 miliarde la activ pana acum pe întreaga planeta." Păi, oamenii sunt o ciumă pentru planeta asta, nici măcar un singur om în plus nu e de dorit, deci.

| christine99 a răspuns (pentru Endoryus):

La tara mai discuta femeile pe ulita ca daca il refuza la sex isi iau bataie, cand vine incalzit de la bar el nu se poarta "democratic". Sunteti departati de realitatile familiilor simple. Sa nu mai zic faptul ca unii barbatii care au amante ofera acelor femei bani si le incurajeaza sa avorteze, indiferent prin ce mijloace ca sa nu afle nevestele, vecinii.

| Endoryus a răspuns (pentru christine99):

DOar barbatii sunt de vina, evident. Femeile sunt toate sfinte.

| christine99 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu a zis nimeni asta. Sper sa nu mai vezi totul in alb sau negru.

| AG777 a răspuns:

Chiar deloc, mai anti femei e sa fii pro violenta in familie sau sa crezi ca femeia e doar un obiect cu care iti satisfaci poftele sexuale si atat, da asta 100% anti femeie, insa a fi anti avort e chiar benefic, pentru ca oricine are dreptul la viata, iar femeia daca nu vrea copii poate fi in primul rand responsabila, sa nu se mai lase prostita de tot felul de jmecherasi cu vrajeli frumoase si sa ia toate masurile sa nu se ajunga la avort.

| Mihail69 a răspuns:

E o decizie personala, fiecare face ce doreste, pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui. Dar din punctul meu de vedere tine mai mult de credinta.
Sper ca te-am ajutat.

| chuckmanson explică (pentru Mihail69):

Nu am vorbit de decizia de a face avort sau nu, ci de cei care încearcă să interzică dreptul la avort.

| Mia2101 a răspuns:

Https://youtu.be/gON-8PP6zgQ
Pentru toti cei care cred ca dreptul la viata a unui produs de conceptie in stadiul incipient este arbitrar, urmatiti acest filmulet.

| chuckmanson explică (pentru Mia2101):

Documentarul ăsta s-a dovedit că e bullsh! t de nenumărate ori. Nu există absolut nicio dovadă științifică că la 12 săptămâni un făt ar putea simți durere. Un făt nu poate percepe noțiunea de pericol și nici să facă vreun fel de mișcări voluntare. Filmul ăsta e doar o propagandă anti avort făcută prin manipulare emoțională.