| Aldebaran a întrebat:

Considerati ca mai exista viata si in alta parte in Univers sau doar pe Terra? Va rog sa va argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| ElySa a răspuns:

Da exista viata si in alta parte a universului big grin. de ce? pentru ca ar fi gresti sa crezi ca intr-un univers infinit nu poate exista decat o singura specie inteligenta.Nu suntem singuri care ne aflam intr-un sistem solar si nici terra nu e singura planeta care se invarte in jurul soarelui la o distanta destul de departata cat sa nu ne prajeasca.Mai nou ( de fapt mai vechi laughing) oameni de stinta au descoperit in australia precum si la alte triburi din intreaga lume pictati pe pereti pesterlilor un fel de umanoizi chiar si ozn-uri cea ce ia dus cu gandu` ca noi am mai fi fost vizitati de extraterestri. Numai ca pe atunci se numeau zei. Si ozn-urile erau numite care de foc. etc In plus multi cred ca daca pe alte planete nu se gaseste aceiasi concentratie de oxigen sau aceleasi gaze ca pe pamat pur si simplu nu exista viata. Dar de unde stim ca viata nu sa dezvoltat intr-un mediu mai putin prielnic. In plus toti se strofoaca sa ascunda o descoperire a unei planete asemanatoare cu terra sau daca au gasit ceva concret legat de extraterestri pana si programu NASA de cautare a extraterestrilor SETI e o prostie. Il tin acolo de florile marului si as avea multe de zis dar doar atat zic aici.

19 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Cum a reusit wales sa raspunda fara niciun pic de fanatism religios si sa descalifice evolutionismul, ca bonus, la o intrebare care nu avea nicio treaba cu el. Pacat ca ai dat deja fundita, o merita el.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai eu cred ca mai exista viata si in alta parte, e egoist si stupid sa crezi ca suntem doar noi in Universul asta daca nu infinit atunci foarte mari.Sunt sute de milioane de planete probabil sau foarte multe, e imposibil sa nu exista viata macar inferioara.Asta cred eu.Numai bine

| wales a răspuns:

Ai cerut argumente la intrebarea ta, nu simple speculatii de genul '' da cred etc ''.
Nimeni nu poate sa-ti dea un argument realist cu privire la intrebarea ta,si treaba cu extraterestri cade oricum,in toate asa zisele vizite facute de catre ei nu exista pic de logica,si anume;
vi tu finta inteligenta de la mii de ani lumina doar sa ne privesti de sus si si mai '' rapesti '' pe cate unul pentru studiu,sa fim seriosi.
Singura sursa de inspiratie ramane tot biblia si asta nu are treaba cu fanatismul religios,dar chiar biblia afirma ca nu suntem singuri,exista in univers locul unde este Dumnezeu,in biblie este numit imparatia Lui Dumnezeu si acest loc este foarte vast.
Daca tu crezi in evolutie sa stii ca odata cu descoperirea informatiei ADN, aceasta teorie a cazut, este simplu; ca si cum ai scrie ceva pe un CD si dupa o perioada ar evolua si ai gasi scris altceva.Iar daca crezi in creatie dejea ai un raspuns.

| wales a răspuns:

Thunder,stai linistit, a fost o vreme de mult apusa, cand ma fascina povestirile cu UFO.

| wales a răspuns:

Si inca ceva draga Thunder,UFO-logii sau OZN-istii, considera aceste obiecte neindentificabile ca fiind ceva extra-TERESTRU, mai pe intelesul tau '' din afara globului pamantesc ''.
In concluzie si obiectele pot fii extra-terestre.

| wales a răspuns:

Draga Thunder,nu inteleg ironia ta la adresa pseudonimului meu? ti-am vb civilizat si doresc acest lucru si din partea ta.Tu de fapt ai intervenit sa-mi explici ce inseamna initialele respective cu toate ca eu nu le-am folosit in primul meu coment, eu am incercat sa-ti explic, ca interesul meu despre asa ceva a apus odata cu varsta,
By the way:1.pseudonimul '' wales '',nu l-am ales intamplator, acolo locuiesc, intelegi tu '' tunet sau trasnet''.2.Eu nu sunt religios,eu sunt crestin,cand te referi la religie practic te referi la apartenenta, si musulmani sunt religiosi, incearca sa separi cele doua cuvinte.

| Thunder a răspuns:

CE argument mai bun pot sa iti dau decat imensitatea Universului (sau e o iluzie?) si faptul ca viata se poate adapta si in cele mai grele conditii. Viata nu trebuie neaparat sa se formeze in aceleasi conditii care sunt pe Terra.

@wales. Fenomenul OZN e un c****. Nici macar nu se refera la extraterestri. OZN = Obiect Zburator Neidentificat. Biblia e singura sursa de inspiratie doar pentru tine si alti religiosi.

@HepHap. Sigur raspunsul tau a fost ironic.

@Comoaracasei. De unde si pana unde zici ca Einstein a crezut in Dumnezeu? M-ai informeaza-te. Dar pana la urma care ar fi durerea mea ca Einstein credea in Dumnezeu? Putin imi pasa. Nu e o dovada ca exista un zeu, deoarece Einstein credea in acesta laughing. Iti dai seama, dom'le? Einstein credea! Oai, cum de am putut sa ignor asta.

| Thunder a răspuns:

Ok, mai Tara Galilor. Le considera ca fiind ceva extraterestru deoarece s-a facut prea multa reclama acestui lucru. Acum cand vede cineva o luminita pe cer, mamaaaa, uite extraterestrii. Am vazut si eu ceva de genul pe cer, un cerc de marimea lunii, portocaliu, s-a invartit de vreo cateva ori si apoi a inceput sa se indeparteze usor, usor. N-am de unde sa stiu ce era. Apropo, stiu si eu ce inseamna extraterestru, nu trebuie sa imi explici. Tu ziceai ca nu exista nicio logica in vizitele extraterestre, deoarece vin si doar ne privesc. Cine ti-a zis ca vin si ne privesc? Poate se teleporteaza pe pamant thinking

| Thunder a răspuns:

@wales. Poti sa-mi spui traznet/fulger, nu ma supar. Daca ti-am zis Tara Galilor inseamna ca am vrut sa fiu ironic? Pur si simplu am citit wales si mi-a sarit gandul la tara.

| ioana1704 a răspuns:

Este imposibil sa fim singuri in univers. exista si alte forme de viata. gandeste-te la existenta ingerilor, a lui d-zeu. exista. pot exista si universuri paralelele. deci raspunsul e da

| theorizer a răspuns:

Nu, nu exista Dumnezeu
ce-i? aaa, extraterestriiiii big grin

| Comoaracasei a răspuns:

Sunt de acord cu Wales.
Apropos, daca ne gandim la Darvin, el a spus bine, noi omenirea, adica mult slavitul nimal intelectual, numit om, a inerpretat gresit cuvintele sale. Omul a evoluat din maimuta?!? Zau asa - - De fapt maimuta a degenerat din om.
Momentan omenirea este intr-un cumplit proces de involutie si acest fapt nu am de ce sa-l detaliez, acest fapt se vede cu ochiul liber.
Si sa revin la intrebarea ta! Da exista extraterestii si multi sunt chiar printre noi. Nu am ce demonstra acestea sunt realitati. E abslut evident ca suntem studiati de acestia sa inteleaga si ei ce anume e grest la dovleacul pe care-l pirtam pe post de cap, ca am reusit sa ne distrugem in halul acesta planeta si continuam sa o facem fara scrupule.
Umanitatea actuala degenerata, chiar se crede unica creatura inteligenta.
Si sa mai subliniez ceva lui aSH, pai, egiptenii sunt urmasii directi ai atlantilor si daca tot vorbesc de atlanti, noi trebuie sa intelegem ca mult slavita noastra stiinta este uneva la nivel de ABC-dar al atlantilor! Vai - grozava rasa ariana! Demosntartii privind atlantii si existenta lor gasesti dand Google si dupa Peru - te vor uimi relatarile.
Despre egpteni se mai stie ca primii lor faraoni nu erau pamanteni, veneau de pe o planeta a constelatiei lui Sirius, adica centrul Galaxiei noastre; si acesti faraoni isi ondusesera traiectoria sufletului sa gaseasca drumul spre casa - vezi pozitionarea celor 3 piramide si a sfinxului. Sa nu uitam ca Sfinxul s-a aflat in fata celei mai mari biblioteci si scoli de mistere din indepartata antichitate si sfinxul e mai vechi decat intreg Egiptul. Asta se pare ca omite lumea sa o ia in calcul.
Dragii mei, mai aveti de studiat - lumea e mai mare decat ni se pare tuturor!

| Comoaracasei a răspuns:

Inca ceva,
Einstein a fost un genie, fapt incontestabil - iar ceea ce nu foarte multa lume stie este ca Einstein a crezut in mod real in Dumnezeu, ingloband creatia si originile divine a omului in toate teroiile sale.
Cat timp uiti de Dumnezeu, stiinta se scufunda in materie si ajunge sa fie eminamente gresita, din insasi rarunchii conceptiei.

| Aldebaran explică:

Ooo... nu ma asteptam sa raspundeti atat de repede! Va multumesc! Sincer ma asteptam ca primul raspuns sa fie dat de vreun fanatic religios si sa-mi spuna ceva de prin Biblie. Si eu cred cu tarie in faptul ca nu suntem singuri in Univers. Iar ca argument as veni cu niste date: Soarele nostru este o simpla stea de dimensiune medie situata undeva la periferia galaxiei Calea Lactee, mai exista miliarde de sori cel putin asemanatori numai in galaxia noastra si nu in ultimul rand, Calea Lactee are "numai" 100.000 de ani-lumina in diametru! Ar fi o uriasa risipa de spatiu daca am exista numai noi... Cred ca e o argumentatie logica si suficienta. Mai are rost sa extrapolam la nivelul Universului si sa mentionam ca exista miliarde de alte galaxii?! Si ca galaxia noastra ar fi cat un graunte de nisip?!

| Aldebaran explică:

Apreciez raspunsurile voastre insa nu-mi puteti imputa posibilitatea de a declara castigator pe cine vreau eu! In alta ordine de idei, dupa cum ati spus si voi, darwinismul pica la prima analiza obiectiva a unor date de importanta capitala (avem atlantii, arienii, sumerienii...mai recent egiptenii care ne erau mult superiori). Cat despre Biblie...eu sunt rezervat in a face alte comentarii. Tot ce as vrea insa sa spun este sa studiati mai intai scrierile sacre sumeriene si veti gasi acolo multe lucruri care ne-au fost ocultate de-a lungul timpului de anumite societati secrete si chiar de biserica. Bibilia in fapt e un fel de copie a acestora! Si stati, nu-mi sariti in cap inca! Mai bine documentati-va, cei care nu cunoasteti problema, apoi putem vorbi. Daca mai crede cineva ca Biblia e o carte care a ramas nemodificata pana acum pe motiv ca Dumnezeu nu ar fi permis, imi pare rau sa-l dezamagesc: da a fost modificata si adaptata dupa bunul plac al celor care au avut puterea. // Haideti totusi sa ne rezumam la problema vietii extraterestre iar cand cer sa argumentati parerea nu inseamna in mod automat ca cer dovezi materiale. O simpla teorie purtatoare de sens mi-ar fi de ajuns. Va multumesc pentru interesul acordat acestei intrebari!

| GiuliaTamas a răspuns:

Da,asa cum ne intrebam noi daca exista viata pe alte planete, asa se pot intreba si cei care sunt pe alte planete.Deci cred ca exista.

| catalineusx a răspuns:

Parera mea este ca sigur mai exista viata si in alta parte a universului, deoarece este atat de mare si contine o multime de sisteme solare, si daca in sistemul nostru solar exista o planeta cu viata este imposibil sa nu mai existe cel putin una. Sper ca iti este de folos sfatul meubig grin

| DanuTzCarbon a răspuns:

In univers DA in sistemul nostru solar nu deoarece ca planetele care sunt in fata noastra sunt prea incinse deci nu se poate trei pe caldura de 60 grade C, iar celelalte planete de dupa noi sunt foarte reci care iar nu este bine adica favorabil pentru trairi. In alte sisteme solare cu alt Soare este posibil sa se gaseasca un loc favorabil.

| aSH a răspuns:

Da am fi prea egoisty sa zicem ca nu exista viata si altundeva decat pe terra.
Aici cercetatori cu istorici se bat cap in cap si cu alti pe tema extraterestrilor
Ai auzit de piramidele din egipt?
Leau construit cica egipteni dar adevarat e ca este un mister de unde aveau ei pietre asa mari pe un teren unde se gasea numa nisip? cum au urcat pietrele din varful piramidelor pe busteni cum se zice? nu cred asta sa dem ca le trebuie niste busteni uriasi hay ca de adus ii aduceau dar planul pe care le trebuiau sa care pietrele sus era unu peste 79 grade sau ceva de genu cea ce era imposibil le trebuie un plan mai mik de 45 undeva la 30 sa poata se le urce daca aveau forta necesara. mai multe detalii pe Dreghici_valentin happy o fundita ceva?