| Inferno a întrebat:

Considerați normal ca un suspect de coronavirus sa fie trimis in carantina acasă cu FAMILIA, iar membrii familiei sa nu aibă nicio restricție de a părăsi încăperea?

Am văzut că așa se procedează la noi.

Cu alte cuvinte virusul se răspândește liber și nestingherit de nimeni în România, iar așa zisele "masuri"care se iau sunt irelevante și nu limitează răspândirea acestuia.

E că și cand ai da gauri într-un prezervativ înainte de a face sex, ca "sa respire penisul".

Atât timp cât nu înțelegem conceptul de "carantină" sau pe cel de "suspect" cum putem lua masuri?

5 răspunsuri:
| Inferno explică:

P.S.: Realmente, daca stam sa analizam puțin, nu numai că aceste măsuri împotriva răspândirii virusului NU limiteaza răspândirea virusului, dar chiar contribuie la ea.

Daca era lăsat singur acel suspect poate se ducea în munți că sa nu mai transmită la nimeni.
Noi ce facem însă? Îl forțăm sa stea acasă cu familia contaminandu-i pe toți, și indirect, prin intermediul familiei, contaminand alți posibili indivizi.

Pe scurt: Suntem pierduți! laughing

| darrio2007 a răspuns:

Sunt doar niste masuri luate de ochii lumii. Dar nimeni nu gandeste daca e bine sau nu.

| Thecurious a răspuns (pentru Inferno):

Nu! Nu suntem. Omenirea va depasi aceste momente dificile.
Nu deznadajdui!

| SG1995 a răspuns (pentru Inferno):

Nu în munți că deja exagerăm, dar toți cei suspecți ar trebuie să fie izolații de familii până când se asigură faptul dacă sunt pozitiv sau nu.
Dacă da să fie trimiși mai departe la spital dacă nu, trimiși acasă. Dar ce să zic prostia e la ea acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea care se iau nu sunt masuri reale, e birocratie. Daca voiai masuri reale si protectia cetatenilor se inchidea UE sau Romania, ca aici stam, cu totul de la primele cazuri in UE. Ce vezi la tv sunt persoane care s-au infectat acum 1-2 saptamani. Nu ai cum sa-i faci fata decat nepermitand raspandirea, in mod real, atunci cand e posibil. Acum e prea tarziu, e doar birocratie.