| unoarecare2 a întrebat:

Constiinta este de origine materiala? Exista studii despre asa ceva sau documentare? Multumesc.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca da! Zice cartea:
Constiinta este un camp energetic cu dimensiune si potential infinit, invizibil si fara forma, care se afla la baza a tot ce exista si care nu se modifica in functie de timp, spatiu sau loc. Este un camp energetic de sine statator, care cuprinde tot si este omniprezent. Orice camp energetic are purtatori. Parerea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

"Camp energetic" nu exista in nicio stiinta. Doar in Razboiul Stelelor si alte filme SF.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

E o expresie artistică gen metaforă.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Mai citeste despre campul energetic! http://bit.ly/36PWBvv

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Masaru Emoto face pseudostiinta. Are si el un doctorat de doua parale, cumparat de la o dugheana de diplome. Sau mai bine zis avea, ca a decedat intre timp.

Pe arXiv notiunea de "camp energetic" este aproape inexistenta. Deci fizicienii nu au recunoscut acest concept drept valabil.

Websiteul pe care l-ai citat nu e website de stiinta, ci de mituri New Age.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Da, da! Auzisem eu ca este unul in Romania care a luat premiul Nobel dar nu stiam ca "circula" pe TPU! Va rugam sa ne scuzati "maestre" ca mai si existam!

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am discutat despre mine, ci despre fizicieni, arXiv, mituri New Age, stiinta, pseudostiinta. "Camp energetic" este un concept pseudostiintific, nu face parte din nicio stiinta. Bineinteles ca nu poti cita un tratat medical sau stiintific credibil care sa recunoasca acest concept drept valabil. Pentru ca acest concept nu are nicio legatura cu stiinta.

Daca era un concept valabil ne-am astepta ca revistele prestigioase de stiintele naturii sa-l discute intr-o veselie. Ceea ce nu se intampla, dupa cum demonstreaza o cautare pe arXiv. "Camp de forta de energie joasa", "camp electric de energie joasa", "camp efectiv de energie joasa" si "teoria campului cuantic" sunt expresii cu sens. "Energie intunecata" este o expresie cu sens. "Camp de energie" este o expresie lipsita de sens. Conceptul New Age de camp energetic nu face parte din stiinte.

Nici pe biorXiv n-a avut mai mult succes.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

L-am sters.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Http://skepdic.com/energy.html

Poți da exemple de articole din Nature, Science, PNAS, Scientific American sau New Scientist care iau în serios câmpurile energetice? Nu cred că poți, deoarece astea sunt reviste științifice serioase. Niciuna dintre ele nu dă apă la moară terapeuților cu bioenergie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns: te inseli, se screme saracul sa arate ca ar fi un concept stiintific (ceea ce nu este).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat principalul: sunt studii si le poti gasi scrise in carti pe net.
Exemplu: http://bit.ly/2qBaNb5

| RoCkKiD a răspuns:

Cercetatorii din domeniu teoretizeaza ca se afla undeva in creier, insa fiind un proces atat de complex nu se afla intr-un singur loc, momentan au gasit numeroase zone care au treaba cu constiinta dar inca nu au incheiat toata povestea deci putem sune ca e inca in lucru. Nu stiu daca exista documentare insa exista studii, doar ca sunt aproape imposibil de citit daca nu esti vreun pui de neurolog.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cartea :"Mintea - o călătorie in interiorul ființei umane" de Daniel J.Siegel eu zic ca poate fi citita si înțeleasă de oricine, mai ales ca poate fi descărcata gratuit de cine dorește.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din cate am citit prin reviewuri e prea spiritista cartea ca sa o iei ca fundament stiintific. happy

| RAY a răspuns:

Presupun ipotetic ca Conștiința este cauzata de neuroni,acele legături neuronale crează Constiinta,noi suntem memoria noastra, in lipsa memoriei tu numai existi,desi daca ti-as descarca memoria intr-un pc si ar rula memoria ta ai fii tu prezenta,in viitor o sa ne putem uploda memoria in roboti si o sa traim vesnic,nu e fantezie deja s-a descarcat memoria unui soricel pe o placa de baza, practic asta ar trai vesnic intr-un univers virtual sau real, eu altceva nu inteleg de ce doar omul e constient astfel dintre toate animalele, desi inca mai avem multe de invatat, omul nu are are cel mai mare craniu nici cei mai multi neuroni, in fapt elefanti ar trebui sa fie cei mai constienti si inteligenti, de ce doar noi, nu stiu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Decodarea neuroștiinței conștiinței
În anii 90, neurologul Melvyn Goodale a început să studieze persoane cu o afecțiune numită agnozie sub formă vizuală. Acești indivizi nu pot vedea în mod conștient forma sau orientarea obiectelor, dar acționează ca și cum ar putea. „Dacă țineți un creion în fața lor și îi întrebați dacă este orizontal sau vertical, nu vă pot spune", spune Goodale, directorul fondator al Institutului Brain and Mind de la Western University din Londra, Canada. „Dar în mod remarcabil, ei pot să întindă și să prindă acel creion, orientându-și mâna în mod corect în timp ce se întind pentru a intra în contact cu ea."

Parte a perspectivei naturii: creierul
Interesul inițial al lui Goodale este legat de modul în care creierul procesează viziunea. Dar, în timp ce opera sa de documentare a celor două sisteme vizuale care guvernează vederea conștientă și inconștientă a progresat, a atras atenția filozofilor, care l-au atras în conversații despre conștiință - o topire a câmpurilor care le-a transformat pe amândouă.

Tehnicile recent dezvoltate pentru măsurarea activității creierului le permit oamenilor de știință să-și perfecționeze teoriile despre ce este conștiința, cum se formează în creier și unde se află limitele dintre a fi conștient și inconștient. Și pe măsură ce înțelegerea conștiinței noastre se îmbunătățește, unii cercetători încep să construiască strategii pentru manipularea acesteia, cu posibilitatea de a trata leziunile cerebrale, fobiile și afecțiunile de sănătate mintală, cum ar fi tulburarea de stres posttraumatică (PTSD) și schizofrenia.

Dar, chiar dacă cercetarea progresează, iar ideile din știință și filozofie continuă să se topească, întrebările esențiale rămân fără răspuns. „Este încă în mod fundamental misterios cum se întâmplă conștiința", spune Anil Seth, un neuroștiințific cognitiv și de calcul și co-director al Centrului Sackler pentru Știința Conștiinței de la Universitatea din Sussex din Brighton, Marea Britanie.

roman polițist
Conștiința este adesea descrisă ca experiență subiectivă a minții. În timp ce un robot de bază poate detecta în mod inconștient condiții precum culoarea, temperatura sau sunetul, conștiința descrie sentimentul calitativ asociat cu acele percepții, împreună cu procesele mai profunde de reflecție, comunicare și gândire, spune Matthias Michel, filozof al științei și Doctorand la Universitatea Sorbona din Paris.

Până în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, oamenii de știință au dezvoltat un program pentru studiul conștiinței care seamănă cu abordările actuale, spune Michel. Însă cercetările s-au declanșat pe parcursul unei mari părți a secolului al XX-lea, deoarece psihologii au respins introspecția, în loc să se concentreze asupra comportamentelor observabile și a stimulilor care le-au provocat. Chiar și în anii ’70 -’80, odată cu înființarea științei cognitive, conștiința a rămas un subiect controversat în rândul oamenilor de știință, care s-au pus sub semnul întrebării dacă este vorba despre o zonă valabilă de investigare științifică. La începutul carierei sale, biologul molecular și laureatul Nobel Francis Crick a dorit să studieze conștiința, dar a ales să lucreze la misterele mai tangibile ale ADN-ului.

În cele din urmă, oamenii de știință proeminenți (inclusiv Crick) au decis să abordeze conștiința, care a început într-o schimbare a gândirii care a survenit în anii 90, alimentată de disponibilitatea crescândă a tehnologiilor de scanare a creierului, cum ar fi imagistica prin rezonanță magnetică funcțională (RMN) și electroencefalografia (EEG) ). În acest moment, oamenii de știință au pornit în sfârșit într-o căutare majoră pentru mecanismele din creier care sunt asociate cu procesarea conștientă a informațiilor.

A urmat o serie de descoperiri, inclusiv cazul unei femei de 23 de ani care a suferit o vătămare cerebrală gravă într-un accident de mașină în iulie 2005, ceea ce a lăsat-o într-o stare care nu răspunde, cunoscută și sub denumirea de conștientizare trează. Putea să deschidă ochii și să prezinte cicluri de somn și de veghe, dar nu a răspuns la comenzi sau a arătat semne de mișcare voluntară. Mai rămăsese fără răspuns cinci luni mai târziu. Într-un prim studiu de acest gen, Adrian Owen, neuroștiințist atunci la Universitatea din Cambridge, Marea Britanie și acum la Western University, și colegii săi au observat-o pe femeie folosind RMN în timp ce îi oferea o serie de comenzi verbale1. Când echipa i-a cerut să își imagineze jucând tenis, ei au observat activitate într-o parte a creierului ei numită zona motorie suplimentară. Când i-au cerut să-și imagineze mersul prin casa ei, activitatea a crescut în loc în trei zone ale creierului care sunt asociate cu mișcarea și memoria. Cercetătorii au observat aceleași modele la voluntarii sănătoși cărora li s-au dat instrucțiuni identice.

Activitatea creierului la persoanele aflate într-o stare aparent non-receptivă poate fi similară cu cea a persoanelor sănătoase. Credite: Adrian M. Owen

Constatarea că unele persoane aflate în comă prezintă semne de conștiință a fost transformatoare pentru neuroștiință, spune Seth. Lucrarea a sugerat ca unii oameni să poată înțelege vorbirea și, eventual, să comunice, chiar și atunci când păreau să nu răspundă medicilor și membrilor familiei.

În anii de la publicarea studiului lui Owen, investigațiile asupra persoanelor cu leziuni cerebrale au oferit mai multe dovezi că conștiința este detectabilă la 10-20% din persoanele care nu răspund. În 2010, un studiu a utilizat fMRI pentru a monitoriza creierul a 54 de persoane din Belgia și Regatul Unit cu leziuni cerebrale severe2. Cinci au prezentat semne ale receptivității creierului atunci când au fost instruiți să-și imagineze jucând tenis sau mergând prin casa sau orașul lor, un protocol similar cu cel stabilit de echipa lui Owen cinci ani mai devreme. Două dintre aceste cinci persoane nu au demonstrat nicio conștientizare în evaluările convenționale pentru noptiere.

Oamenii de știință au început, de asemenea, să testeze modalități de detectare a conștiinței, fără a fi nevoie să le dea oamenilor instrucțiuni verbale. Într-o serie de studii care au început în 20133, neurologul Marcello Massimini de la Universitatea din Milano și colegii săi au folosit stimularea transcranială magnetică (TMS) pentru a crea „ecouri" electrice în creier, care pot fi înregistrate cu EEG. Tehnica este similară cu a bate la creier, în același mod în care o persoană s-ar putea bate la un perete pentru a-i măsura grosimea, spune Martin Monti, un neurolog în cadrul Universității din California, Los Angeles. În timp ce o persoană se află sub anestezie generală sau într-un somn fără vis, ecourile care sunt produse sunt simple. Dar, în creierul conștient, ecourile sunt complexe și se răspândesc pe toată suprafața cortexului cerebral (stratul exterior al creierului). Lucrarea ar putea duce în cele din urmă la un instrument care este capabil să detecteze conștiința chiar și la oameni care nu pot vedea, auzi sau răspunde la comenzile verbale.

Locație, locație, locație
Pe măsură ce oamenii de știință au devenit mai adepți în detectarea conștiinței, au început să stabilească care regiuni și circuite ale creierului sunt cele mai importante. Dar există încă multe dezbateri despre ceea ce constituie conștiința în termeni neuronali, cu un dezacord particular asupra proceselor și regiunilor cerebrale care contează cel mai mult.

Încă din secolul al XIX-lea, oamenii de știință au știut că cortexul cerebral este important pentru conștiință. Dovezile proaspete au scos în evidență o „zonă fierbinte" posterior-corticală care este responsabilă pentru experiențele senzoriale. De exemplu, într-un studiu privind somnul din 2017, cercetătorii au încurajat oamenii pe parcursul nopții, în timp ce îi monitorizau cu EEG4. Aproximativ 30% din timp, participanții care au fost dezolți din somn au raportat că nu au experimentat nimic chiar înainte de a se trezi. Studiul a arătat că acei oameni fără experiențe conștiente în timpul somnului aveau o mulțime de activitate de frecvență joasă în regiunea posterioară-corticală a creierului lor înainte de trezire. Oamenii care au raportat că au visat, cu toate acestea, au avut o activitate mai mică la frecvențe joase și mai multă frecvență ridicată. Drept urmare, cercetătorii sugerează că, observând zona fierbinte posterior-corticală a unei persoane în timpul somnului, ar putea fi posibil să prezice dacă visează - și chiar conținutul specific al viselor sale, inclusiv fețele, vorbirea și mișcarea.

A devenit tot mai clar însă că conștiința nu se limitează la o singură regiune a creierului. Sunt angajate diverse celule și căi, în funcție de ceea ce este perceput sau de tipul de percepție implicat. Investigarea coordonării semnalizării neuronale i-ar putea ajuta pe cercetători să găsească semnături de conștiință fiabile. Într-un studiu din 2019 care a colectat date RMN de la 159 de persoane, cercetătorii au descoperit că, în comparație cu persoanele aflate în stări minim conștiente și cele aflate sub anestezie, creierul persoanelor sănătoase au avut modele mai complexe de semnalizare coordonată, care s-au schimbat și în mod constant5.

Rămân o mulțime de necunoscute. Oamenii de știință nu sunt de acord cu privire la modul în care trebuie interpretate rezultatele studiului și măsura dacă o persoană este „în" sau „ieșită" din conștiință este o provocare care diferă de a privi ceea ce se întâmplă în creier, deoarece devine conștientă de diferite tipuri de informații. Cu toate acestea, studiile funcției creierului la diferite niveluri ale conștiinței încep să ofere modalități alternative de a privi creierul la un nivel mecanic. Seth, spune Seth, este că cercetătorii conștiinței se pot „deplasa către un fel de psihiatrie din secolul XXI, unde putem interveni mai precis în mecanismele de rezolvare a simptomelor specifice".

Tinkering și tratare
Încercările de intervenție sunt în curs, iar persoanele cu leziuni cerebrale ar putea fi printre primele care să beneficieze. Pe baza cercetărilor care indică talamul ca jucând un rol important în conștiință, de exemplu, Monti și colegii săi au experimentat o tehnică non-invazivă care folosește ultrasunetele pentru a stimula acea regiune a creierului la persoanele cu leziuni cerebrale.

Aceștia au efectuat testul inițial al procedurii pe un bărbat de 25 de ani care se afla în comă după un accident de mașină cu 19 zile mai devreme. În 3 zile, bărbatul și-a recuperat capacitatea de a înțelege limbajul, de a răspunde comenzilor și de a răspunde da - nu la întrebări cu gesturi din cap. Cinci zile mai târziu, încerca să meargă.

Raportul de caz6, publicat în 2016, arată clar că recuperarea lui ar fi putut fi o coincidență - oamenii apar adesea virgule spontan. Dar lucrările de urmărire nepublicate sugerează că abordarea cu ultrasunete face probabil diferența. Echipa Monti a efectuat de atunci procedura de stimulare a talamului la un bărbat cu un accident vascular cerebral care fusese implicat în accident de mașină cu câțiva ani înainte. Pacientul a fost mult timp într-o stare minim conștientă, în care oamenii prezintă unele dovezi de conștientizare a mediului sau a lor înșiși. La câteva zile după tratamentul experimental, soția bărbatului l-a întrebat dacă a recunoscut persoane specifice în fotografiile de familie. El a fost capabil să răspundă în mod sigur, da, privind în sus și nu, privind în jos. Monti își amintește că a vizitat pacientul și soția sa la scurt timp după procedură. "S-a uitat la mine și nici măcar nu a spus salut. Ea a spus: „Vreau mai mult", spune Monti. A fost prima dată când a avut o discuție cu soțul ei de la accident.

O halucinație creată de un algoritm de învățare automată care simulează percepția vizuală alterată. Credit: Keisuke Suzuki / Univ. Sussex

Monti și colegii săi au găsit rezultate la fel de încurajatoare la alte câteva persoane în virgule persistente, dar nu este clar dacă beneficiile durează mai mult de câteva săptămâni înainte ca beneficiarii să revină la starea lor inițială. Munca echipei este continuă, iar cercetătorii încearcă acum să stabilească dacă tratamentele repetate vor face ca beneficiile să dureze mai mult. „Chiar cred că acest lucru se va dovedi a fi un posibil mod prin care putem ajuta pacienții să se recupereze", spune Monti. „Cineva l-a numit odată sărind creierul. Nu-l pornim, dar metafora este valabilă. "

O altă abordare în mecanismele conștiinței ar putea duce la tratamente mai bune pentru anxietate, fobii și PTSD, sugerează o muncă a lui Hakwan Lau, un neurolog în cadrul Universității din California, Los Angeles, și colegii săi. Abordarea standard pentru tratarea temerilor este terapia de expunere, care îi împinge pe oameni să se confrunte în mod repetat cu ceea ce îi sperie cel mai mult. Dar un astfel de tratament este neplăcut, iar ratele de abandon nu pot atinge nici 50%.

În schimb, echipa lui Lau încearcă să reprograma inconștientul folosind o tehnică bazată pe fMRI care recompensează oamenii pentru activarea anumitor regiuni cerebrale. Într-un proces dublu-orb, cercetătorii au provocat 17 persoane să facă un punct pe ecranul computerului, folosind orice strategie mentală7. Cu cât ar putea-o face mai mare, cu atât mai mulți bani ar fi plătiți pentru finalizarea studiului. Participanții se puteau gândi la tot ce și-au dorit. Ceea ce nu știau, totuși, a fost că punctul s-ar extinde doar atunci când au activat părți ale creierului lor, care, conform observațiilor anterioare făcute într-un grup mai mare de oameni, ar deveni activ atunci când au văzut imagini cu animale din care erau frică, cum ar fi păianjeni sau șerpi.

De-a lungul timpului, participanții au devenit mai buni la activarea părților corecte ale creierului lor, dar fără să se gândească cu bună știință la creaturi care evocă frica. După experiment, transpirația palmelor oamenilor - o trăsătură care reflectă nivelul de stres al acestora - ca răspuns la a vedea aceste animale, a fost redusă. De asemenea, a fost redusă activarea amigdalei, o zonă a creierului care răspunde la amenințări. Tehnica părea să fi reprogramat reacțiile fricii creierului în afara conștientizării conștiente a participanților.

Lau și colegii săi testează procedura la persoanele cu fobii și, în cele din urmă, speră să o folosească pentru a trata PTSD. Dar tehnica are o limitare considerabilă. În ciuda diminuării simptomelor fizice, nu pare să afecteze modul în care oamenii se simt despre păianjeni și șerpi. „Dacă întrebați pacienții dacă le este frică", spune Lau, „ei spun că da".

În cele din urmă, combaterea fricii ar putea necesita o direcționare atât pe căi inconștiente, cât și pe conștiente, care funcționează în moduri diferite în creier, spune Joseph LeDoux, un neuroștiințific la Universitatea New York din New York. Calea inconștientă, spune el, apare din amigdala. Dar sugerează că acele reacții firești la amenințări nu ar trebui considerate frică deloc. În schimb, experiența conștientă a fricii provine din conștientizarea cognitivă și interpretarea emoțională a unei situații. Experiențele rezultate nu sunt centrate pe amigdala. LeDoux spune că diferența este evidentă la persoanele care au vedere orbitoare, care nu pot percepe conștient stimuli vizuali, dar acționează ca și cum ar putea. Atunci când li se prezintă o amenințare, aceștia prezintă activitate în amigdala împreună cu răspunsuri fizice. Dar nu raportează că se simt frică.

Aceasta deconectare ar putea oferi, de asemenea, o perspectivă asupra motivului pentru care medicamentele actuale pentru anxietate nu funcționează întotdeauna la fel de bine ca oamenii speră, LeDoux spune. Dezvoltate prin studii efectuate pe animale, aceste medicamente ar putea viza circuite ale amigdalei și pot afecta comportamentele unei persoane, cum ar fi nivelul de timiditate al acestora - ceea ce le face mai ușor să meargă la evenimente sociale. Dar aceste medicamente nu afectează neapărat experiența conștientă a fricii, ceea ce sugerează că tratamentele viitoare ar putea fi necesare atât pentru procesul inconștient, cât și pentru procesul conștient ses separat. „Putem adopta o abordare bazată pe creier, care vede aceste tipuri de simptome diferite ca produse ale diferitelor circuite și proiectează terapii care vizează diferitele circuite sistematic", spune el. „Reducerea volumului nu schimbă melodia - doar nivelul acesteia".

Tulburările psihiatrice sunt un alt domeniu de interes pentru cercetătorii conștiinței, spune Lau, pe baza faptului că unele afecțiuni de sănătate mentală, inclusiv schizofrenia, tulburarea obsesivă - compulsivă și depresia, ar putea fi cauzate de probleme la nivel inconștient - sau chiar de conflicte între conștienți și căi inconștiente. Legătura este doar ipotetică până acum, dar Seth a studiat baza neuronală a halucinațiilor cu o „mașină de halucinație" - un program de realitate virtuală care folosește învățarea mașinii pentru a simula experiențele halucinatoare vizuale la persoanele cu creier sănătos. Prin experimente, el și colegii săi au arătat că aceste halucinații seamănă cu tipurile de viziuni pe care oamenii le experimentează în timp ce iau medicamente psihedelice, care au fost utilizate din ce în ce mai mult ca un instrument de investigare a bazelor neuronale ale conștiinței.

Dacă cercetătorii pot descoperi mecanismele din spatele halucinațiilor, ar putea fi capabili să manipuleze zonele relevante ale creierului și, la rândul lor, să trateze cauza de bază a psihozei - mai degrabă decât să abordeze simptomele. Prin demonstrarea cât de ușor este manipularea percepțiilor oamenilor, adaugă Seth, lucrarea sugerează că simțul realității noastre este doar o altă față a modului în care experimentăm lumea.

În căutarea legitimității
În fiecare an, zeci de mii de oameni din Statele Unite devin conștienți în timp ce se află sub anestezie generală. Nu se pot mișca sau vorbi, dar s-ar putea să audă voci sau zgomote de echipament și să simtă durere. Experiența poate fi traumatică și este plină de ramificări etice și legale pentru medicii care îi îngrijesc. Unii oameni de știință lucrează pentru a promova orientări pentru comunicarea cu pacienții care nu răspund, precum și modalități de a căuta semne de disconfort la astfel de persoane. Și solicită dezvoltarea unei instruiri îmbunătățite și a unor legi care să abordeze posibilitatea ca modalități alternative de detectare a conștiinței să modifice definiția consimțământului informat pentru procedurile medicale.

De asemenea, cercetătorii încep să impulsioneze pentru o mai bună comunicare cu publicul despre ceea ce știința poate și nu poate realiza conștiința. Michel spune că afirmațiile care nu sunt acceptate de datele empirice au proliferat în cercetarea conștiinței. Unul, în special, numit teoria informației integrate, a primit o mulțime de finanțare privată și atenție pentru mass-media, chiar dacă a fost demis de el și de alți experți în domeniu. Într-un sondaj informal efectuat în 249 de cercetători în 2018, Michel și colegii săi au constatat că aproximativ 22% dintre cei care nu au publicat lucrări sau nu au participat la întâlniri majore despre conștiință - și, prin urmare, au fost considerați a fi ne-experți - teoria informației integrate de încredere8. Michel bănuiește că un „efect guru" ar putea fi de vină, neespecții considerând că afirmațiile complexe și obscure făcute de oameni inteligenți care proiectează autoritatea sunt mai probabil să fie adevărate decât idei mai simple. „Într-un anumit sens, complexitatea aparentă a teoriei este folosită ca un proxy pentru probabilitatea ei de a fi adevărat", spune Michel. „Nu o înțeleg cu adevărat, dar ajung să creadă că, dacă ar înțelege, probabil că ar considera-o drept teoria corectă a conștiinței."

Mai multe din Nature Outlooks
Pentru a solidifica legitimitatea științei conștiinței și pentru a încuraja acceptarea ideilor bazate pe dovezi, el și un grup de 57 de colegi dintr-o serie de discipline - inclusiv Seth, Lau, Goodale și LeDoux - au urmărit studiul informal cu o lucrare din 2019 care a revizuit starea câmpului9. Descoperirile sale au fost mixte. Cercetarea conștiinței nu este încă recunoscută ca o zonă concentrată strategic de către Institutul Național al Sănătății Mintale a SUA, au scris ei. Crearea de locuri de muncă în domeniu a rămas în urma altor discipline naționale, cum ar fi neuroeconomia și neuroștiința socială. Iar finanțările publice, în special în Statele Unite, au fost relativ rare. Dar anumite zone câștigă atenție. Încă de la mijlocul anilor 2000, Institutele Naționale de Sănătate din SUA au oferit mai multe subvenții mari pentru a sprijini cercetarea care abordează, printre alte subiecte importante, diferențele neurologice dintre conștiință și a fi în comă, sau trezire și a fi adormit. Astfel de studii ar putea oferi o fereastră asupra semnăturilor neuronale ale conștiinței. Unele fundații și organizații private filantropice susțin, de asemenea, cercetarea unor idei mari în conștiință, spune Goodale, care primește finanțare de la o astfel de organizație caritabilă, Institutul canadian de cercetare avansată din Toronto.

Pe măsură ce finanțările și publicațiile se acumulează, oamenii de știință au devenit din ce în ce mai capabili să facă investigațiile în conștiință o parte rezonabilă - dacă nu centrală - din planul lor de cercetare, spune Seth. „The Re a fost o asimilare generală a conștiinței în cadrul practicii standard de neuroștiință și psihologie și medicină ", spune el. „S-a normalizat, ceea ce este un lucru bun."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Este altă zonă a realității.
Tot ceea ce cunoaștem sunt modele, imagini și constructe ale realității, astfel chiar și despre conștiință, avem un model. Vă prezint modelul meu.
Sunt fizician fanatic și am tendința ca să văd structuri fizice și chimice peste tot. Și așa și este, totul de pe lumea aceasta are la bază aceste cărămizi, atomii ( modelul nostru despre lume, așa o vedem noi).
Astfel, până la prima celulă vie, toate structurile care o constituie sunt anorganice, compuse din proteine formate din aminoacizi, plus lipide plus cărbune, ( carbohidrați) care în celulă interacționează după legile fizicii și chimiei, care pentru mine ca fizician este tot o parte a fizicii. Stop.
Astfel tot ce este în celulă, este materie, cărămizi, origine materială. Tot ce este în celulă, dincolo de membrană, inclusiv membrana sunt de origine materială și formează un tot unitar pe care îl numim celulă. Ca să înțelegem mai mult despre viață, hai să omorâm celula, Acum celula care a fost înainte vie, se comportă ca o sumă de cărămizi care urmează strict legile fizicii și chimie și se destramă. Dacă face parte din corpul uman ca să înțelegem mai bine, putrezește.
Deci materie și iar materie.
Stop. Să revenim la ea când era vie. Dacă îi studiem istoria, evoluția, constatăm ca în raport cu oricare structură din univers, de la cea mai mică, cuarcul, până la cea mai mare, roiurile de galaxii, are un comportament, mai exact o evoluție complet diferită. Structura înainte de a se distruge prin procese materiale, fizico-chimice, se reproduce. Astfel se perpetuează, apare din ea prin diviziune, la începuturile vieții pe pământ, iar apoi prin reproducere sexuată, de la apariția sexului, o celulă nouă, perfectă care poarte în ea informația genetică. Astfel, toate stucturile din univers până la ea le numim anorganice nu au o proprietate pe care celula vie o are. Are o anumită relație cu mediul, care o putem numi știință de sine, și apoi conștiință de sine, când avem o colecție de celule. Astfel toate părțile constituente formează un hard, iar conștiința de sine este un soft. Acest soft se bazează pe cărămizi pe materie, pe procese fizico chimice energetice, dar este altceva. Conștiința nu mai este formată din atomi și fotoni ci dintr-un soft, al unui program care luptă pentru menținerea celulei, egal viață, viețuire și pentru perpetuarea vieții, supraviețuire. Astfel eu susțin că fiecare celulă vie are conștiință de sine și de interpretare a mediului și a relației cu el. La nivelul nostru uman aceasta se face cu precădere de către grupul de celule specializate din sistemul nervos și creier. Astfel tot așa cum softul dintr-un calculator este diferit de hard, tot așa conștiința nu este de natură materială ci este o interpretare a lumii prin semne, semnale. Și în plus, dar nu în ultimul rând ci în primul rând, conștiința nu este un program oarecare, ci un program cu un scop, supraviețuirea. De aceea nu cred în IA, roboți care să ia locul oamenilor și să conducă lumea. Cu cele mai sofisticate programe, cu cele mai performante computere cuantice ale viitorului, un robot rămâne un robot, căci nu va avea niciodată viață, doar mimată. Astfel conștiința începe pentru mine cu prima celulă vie. Se mai pune întrebarea, înainde de celula cu membrană separată de mediu, structurile premergătoare de tipul viruși, prioni, sau altele necunoscute încă, aveau și ele conștiință? Care este momentul când structura din anorganică devine organică și vie? De la primul urmaș, de la prima replică. A doua întrebare, cum i-a venit să facă asta?
Aici o să fac metafizică. Structura vie are libertate, un grad de libertate pe care structurile anorganice nu o au. Astfel emit ipoteza că în interiorul materiei anorganice, există o mărime fizică numită libertate, spre care tinde materia. Din cauza aceasta, viața pe Terra devine treptat tot mai complexă, apare înmulțirea sexuată, care este o cale mai bună de supraviețuire până în final apare omul care acum are cel mai ridicat nivel de conștiință și de libertate aferentă între toate structurile vii.
Altă întrebare.

| Celcestietot a răspuns:

Nu neapărat.

| Bizon95 a răspuns:

1. NU se stie ce e aia constiinta

religia nu lucreaza cu asa ceva ci cu alt concept si mai imaterial numit "suflet", chestie pentru care au fost oameni arsi pe rug ca sa "le salveze sufletul"

iar stiinta NU a reusit sa defineasca constiinta, ci numai in mare (foarte "in mare" ) cum functioneaza creierul, asa ca

2. creierul e impartit in mai multe parti, una tine memoria (si deci si experienta de viata, educatie, etc.) iar in rest sunt asa numitele cai neuronale, care sunt (atentie) niste legaturi MATERIALE intre sinapsele creierului, DAR, prin ele circula impulsuri nervoase care sunt mai mult sau mai putin electricitate si deci energetice