| Meme10Memu a întrebat:

Copiii de 5 ani sunt nestiutori cu privire la teoria evolutiei. Ei nu ar afla despre nici o teorie evolutionista si nu ar crede in aceasta teorie daca ar fi lasati sa gandeasca singuri si daca parintii lor nu i-ar indoctrina de mici cu teoria evolutionista. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu nu trebuie să te exprimi așa: "Cand vezi o casa știi că s-a construit cărămidă cu cărămidă, ca a evoluat dintr-un praf..."
Ci în mod normal este așa: "Când vezi o casă știi că cineva s-a gândit la construcția fiecărei cărămizi, s-a gândit la fabricarea cimentului care unește cărămizile între ele..."
Deci înainte de orice realizare existentă cineva se gândește la ea.
Dacă și din punct de vedere spiritual oamenii ar gândi mai înainte ca să ia hotărâri, astăzi nu ar mai fi atât de multă confuzie în cele religioase.
Că și dacă ar fi existat un big bang (mai exact o întâmplare) astăzi am fi avut mai multe pamanturi lângă noi sau în jurul soarelui. Sau o fi o nimereală că nu suntem mai aproape sau mai departe de soare?
De altfel oamenii trebuie să cunoască diferența dintre dovadă și demonstrație, și de asemenea să cunoască faptul că niciodată nu trebuie să ne luăm după demonstrații, ci numai după dovezi. Dovada și demonstrația par a fi asemănătoare; dar dacă gândim profund, ele sunt lucruri diferite, chiar dacă noi le folosim ca și sinonime.
Prin asta vreau să spun că Dumnezeu nu ne va oferi niciodată vreo demonstrație a existenței Sale (dacă ar face-o, cei mai mulți oameni ar trăi cu groază). El ne oferă dovezi ale existenței Sale, și deja le avem. Ca acestea nu sunt în armonie cu inimile noastre, adică cu dorințele și concepțiile noastre, asta este altceva.

47 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am incredere in copii de 5 ani ca i ar duce mai mult minte sa gaseasca singuri o explicație mult mai plauzibila pentru aparitia vietii decat teoria creationista.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Cand vezi o casa spui ca s-a facut singura? Ce e mai plauzibil? Ca s-a facut singura sau ca a facut-o cineva?

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand vezi o casa stii ca s-a construit caramida cu caramida, ca a evoluat dintr un praf care prin procese chimice si fizice a ajuns caramida si ciment care mai apoi a ajuns o casa. Nu spui niciodata ca a pocnit un batranel din degete si casa pufff a aparut. Hai ca a fost misto analogia cu casa. Demonstrează perfect cum poate ceva evolua din praf catre ceva...

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu vezi cat de absurd gandesti?

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e nimic absurd, dar ce sa mai zici cand ai făcut o analogie atat de frumoasa care sa sustina evolutionismul... Looool. Ti as dat singura gioale.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Ba e absurd. Nici un copil nu te crede.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

I-am spus ca e absurd ce spune dar nu vrea sa inteleaga.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Aia e! Eu cu junioara tot discut despre asta si mereu singura concluzie la care putem ajunge e ca sintem prea mici sa tragem vreo concluzie, dar ca totusi un hocus-pocus biblic e mai hilar decat zina maseluta sau mos craciun. Macar aia au efecte pozitive.winking

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu poti sa spui "hilar" la ceva precum Dumnezeu care ne ucide pe toti pentru ca toti murim de mana Lui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu o sa mor de gura lui. O sa mi-o suga pana dispar. Hilar enough for you?

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Murim de gura Lui. Nu o suge ci o da sa o manance viermii. Eu sunt realist si nu ma iau dupa fantezii ca tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu o maninca nici un vierme ca o sa imi incinerez hoitul. Pam-pam, sah-mat, misticule!

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot ucidere e din partea Lui Dumnezeu. Asta e realitatea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Realitatea e ca nu exista, dar nah, daca tot stii tu mai bine. Zici ca esti realist si bagi povesti cu unicorni aici...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt realist. Atata timp cat o poveste nu contrazice realitatea materiala si face omul mai fericit si mai motivat in orice situatie atunci e bine. Asa functioneaza religia. E asemanator cu povestea cu mos Craciun doar ca acea poveste dureaza doar in zilele de sarbatoarea Craciunului cand povestea se materializeaza cu cadouri sub brad. Povestea asta cu Craciunul o spun ateii copiilor lor.
La un crestin povestea dureaza mereu. La un ateu povestea dureaza doar cat ruleaza un film la TV. Si ateilor le plac povestile si vor sa para cat mai reale la TV. Oamenilor le plac povestile de cand sunt copii si pana mor. Venitul in turism se dubleaza cand in fundal e o poveste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prefer povestile cu brazilience care o sug baiatului care aduce pizza in detrimentul celor cu barbosul care ma urmareste 24/24 si judeca tot ce fac.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Povestile preferate de tine inseamna complacerea in nedreptate. Acele brazilience sunt amarate, nefericite. Viitorii lor soti mor in razboaie, conflicte, lupte pentru droguri iar ele isi folosesc trupul ca sa supravietuiasca. Povestea care iti place are un fundal si o perspectiva submra.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ahahahaha, ce ai mai muscat-o! OK, atunci studente care si-o trag cu profi. Nici povestea aia nu e buna? Nu, ca o fac din interes. Neveste adulterine! Nimfomane! Lesbiene care o fac pur si simplu pentru placere si atit. Nah, si la astea o iei pe aratura? Ce am zis eu, ce ai inteles tu...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine. Cum spui tu. Insa toate aceste povesti care tie iti plac nu au perspectiva. Sunt lucruri trecatoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti amuzant, dar nu. Si povestile din biblie sunt trecatoare. Sint trecute, mai exact. Daca cauti nemurirea, nu o sa o gasesti in pupatul de cruci. Prefer sa pup ***. tongue

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Vezi ca am bagat partea cu 1913, 607 i. Hr, 2520 de ani. Deci e o poveste cu efecte in istorie si lumea reala. Nu e orice fel de poveste ca Harap Alb, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca povestea cu Harap Alb ar avea vreo 2000 de pagini, sigur s-ar potrivi si din aia cate ceva in lumea reala...winking

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ramane cu 607 i.Hr, 2520 de ani, 1913-14, primul razboi mondial? Profetiile din cartea Daniel s-au implinit cu exactitate in legatura cu unii imparati si regine istorice. In povestea cu Harap Alb nu apar ani istorici, calcule de perioade.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Detaliaza, te rog. La potrivit povesti din biblie toti au fost dati naibii. Cind nu se potrivesc, ghinion... "doar dumniezo' stie" si gata.

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Casele nu se reproduc precum organismele vii. Organismele vii au părți ale corpului de care nu au nevoie nu au fost făcute cu o schiță în minte, pentru un scop anume, se pot adapta la condițiile de mediu ostile etc.
Analogia e incredibil de proastă.

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Teoria evolutionista se bazeaza pe premisa ca pocnind din degete hocus pocus a aparut prima peptida ceea ce experimental nu s-a observat.

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu prietene, e clar că nu știi absolut nimic depre știință, în primul rand pentru că încurci evoluția cu abiogeneza. Niciun om de știință nu pretinde că totul a apărut din nimic, voi fanaticii religioși sunteți cei care credeți în prostiile astea. Tu crezi că totul a fost făcut print-o incantație de către un duh prin magie. Îți proiectezi propriile defecte asupra celor ce nu ți le împărtășesc.

| Meme10Memu explică (pentru alexthedragon):

Ai vazut prea multe desene animate omuletule. rolling on the floor

| alexthedragon a răspuns (pentru Meme10Memu):

Serios? Asta e cel mai bun contra argument pe care îl poți da? Patetic!

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu trebuie să te exprimi așa: "Cand vezi o casa știi că s-a construit cărămidă cu cărămidă, ca a evoluat dintr-un praf..."
Ci în mod normal este așa: "Când vezi o casă știi că cineva s-a gândit la construcția fiecărei cărămizi, s-a gândit la fabricarea cimentului care unește cărămizile între ele..."
Deci înainte de orice realizare existentă cineva se gândește la ea.
Dacă și din punct de vedere spiritual oamenii ar gândi mai înainte ca să ia hotărâri, astăzi nu ar mai fi atât de multă confuzie în cele religioase.
Că și dacă ar fi existat un big bang (mai exact o întâmplare) astăzi am fi avut mai multe pamanturi lângă noi sau în jurul soarelui. Sau o fi o nimereală că nu suntem mai aproape sau mai departe de soare?
De altfel oamenii trebuie să cunoască diferența dintre dovadă și demonstrație, și de asemenea să cunoască faptul că niciodată nu trebuie să ne luăm după demonstrații, ci numai după dovezi. Dovada și demonstrația par a fi asemănătoare; dar dacă gândim profund, ele sunt lucruri diferite, chiar dacă noi le folosim ca și sinonime.
Prin asta vreau să spun că Dumnezeu nu ne va oferi niciodată vreo demonstrație a existenței Sale (dacă ar face-o, cei mai mulți oameni ar trăi cu groază). El ne oferă dovezi ale existenței Sale, și deja le avem. Ca acestea nu sunt în armonie cu inimile noastre, adică cu dorințele și concepțiile noastre, asta este altceva.

| LoveSleep a răspuns:

N-am auzit prostie mai mare de cand am auzit ca ți-ai facut cont.

| CostinAlamariu a răspuns:

E adevarat. Orice om care e sincer cu el si gandeste isi da seama ca teoria evolutionista e o tampenie colosala care poate fi foarte usor distrusa cu filozofie si matematica.

| alexthedragon a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai amice că îți lansez eu o provocare. Tu imi explici cum poti distruge evolutia cu matematică și filozofie, apoi îți voi explica cum greșești și cum pot eu să o dovedesc prin biologie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu ar afla nici despre batranelul ala de pe norisor numit Dzeu daca nu ar fi astia ca tine care sa le bage prostii in cap.

| JicaContra a răspuns:

Copiii de 5 ani sunt nestiutori cu privire la IMBECILITATEA DE BISERICA, ei sunt indoctrinati si fortati sa mearga la biserica de catre parintii care fac parte din PROSTIME si nu isi pun intrebari, pentru ca tot ce au nevoie e sa le scarpine cineva frica de moarte, iar biserica, cu asta se ocupa

iar, daca ar fi lasati sa gandeasca singuri si-ar pune intrebari, dar mai ales, relativ la nenorocirea ta de ura anti-stiinta, ar vedea ca teoria evolutionista e PLINA DE DOVEZI CONCRETE, si nu ca biserica, in care oamenii DOAR VOR SA CREADA FARA NICI O DOVADA, pentru ca altfel le-ar fi mai rau, pentru ca ar face pe ei de frica de moarte

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Imi pun multe intrebari ca cele de fata.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, nu iti pui nici o intrebare, de fapt, vii aici sa faci propaganda anti-teoria evolutionista, anti-stiinta, anti-tehnologie, dar mai ales pro-biserica de rahat care mananca rahat

iar, faptul ca se preda un lucru dovedit negru pe alb este incredibil cat de imbecil poti sa fii cand vii aici si iti arati ura, doar pentru ca, contrazice creierul tau spalat bine, bine

| mastadont a răspuns:

Același lucru se aplică și în cazul religiei, copiii de 5 ani nu ar afla de teoria creaționistă și nu ar fi îndoctrinați cu aceasta. Însă, se întâmplă invers, copiii află de la părinți credincioși despre Dumnezeu, despre cum a pocnit el din degete și cum într-o săptămână a creat universul. Când cresc însă, cam prin adolescență, încep să-și pună întrebări, să se informeze și să analizeze critic toate aceste inepții care le-au fost inoculate din copilărie și majoritatea își dau seama că ce scrie în biblie e doar o poveste. Îmi e milă de restul, de cei care și la maturitate au rămas tot îndoctrinați și rupți de realitate doar pentru că pun atâta preț pe o carte ca toate alte cărți.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Nu are de ce sa-ti fie mila pentru ca cei care cred sunt mai fericiti si vad dincolo de necazurile vietii cu ajutorul Bibliei.

| Dalmore a răspuns:

Copiii se nasc atei. Părinții îi influențează. Părinții atei de obicei își lasă copiii să gândească singuri și nu le impun limite absurde. Cei care au părinți religioși și ajung, printr-o minune, să înceapă să gândească singuri se rup de religie chiar dacă provin din medii foarte credincioase. Unii rămân cu credința, dar nu se mai asociază cu biserici, tradiții și idei perimate. Este absurd să crezi că lumea asta s-a făcut din nimic în 7 zile laughing

| Meme10Memu explică (pentru Dalmore):

Copiii se nasc fara sa stie de teoria evolutionista care li se baga ulterior pe gat de parinti sau la scoala.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dacă o luăm așa, exact asta se întâmplă și cu religia dragule, copiii se nasc fără să știe de existenta religiei. Părinții îi învață asta, cum i-au invatat pe ei părinții lor și tot așa. Nu știu unde ai văzut tu părinți care să bage copiilor in cap teoria evolutionista, asta fac credincioșii. Încă cum se naște copilul este dus la biserica doamne ajuta.
Ia spune, dacă te-ai fi născut acum în india sau țări musulmane cine te-ar fi învățat pe tine să crezi în Iisus Hristos? Ai fi crezut în cu totul alt persoan/e acum și ba chiar ai fi fost împotriva creștinismului cum spui acum că musulmanii sunt cretini pentru că nu au aceeași credință cu tine.

| Meme10Memu explică (pentru Andrei200202):

Peste tot se preda teoria evolutionista.

| Dalmore a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nimeni nu bagă teorie evoluționistă pe gât unui copil, uiți că trăim într-o țară ortodoxă, unde ateii sunt rari și sunt oameni deștepți care nu fac copii ca iepurii, asta e o teorie la care ajunge fiecare singur laughing.

| Meme10Memu explică (pentru Dalmore):

Ba da. Ia mai gandeste-te.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

În școli se predă religie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

... din pacate nu se preda religie, ci SE INDOCTRINEAZA sub masca unei ore de religie.

| alexthedragon a răspuns:

Prietene teoria evolutiei este fundatia biologiei moderne si unul dintre criteriile esentiale ale vietii. Teoria evolutiei are un volum imens de evidente in favoarea ei, in adn, in anatomia si fiziologia tuturor fiintelor vii, in morfologie, biologie celulara și dezvoltare embrionară, în recordul fosil etc. Este un proces care a fost observat direct de mii de ori si care poate fii demonstrat pana si in agricultură si medicină. Este o realitate imposibil de negat.
Ceea ce spui tu este o eroare de logică foarte des intalnită la creationisti( nu e deloc de mirare). Tu realizezi că pozitia ta religioasă creationistă este una atat de subredă si lipsită de suport si evidențe și că a fost demontată de atat de multe ori că singura modalitate de a propaga mizeria asta e să minți niște copii impresionabili care nu iti pot critica pozitia. Patetic.
Ca un ultim răspuns. Dacă ar fi o metodă de a șterge amintirea teoriei evoluției din istorie și să ascund dovezile, acestea ar fi in mod inevitabil redescoperite. Dacă aș putea șterge amintirea creștinismului din istorie, acesta ar fi pe veci uitat și ar fi ca și cum nu a existat.