| sabin89 a întrebat:

Copiii din faţa blocului happy mai născocesc tot felul de jocuri cu pietricele. Doar sunt deştepţi, după cum am zis. Odată erau patru copii; şi fiecare avea câte un coşuleţ cu pietricele. Nu ştiu ce jucau, dar eu am vrut să ştiu câte pietricele avea fiecare. Am întrebat pe unul din ei. În loc să îmi răspundă direct, mi-a zis aşa: - "În total avem 45 de pietricele. Dacă suma pe care o am eu s-ar mări cu două pietricele, cea a celui de al doilea s-ar micşora cu două, a celui de al treilea s-ar dubla, iar a celui de al patrulea s-ar micşora de două ori, atunci fiecare am avea acelaşi număr de pietricele."
Ei, ce ziceţi? Întrebarea nu o mai pun, că se subînţelege.
Cred că este evident că nu este o temă (la ce clasă s-ar putea da aşa ceva?). Este pur şi simplu un exerciţiu pentru cei amatori de puţină gimnastică a minţii.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

A+b+c+d=45
a+2=b-2=2c=d/2
a+2=b-2
b-a=4=> b=4+a
2c=d/2
4c=d=> c=d/4
a+4+a+c+4c=45
a+2=2c
a/2+1=c
d=4c
d=4*a/2+4
d=2a+4
a+4+a+c+4c=45
2a+4+5c=45
d+5c=45
d+5d/4=45
9d/4=45
d=20
c=5
d=2a+4
20=2a+4
2a=16
a=8
b=4+8
b=12

Nu mai verific, dacă am greșit pare rău, mă întorc acum la exercițiile la saltea laughing

| sabin89 explică (pentru zurick):

Cine ştie ştie, domne!
Ce crezi, fără limbaj matematic s-ar fi putut? Adică, prin încercări, băbeşte.

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Nu-mi dau seama cum sad

| sabin89 explică (pentru zurick):

Nici eu happy

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Ce crezi, fără limbaj matematic s-ar fi putut?"
Nu este musai ca daca nu rezolvi o problema apeland la limbajul matematic automat trebuie sa o rezolvi babeste.

Exista si alte variante.
Un posibil inceput ar suna in felul urmator:

Din afirmatia: "Dacă suma pe care o am eu s-ar mări cu două pietricele, cea a celui de al doilea s-ar micşora cu două atunci fiecare am avea acelaşi număr de pietricele" rezula logic ca cel de al doilea are cu patru pietre mai mult decat am eu.

Din afirmatia "daca cea a celui de al doilea s-ar micşora cu două, a celui de al treilea s-ar dubla" rezulta la fel de logic ca cel de al treilea are de patru ori mai multe pietricele.

Iata deci ca am putut sa evidentiem doar folosind intuitia doua adevaruri ce rezulta din relatiile lui zurick.

"a+2=b-2=2c=d/2
a+2=b-2
b-a=4=> b=4+a"

si
"A+b+c+d=45
2c=d/2
4c=d=> c=d/4"

Mai incolo lucrurile devin ceva mai dificile, de asta folosim limbajul matematic. Probabil pentru anumite persoane cu IQ +200 intreaga problema este evidenta de la inceput pana la final.

| Inferno a răspuns:

Eu si Gigel am cumparat mai multe gutui. Eu am cumparat 6. Daca mananc doua dintre ele, iar Gigel si-ar mai cumpara inca doua am avea un numar egal de gutui.
Cate gutui are Gigel.

Cred ca exista trei moduri de rezolvare distincte:

1.) Rezolvarea "babeste". Pe incercari. Pur si simplu atribui valori diferite numarului de gutui pe care le are Gigel si vezi care verifica egalitatea.

2.) Rezolvarea matematica. Aplicam limbajul matematic:
a-2=b+2, stim ca a=6
Deci b=6-2-2=2
Gigel are doua gutui.

3.) Metoda instantanee, intuitiva.
Atunci cand adevarul rezulta direct din simpla formulare a problemei si nu mai este nevoie de alte simplificari si etape intermediare. In cazul de fata este limpede ca Gigel are cu 4 gutui mai putin decat mine, din moment ce, pentru a avea numar egal de gutui, este nevoie ca eu sa mananc doua iar el sa cumpere alte doua. Iar cum eu am 6, el cu patru mai putin, Gigel trebuie sa aiba doua gutui.

Metoda 3 de rezolvare implica o intelegere globala a problemei, fiind superioara celorlalte doua.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Da, mi se pare corect raţionamentul.

| sierra1 a răspuns:

Ai mai intrebat asta acu vreo o săptămână, corect?

| DoctorWh0 a răspuns:

Se da asa ceva la Evaluarea Nationala la mate.
zurick a rezolvat deja problema, deci nici nu ma voi consuma sa o mai rezolv xDD
Si da, este aceiasi intrebare care ai postat-o sapt. trecuta(cred)

| sabin89 explică (pentru DoctorWh0):

Vezi ce i-am răspuns lui siera1. E o mare diferenţă.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru sabin89):

Nu prea.

| Silwian a răspuns:

De ce faci spam? Ce intrebari sunt astea? Unde te crezi?)))))i?

| MValentin a răspuns (pentru Silwian):

Are ceva tic la caprolling on the floor

| sabin89 explică (pentru MValentin):

Hai, du-te la metin2