| godless1859 a întrebat:

Cre credeti ca a fost cel mai mare geniu Nikola Tesla sau Albert Enstein?

Răspuns Câştigător
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu ştiu dacă ai putea să îi compari pe cei doi, ce pot însă să îţi spun sigur e că fiecare au avut sclipirile lor de geniu, fiecare în domeniul lui, eu aş înclina spre Enstein totuşi!

| godless1859 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Parerea ta dar eu totusi as inclina spre Tesla

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru godless1859):

Păi văd că te-ai hotărât! Felicitări big grin

| godless1859 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Mersi! totusi voiam sa vad si parerile altora! big grin

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru godless1859):

Nu ai de ce!
Fiecare geniu care şi-a lăsat amprenta pe această lume a făcut-o să devină ceea ce este în ziua de azi...

| godless1859 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Ai mare dreptate! Fiecare geniu a contribuit in stiinta

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cosider geniu pe cel care a salvat oamenii de la moarte nu pe cel care a inventat bmba nucleara, einstein a fost un geniu clar da cel care a descoperit leacul pentru ciuma ce a fost?
si atatea bolii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tesla.

| Hokostbaby a răspuns:

Sunt valabile aproape toate proeiectele ramase de la Tesla, pe cand multe din teoriile lui Einstein au fost deymintite. Oricum, chiar si asa, nu poti sa compari doua genii in domenii diferite plus ca testul iq nu a fost facut de niciunul dintre ei.

| al29mar a răspuns:

De departe Nicola Tesla a fost cel mai bun! In timp ce Enstein a fost pur teoretician, Tesla a realizat lucruri de care azi te folosesti chiar tu accesand TPU.RO. de exemplu curentul alternativ pe care il folosesti ca sa pornesti calculatorul tau ca sa pui intrebarea de mai sus... Tesla a realizat si a inventat acum 100 de ani lucruri care sunt mult peste secolul in care traim si care sunt fie distruse fie ascunse de smecherii care stapanesc lumea. De exemplu a inventat un motor care nu functioneaza cu benzina sau alti combustibili, nici electric etc. functiona cu energia magnetica a pamantului si nu consuma nimic. A realizat chiar un automobil cu care a reusit sa ajunga la peste 150 de km/ora (si asta in anii 1900) Inventia a fost "luata" si inchisa in seifurile marilor corporatii care stapanesc omenirea

| relian a răspuns (pentru al29mar):

Povestile astea le crezi tu si altii ca tine, dar nu toata lumea pune botul la povestiri SF.Ma refer la ce spui tu de tesla. Iara masini care atingeau viteze de care spui existatu deja, deci tesla n-a facut nimic, na inventat tesla masina sa fim seriosi.Tu acum daca faci o masina care stiu si eu ajunge la 2000 de km la ora inseamna ce? Inseamna ca ai descoperit America? A relaizta o masina care mergea cu ce? Cu energie magnetica? Cei aia explica sa aflam si noi.Basme de astea sintem satui, vedem destule filme cu astfel de eroi, mai avem nevoie si de ceva real, ca altfel traim doar cu vise si murim de foame.Ca a descoperit ceva da na spus nimeni ca nu, dar de la una sa ajungi sai atribui povestiri SF eu cred ca jignesti scriitorii de SF.Si n-a descoperit Tesla ceva ce nu exista,deci nu vad ce voiai sa spui. Electricitatea exista de mult si chiar era folosita.Ce va mai place unora din voi sa fabricati eroi.Ori poate sinteti prea naivi si credeti tot ce vi se baga pe ochi,pe gura,pe urechi de unu altu. Unde mai pui ca Tesla daca nu stiai era bolnav,deci el avea o afectiune si datorita acestei afectiuni a construit cea construit. Daca ar fi fost normal ar fi fost un necunoscut, insa se pare ca am avut noroc, adevarat ce spui ca ne folosim de realizraile lui, dar ne folosim de cea realizat nu de altceva, nu de basme.Asa si eu pot sa spun, deci doar vorbind ca pot sa aduc Luna pe Pamint ma crezi? Normal ca nu ma crezi pentru ca nu esti prost, dar esti doar naiv. Daca vreau bag un fier in pamint si dau electricitate gratis la tot globul.Wow doar DACA VREAU, dar uite ca nu vreau.Ce mai texte ce mai fantezii.Azi oricine stie si pe atunci se stia ca atmosfera este plina de electricitate, dar putini erau care se aratau dispusi sa incerce sa o foloseasca sau sa si creada ca o pot folosi, ca au mijlocele necesare.Printre ei era si tesla care din pacate se pare ca nu era atit de capabil pe cit se credea el sau il credeau altii.Tu daca continui sa crezi basmele astea e problema ta crezi inainte, dar nu aburi pe altii pentru ca uite unu ca mine cere dovada, arata ceea ce afirmi pentru ca deja sintem satui de vorbarie.Numai bine si sper ca nu te superi ca ma bagai si eu.Doar de aia sintem pe aici sa discutam nu?